Najczęściej komentowane
1/3 polskich firm bez strony internetowej
Dla wielu prężnie działających przedsiębiorstw w Polsce posiadanie własnej strony internetowej jest swoistym must-have działalności. Istnieją jednak takie firmy, które zdają się zupełnie nie interesować współczesnym rozwojem cybertechnologii. Aż 1/3 polskich działalności nie obsługuje własnej witryny WWW. W tej kwestii pozostajemy w ogonie Europy.
Pod koniec 2018 roku Główny Urząd Statystyczny opublikował raport pt. „Społeczeństwo informacyjne w 2018 roku”. Według informacji zebranych przez największy polski podmiot statystyczny blisko 67% przedsiębiorstw w naszym kraju posiada własną stronę internetową. W tej kwestii pozostajemy daleko w tyle Unii Europejskiej.
Średnia posiadania stron internetowych przez firmy zarejestrowane na terenie całej UE wyniosła w ubiegłym roku ok. 77%. Liderem okazała się Finlandia – tam własne witryny WWW posiada aż 96% wszystkich przedsiębiorstw. Drugie miejsce na podium okupuje Dania z wynikiem 95%. Trzecie miejsce należy się także krajowi Skandynawii – Szwecji (91%).
W zestawieniu GUS-u tylko pięć państw europejskich wypadło gorzej od Polski. Są to: Łotwa, Portugalia, Grecja, Bułgaria i Rumunia. W ostatnim z krajów – położonej tuż nad Morzem Czarnym Republice Bułgarii – tylko 45% firm posiada własne strony internetowe. Im większe przedsiębiorstwo, tym częściej odnotowuje się prowadzenie witryny on-line. Tendencja ta dotyczy ogółu Europy.
Sprawdź nasz ranking kredytów online.
Internet narzędziem wszechstronnym
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, odsetek przedsiębiorstw z szerokopasmowym dostępem do Internetu wyniósł w 2018 roku aż 95,0%. Firm posiadających internet mobilny jest nieco mniej, bo zaledwie 67,6%. Z ogólnoświatowej sieci komputerowej polskie firmy korzystają na wiele sposobów. Wszystkie z nich po to, by zwiększyć swą atrakcyjność na rynku, ułatwić konsumencki dostęp do oferty i zmaksymalizować wygodę działania w branży.
W 2018 roku z płatnych usług chmury obliczeniowej (popularny model przetwarzania danych) korzystało 11,5% polskich przedsiębiorstw. W 2017 roku wynik ten wynosił o 1,5 punktu procentowego mniej. Spośród usług oferowanych w chmurze obliczeniowej najczęściej zakupowano aplikacje związane z udostępnianiem poczty e-mail (7,7% przedsiębiorstw).
Zdecydowana większość firm posiadających chmurę obliczeniową korzysta z usług za pomocą serwerów współdzielonych (77,1% przedsiębiorstw) lub serwerów dedykowanych (44,1% przedsiębiorstw). W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrósł także odsetek firm składających zamówienia przez Internet wyniósł 33,6%.
Usługi internetowe to podpora wielu przedsiębiorstw
Większość doświadczonych przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, ile korzyści dostarcza firmie prowadzenie własnej strony internetowej. Równie istotne dla rozwoju przedsiębiorca okazuje się istnienie firmy w mediach społecznościowych.
Internet nie służy jedynie promocji i celom marketingowym. Specjalne aplikacje i usługi dedykowane przedsiębiorcom pomagają znacząco poprawić wydajność firmy i przepływu informacji. Elektroniczne skrzynki mailowe, sklepy on-line, internetowa księgowość i cyberprezentacja oferowanych produktów – to zaledwie kilka z wielu atrybutów Internetu.
Warto także dodać, iż projektowanie stron internetowych jest procesem tworzenia wizerunku firmy, który będzie dobrze postrzegany przez ich klientów. Jeśli dane przedsiębiorstwo ma problemy z rozpoznawalnością, nie posiada żadnego wizerunku lub dorobiło się negatywnych opinii, warto pomysleć o stworzeniu nowej, atrakcyjnej strony WWW.
Źródła:
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/nauka-i-technika-spoleczenstwo-informacyjne/spoleczenstwo-informacyjne/spoleczenstwo-informacyjne-w-polsce-w-2018-roku,2,8.html
https://strefabiznesu.pl/co-trzecia-firma-w-polsce-nie-posiada-wlasnej-strony-internetowej/ar/13748216
Dodaj komentarz