Zadłużony jak senior

Zadłużony jak senior

author
Aneta Jankowska
20 stycznia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Ponad 233 tysięcy. Tyle emerytów funkcjonuje w Krajowym Rejestrze Długów. Najczęstszymi powodami zadłużania się emerytów jest brak pieniędzy na życie, spełnianie oczekiwań wnuków czy śmierć wpsółmałżonka.

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów emeryci w Polsce stają się coraz bardziej zadłużeni. Ich dług wynosi łącznie 2,87 mld złotych. Natomiast średnie zadłużenie seniora to 12,3 tys. złotych, czyli 7 przeciętnych emerytur.

Według Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej w wieku emerytalnym funkcjonuje 233 tys. 171 osób zadłużonych. GUS podaje, że emeryturę lub rentę pobiera 8,9 mln Polaków. Zadłużenie emerytów rośnie, w trakcie roku o 40%, czyli z niewiele ponad 2 mld złotych do 2,87 mld złotych. 

Wśród powodów zadłużenia wymienia się:

– niewystarczające dochody
– zaciąganie zobowiązań na rzecz młodszych członków rodziny 
– śmierć współmałżonka

Prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA, Adam Łącki, wyjaśnia:

Wielu seniorów musi dwa razy obejrzeć każdą złotówkę, zanim zdecyduje się, w jaki sposób ją wyda. Bardzo często bywa tak, że świadczenia emerytalne są na niewystarczającym poziomie, aby jednocześnie zapłacić za mieszkanie i bieżące rachunki, kupić kosztowne leki i mieć pieniądze na życie. Część emerytów sięga po kredyty i pożyczki, zwłaszcza ci, którzy dopiero co przeszli na emeryturę i kompensują sobie w ten sposób niższe dochody. Dodatkowym wsparciem ratują się też, gdy pojawiają się niespodziewane wydatki.

Emeryci chcą przede wszystkim pomagać swoim bliskim. Najczęściej nie potrafią odmówić wnukom, dlatego też zadłużają się z powodu ich zachcianek. Bywa, że bliscy obiecują spłatę rat, jednak z biegiem czasu obowiązek ten spada na seniorów. 

KRD wskazuje, że to zjawisko obserwowane jest od kilku lat. Parabanki chętnie udzielają pożyczek z racji na regularne i pewne dochody emerytów. 

Fundusze sekurytyzacyjne i firmy windykacyjne odkupują długi seniorów, kiedy ci nie są w stanie regulować zaciągniętych zobowiązań. To one są najczęstszymi wierzycielami emerytów i stanowią 40% wszystkich ich długów. Dalej plasują się niezapłacone zobowiązania wobec banków i firm pożyczkowych – 21%. Trzecie miejsce zajmują zaległości za czynsz i rachunki za wodę, prąd czy gaz – 16%. Natomiast 13% długów to brak płatności za abonament telewizyjny, internetowy i telefoniczny. Tylko odpowiednio 5% i 2% stanowią długi alimentacyjne i nieuregulowane mandaty za jazdę komunikacją miejską bez biletu.

62% zadłużonych seniorów stanowią panie. Odwrotnie jest w przypadku wszystkich zadłużonych – to mężczyźni stanowią około dwóch trzecich dłużników. 

– Wysoki odsetek kobiet wśród dłużników jest spowodowany różną długością życia Polaków. Panie żyją średnio prawie 82 lata, podczas gdy życie panów trwa prawie 74 lata. W chwili śmierci męża wszystkie zobowiązania spadają na barki wdowy. W tej sytuacji znacznie trudniej o terminową spłatę, ponieważ dochód gospodarstwa domowego w znacznym stopniu maleje – tłumaczy Łącki.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

ed
ed
2018-06-29 07:17:39

Kredyt to jest gwózdż do trumny.Trzeba spłacić kwotę kredytu +wysokie odsetki.To pogłębia kryzys finansowy emerytów.A swoją drogą to kochane wnuczęta czy dzieci pozwalająna to aby ich staruszkowie zadłużali się na ich konto odejmując sobie od ust?Dziwna to jest miłośćUJIV

Podobne artykuły

Współpraca startupu z bankiem – publikacja BNP Paribas

BNP Paribas przygotował wyjątkową publikację opisującą współpracę startupu z dziedziny fintech z Bankiem. Partnerami poradnika są Fintek, Impact oraz Kancelaria Domański Zakrzewska Palinka. Co można znaleźć w publikacji?

author
Dominika Byczek
04 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Aplikacja mobilna VeloBank

VeloBank udostępnił swoim Klientom całkowicie nową aplikację mobilną. Dzięki niej, Klienci będą mogli przejść z bankowości internetowej z całkowicie nową, prostą i bardzo intuicyjną mobilną aplikację VeloBank, dzięki której dostęp do całej bankowości będzie w zasięgu ręki. Do udostępnienia nowej wersji aplikacji, VeloBank skłoniło tzw. podejście “mobile first”, to jest skupienie się głównie na potrzebach tych Klientów, którzy wybierają mobilny kontakt z bankiem. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
09 maja 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Allegro Pay – jak złożyć reklamację?

Allegro Pay jest usługą, dzięki której możemy uzyskać pieniądze do wykorzystania na zakupy na platformie Allegro. Sprawdzamy, co zrobić w przypadku, gdy chcemy złożyć reklamację zakupu poprzez Allegro Pay.

author
Aleksandra Gościnna
26 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Profi Credit w Gdyni

Profi Credit to druga największa firma pożyczkowa w Polsce. Maksymalna kwota pożyczki to nawet 25 000 zł, a wszystkie formalności możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Sprawdź placówkę Profi Credit w Gdyni.

author
Dominika Byczek
01 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO TFI liderem na rynku PPK w 2020 roku

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych zakończył rok 2020 z bardzo dobrym wynikiem udziałów w rynku aktywów Pracowniczych Planów Kapitałowych. Wyniósł on bowiem aż 34%, sytuując tym samym organizację na pozycji lidera.

author
Aleksandra Gościnna
13 lutego 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Rachunek powierniczy – co to?

Z pojęciem rachunku powierniczego mogą spotkać się osoby, które zdecydowały się na zakup budowanego domu lub mieszkania. Jeśli nieruchomość jest dopiero w trakcie powstawania deweloper powinien założyć rachunek powierniczy w wybranym banku. Dzięki niemu nasze pieniądze pozostaną bezpieczne nawet w sytuacji nieukończenia inwestycji czy innych niepowodzeń ze strony inwestora, które mogą doprowadzić do kłopotliwych dla nas sytuacji. Sprawdźmy czym dokładnie jest rachunek powierniczy, jakie są jego rodzaje i jak działa ta forma zabezpieczenia.

author
Julia Wierciło
02 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj