1/3 polskich firm bez strony internetowej

1/3 polskich firm bez strony internetowej

author
Halszka Gronek
02 stycznia 2019

Dla wielu prężnie działających przedsiębiorstw w Polsce posiadanie własnej strony internetowej jest swoistym must-have działalności. Istnieją jednak takie firmy, które zdają się zupełnie nie interesować współczesnym rozwojem cybertechnologii. Aż 1/3 polskich działalności nie obsługuje własnej witryny WWW. W tej kwestii pozostajemy w ogonie Europy.

Pod koniec 2018 roku Główny Urząd Statystyczny opublikował raport pt. „Społeczeństwo informacyjne w 2018 roku”. Według informacji zebranych przez największy polski podmiot statystyczny blisko 67% przedsiębiorstw w naszym kraju posiada własną stronę internetową. W tej kwestii pozostajemy daleko w tyle Unii Europejskiej. 

Średnia posiadania stron internetowych przez firmy zarejestrowane na terenie całej UE wyniosła w ubiegłym roku ok. 77%. Liderem okazała się Finlandia – tam własne witryny WWW posiada aż 96% wszystkich przedsiębiorstw. Drugie miejsce na podium okupuje Dania z wynikiem 95%. Trzecie miejsce należy się także krajowi Skandynawii – Szwecji (91%). 

W zestawieniu GUS-u tylko pięć państw europejskich wypadło gorzej od Polski. Są to: Łotwa, Portugalia, Grecja, Bułgaria i Rumunia. W ostatnim z krajów – położonej tuż nad Morzem Czarnym Republice Bułgarii – tylko 45% firm posiada własne strony internetowe. Im większe przedsiębiorstwo, tym częściej odnotowuje się prowadzenie witryny on-line. Tendencja ta dotyczy ogółu Europy. 

Sprawdź nasz ranking kredytów online.

Internet narzędziem wszechstronnym

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, odsetek przedsiębiorstw z szerokopasmowym dostępem do Internetu wyniósł w 2018 roku aż 95,0%. Firm posiadających internet mobilny jest nieco mniej, bo zaledwie 67,6%. Z ogólnoświatowej sieci komputerowej polskie firmy korzystają na wiele sposobów. Wszystkie z nich po to, by zwiększyć swą atrakcyjność na rynku, ułatwić konsumencki dostęp do oferty i zmaksymalizować wygodę działania w branży.

W 2018 roku z płatnych usług chmury obliczeniowej (popularny model przetwarzania danych) korzystało 11,5% polskich przedsiębiorstw. W 2017 roku wynik ten wynosił o 1,5 punktu procentowego mniej. Spośród usług oferowanych w chmurze obliczeniowej najczęściej zakupowano aplikacje związane z udostępnianiem poczty e-mail (7,7% przedsiębiorstw). 

Zdecydowana większość firm posiadających chmurę obliczeniową korzysta z usług za pomocą serwerów współdzielonych (77,1% przedsiębiorstw) lub serwerów dedykowanych (44,1% przedsiębiorstw). W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrósł także odsetek firm składających zamówienia przez Internet wyniósł 33,6%.

Usługi internetowe to podpora wielu przedsiębiorstw

Większość doświadczonych przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, ile korzyści dostarcza firmie prowadzenie własnej strony internetowej. Równie istotne dla rozwoju przedsiębiorca okazuje się istnienie firmy w mediach społecznościowych.

Internet nie służy jedynie promocji i celom marketingowym. Specjalne aplikacje i usługi dedykowane przedsiębiorcom pomagają znacząco poprawić wydajność firmy i przepływu informacji. Elektroniczne skrzynki mailowe, sklepy on-line, internetowa księgowość i cyberprezentacja oferowanych produktów – to zaledwie kilka z wielu atrybutów Internetu.

Warto także dodać, iż projektowanie stron internetowych jest procesem tworzenia wizerunku firmy, który będzie dobrze postrzegany przez ich klientów. Jeśli dane przedsiębiorstwo ma problemy z rozpoznawalnością, nie posiada żadnego wizerunku lub dorobiło się negatywnych opinii, warto pomysleć o stworzeniu nowej, atrakcyjnej strony WWW.


Źródła:
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/nauka-i-technika-spoleczenstwo-informacyjne/spoleczenstwo-informacyjne/spoleczenstwo-informacyjne-w-polsce-w-2018-roku,2,8.html
https://strefabiznesu.pl/co-trzecia-firma-w-polsce-nie-posiada-wlasnej-strony-internetowej/ar/13748216

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Profi Credit w Świdnicy
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
03 czerwca 2019

Profi Credit w Świdnicy

Kredyt hipoteczny Ryki
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
20 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Ryki

Kredyt samochodowy Opoczno
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
08 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Opoczno

Sołowow ponownie najbogatszym Polakiem według Forbesa
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
29 lutego 2020

Sołowow ponownie najbogatszym Polakiem według Forbesa

Top Employer – piąte miejsce Provident Polska
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
08 lutego 2019

Top Employer – piąte miejsce Provident Polska

Porównaj