Jak sprawdzić, gdzie zmarły miał konto

Jak sprawdzić, gdzie zmarły miał konto

author
Julia Wierciło
18 października 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Ustalenie instytucji obsługujących rachunki bankowe, które posiadała osoba zmarła nie należy do łatwych czynności. Rodzina oraz bliscy zazwyczaj wiedzą, z usług których banków korzystał zmarły. Niestety, spadkobiercy, którzy nie mieszkali ze spadkodawcą lub żyją poza granicami kraju mogą być niewystarczająco poinformowani. W tej sytuacji będą musieli oni podjąć wiele kroków, które pozwolą na ustalenie koniecznych faktów.

Spis treści:

  1. Jak sprawdzić gdzie zmarły miał konto?
  2. Podstawa prawna a sprawdzenie konta osoby zmarłej
  3. Centralna Informacja o Rachunkach w KIR - czym jest?
  4. Kto może uzyskać informacje dotyczące rachunków zmarłego?
Zwiń spis treści

Jak sprawdzić gdzie zmarły miał konto?

Aby zweryfikować, która instytucja zajmowała się prowadzeniem konta osoby zmarłej możemy wykorzystać kilka sposobów. Najlepszym i najszybszym z nich jest skorzystanie z usługi oferowanej przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Zgodnie z prawem banki, a także SKOK-i mają obowiązek udzielenia pożądanej przez spadkobierców informacji dotyczącej rachunków osoby zmarłej. Zobaczmy jak sprawdzić gdzie zmarły miał konto.

Jak sprawdzić gdzie zmarły miał konto? Sposoby:

  • skorzystanie z raportu oferowanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową,
  • wizyty w bankach – ten sposób jest bardzo czasochłonny. Podczas wizyt w kolejnych oddziałach należy przedstawić dokumenty, takie jak potwierdzenie nabycia spadku i akt zgonu. Na tej podstawie pracownik będzie mógł udzielić nam informacji dotyczących istnienia interesującego nas konta bankowego należącego do osoby zmarłej,
  • sprawdzenie korespondencji zmarłego – jeżeli wśród korespondencji odnajdziemy listy z banków lub SKOK-ów może oznaczać to, że osoba zmarła posiada konto w tych instytucjach,
  • sprawdzenie zakładu pracy – numer konta, na który wpływało wynagrodzenie z zakładu pracy określi bank, w którym zmarły posiada rachunek,
  • sprawdzenie komputera – wiele przydatnych informacji możemy znaleźć również na komputerze należącym do osoby zmarłej. Warto sprawdzić przeglądarkę internetową, zakładki do bankowości internetowej, historię przeglądania, pocztę elektroniczną (zestawienia transakcji, dokumenty dotyczące kredytu/karty kredytowej),
  • sprawdzenie telefonu – telefon może zawierać wiele przydatnych informacji. Po zweryfikowaniu zainstalowanych aplikacji mobilnych banku możemy bardzo szybko ustalić, który z nich prowadził rachunek osoby zmarłej,
  • rozmowa z rodziną – członkowie rodziny to także źródło informacji. Być może osoba zmarła wykonywała w przeszłości przelew lub powiedziała w jakim banku znajduje się jej konto,
  • spółdzielnia mieszkaniowa – istnieje szansa, że zmarły wykonywał przelewy do spółdzielni mieszkaniowej właśnie ze swojego konta osobistego. Dzięki temu dowiemy się, w jakim banku posiadał on swój rachunek,
  • zapytanie do ZUS/KRUS – oficjalne zapytanie do instytucji, w którym prosimy o informację może okazać się bardzo pomocne,
  • spis inwentarza – na polecenie Sądu, komornik sądowy może przeprowadzić spis inwentarza po osobie zmarłej. Organ egzekucyjny ustali, w którym banku zmarły posiadał aktywa/pasywa na dzień zgonu.

Podstawa prawna a sprawdzenie konta osoby zmarłej

Od dnia 1 lipca 2016 roku banki i SKOK-i mają obowiązek udostępniania informacji dotyczących rachunków bankowych zmarłej osoby. Dotyczy to także rachunków wspólnych, ale bez ujawniania danych drugiego posiadacza rachunku.

Prawo bankowe z dnia 1 lipca 2016 roku – obowiązki banków w zakresie tzw. rachunków uśpionych oraz identyfikacji świadczeń niepodlegających egzekucji:

„Centralna informacja o rachunkach jest rozwiązaniem umożliwiającym wypełnienie bankom i skokom obowiązku wskazanego w art. 92ba. pr. bank. oraz w art. 13d ustawy o skok. Umożliwia ona dostęp do informacji o rachunkach osób zmarłych, zapomnianych rachunkach osób fizycznych oraz rachunkach osób wskazanych przez sąd, komornika, policję lub inne uprawnione organy.”

Centralna Informacja o Rachunkach w KIR - czym jest?

KIR czyli Krajowa Izba Rozliczeniowa świadczy usługi, pośród których znajduje się właśnie Centralna Informacja o Rachunkach. Spadkobiercy, którzy szukają rachunków posiadanych wcześniej przez osobę zmarłą mogą skorzystać z tej usługi.


Dzięki tej informacji możemy sprawdzić rachunki:

  • we wszystkich bankach znajdujących się w Polsce,
  • we wszystkich SKOK-ach działających na terenie kraju.

Aby otrzymanie raportu dotyczącego posiadanych przez osobę zmarłą rachunków bankowych było możliwe, należy w tym celu złożyć odpowiedni wniosek. Musimy także pamiętać o uiszczeniu opłaty. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie i zależy od konkretnego banku. Wniosek do KIR możemy złożyć:

  • osobiście,
  • za pośrednictwem pełnomocnika.

Zbiorcza informacja o rachunku bankowym zawiera:

  • numery oraz nazwy instytucji, które prowadzą rachunki,
  • informacje dotyczące aktualnego prowadzenia,
  • informacje o typie rachunku: wspólny bądź indywidualny,
  • dane dotyczące umów wygasłych lub rozwiązanych z powodu śmierci posiadacza rachunku.

Mimo wielu ważnych informacji zawartych w raporcie KIR, nie odnajdziemy w nim danych dotyczących wysokości środków, które znajdują się obecnie na koncie osoby zmarłej. Aby uzyskanie tej informacji oraz wypłata środków były możliwe musimy podjąć dodatkowe kroki. W pierwszej kolejności należy udać się do banku, który został wyszczególniony w otrzymanym raporcie. Następnie przedstawić pismo, które wskazuje na nabycie przez nas prawa do spadku. Na tym etapie warto zastanowić się nad zatrudnieniem pełnomocnika, który pomoże nam w zebraniu innych potrzebnych dokumentów.

Kto może uzyskać informacje dotyczące rachunków zmarłego?

Nie każdy zainteresowany uzyskaniem informacji pochodzącej z KIR może ją otrzymać. Należy pamiętać, że prawo do danych dotyczących rachunków osoby zmarłej mają wyłącznie konkretne osoby.

Kto może uzyskać raport z KIR?

  • spadkobierca,
  • zarządca sukcesyjny.

Aby otrzymanie raportu było możliwe, konieczne jest przedstawienie odpowiednich dokumentów. W momencie składania wniosku musimy być w posiadaniu konkretnych pism.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku?

Będą to przede wszystkim:

  • prawomocne postanowienie sądowe, które stwierdza nabycie przez nas spadku,
  • akt poświadczenia dziedziczenia.

Jeśli nie posiadamy wyżej wymienionych dokumentów, nasz wniosek nie zostanie przyjęty, a informacja dotycząca rachunków bankowych osoby zmarłej nie zostanie nam udzielona. Złożenie wniosku wiąże się najczęściej z koniecznością przeprowadzenia postępowania spadkowego. Jeżeli nie złożyliśmy oświadczenia o przyjęciu spadku lub przegapiliśmy termin składania oświadczeń, raport także nie zostanie nam przedstawiony.

Źródła:

https://www.knf.gov.pl

https://www.kir.pl/

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

karlxz
karlxz
2016-04-11 21:36:40

Trudny temat ale w mojej rodzinie zawsze długie miesiące się ciągnęło ściąganie pieniędzy z kont zmarłych. nie będę kłamać w banku że przyszedłem po pieniądze ojca. teraz to już mineło dużo czasu i chyba jakoś w drodze sądowej będę to musiał załatwić. majątku tam niemam ale zawsze to kilka tysięcy akurat na nagrobek będzie... :(

amber
amber
2016-04-11 09:31:05

po 1 lipca 2016 ma być ponoć jakiś rejestr

Podobne artykuły

mBank zarobił w I kwartale 411 mln zł

Skonsolidowany zysk netto odnotowany przez mBank za pierwszy kwartał 2018 roku wyniósł ponad 411 000 000 złotych. Oznacza to wzrost o około 193 000 000 złotych względem roku poprzedniego, w którym wynik z tego tytułu uplasował się na poziomie mniej więcej 218 780 000 złotych.

author
Patryk Byczek
15 maja 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Emisja bankowych papierów wartościowych w Alior Banku

Alior Bank poinformował w komunikacie prasowym, wystartowaniu z pierwszą subskrypcją bankowych papierów wartościowych, która została przygotowana w oparciu o prospekt podstawowy, zatwierdzony 31 grudnia 2020 roku przez Komisję Nadzoru Finansowego. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
14 lutego 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Cyfrowy oddział BGŻ BNP Paribas

Na warszawskich Bielanach otwarty został cyfrowy oddział banku BGŻ BNP Paribas. Personel placówki nie zajmuje się obsługą tradycyjnych transkacji, a doradza jedynie podczas zakupu usług oraz produktów. Dzięki specjalnym bankomatom-recyklerom na własną rękę dokonamy transkacji gotówkowych.

author
Patryk Byczek
25 października 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Otwocku

W Polsce największym bankiem jest PKO BP. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Otwocku – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
26 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Getin Bank znów ostrzega przed oszustami

Getin Bank opublikował komunikat prasowy, w którym kolejny raz ostrzega przed oszustami próbującymi wyłudzić dane bankowe. Oszuści tym razem podszywają się pod pracowników Getin Banku, którzy kontaktując się telefonicznie próbują oszukać nieświadomych Klientów. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
31 marca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kolej Plus – nowy rządowy program

Kolej Plus to nowy program pomocy obywatelom. Rząd chce przeznaczyć pieniądze na dofinansowanie inwestycji kolejowych. Znamy już listę 20 projektów przyjętych do realizacji.

author
Dominika Byczek
19 października 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj