zadluzenia.com
zamknij

Kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym

Od 8 września 2016 roku obowiązują nowe zasady dotyczące kwoty wolnej od potrąceń na zajętym rachunku bankowym. Po wprowadzonych zmianach, komornik musi zostawić na koncie 75% minimalnego wynagrodzenia, czyli 1387,50 zł w skali każdego miesiąca (dane na rok 2016).

 

Do tej pory, wolne od zajęcia komorniczego były środki na rachunku bankowym do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Ostatnio limit ten wynosił około 12 857 zł i miał charakter jednorazowy. Wszystkie środki do tej kwoty były zwolnione spod egzekucji. Komornik mógł zająć tylko środki przewyższające tę kwotę.

 

 

Ile komornik może zająć z rachunku bankowego ? Nowe limity od 2016

 

8 września 2016 weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących egzekucji. Zmieniono między innymi kwotę wolną od zajęć na rachunku bankowego.

 

Od tej pory limit będzie ustalany miesięcznie. Wolne od egzekucji będzie 75% wysokości minimalnego wynagrodzenia. Na rok 2016 wynosi ono 1850 zł, zatem komornik musi zostawić na rachunku bankowym 1387,50 zł miesięcznie.

 

Kwota automatycznie wzrośnie w przypadku podniesienia minimalnego wynagrodzenia.

 

Podstawa prawna – zmieniony art. 54 ustawy prawo bankowe:

 

Art. 54.1.Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego, w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U Nr 200, poz. 1679, z późn. zm.122)), przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy.

 

Skomentuj artykuł
captcha
Twoja ocena
Średnia ocena
5 / 5 z 2 ocen
~nazywamsiebond

Bardzo słuszne podejście. Owszem jeśli ktoś ma długi powinien je spłacać ale nie może dochodzić do takiej sytuacji że ktoś ledwo zarobił 2000 zł a przychodzi komornik i mu wszystko zabiera a dłużnik tak naprawdę nie ma za co żyć   Odpowiedź

~Agata

Niestety Mbank jako jedyny nie stosuje sie do nowych przepisów i pozostawia swoich klientów bez środków do życia. Nowy zapis w prawie bankowym stosuje tylko do zajęć powstałych po 8 września 2016.   Odpowiedź

~nazywamsiebond

Bardzo słuszne podejście. Owszem jeśli ktoś ma długi powinien je spłacać ale nie może dochodzić do takiej sytuacji że ktoś ledwo zarobił 2000 zł a przychodzi komornik i mu wszystko zabiera a dłużnik tak naprawdę nie ma za co żyć   Odpowiedź