10 najcenniejszych marek świata

10 najcenniejszych marek świata

author
04 lipca 2019

Rok 2019 to okres niekwestionowanego sukcesu firmy Amazon, która zdetronizowała w corocznym rankingu Kantar TNS gigantów rynku technologicznego takich jak Google i Apple. Które światowe przedsiębiorstwa znalazły się w pierwszej dziesiątce zestawienia? Oraz, co bardziej interesujące, ile są warte najcenniejsze marki świata?

Niekwestionowanym liderem tegorocznego rankingu opracowanego przez firmę Kantar TNS jest firma Amazon. Najcenniejsza firma świata, której głównym polem działalności jest rynek e-commerce, warta jest 315 mld dolarów. Jednocześnie jest to o ponad połowę więcej niż jeszcze rok temu.

Niewiele mniej, bo „tylko” o 5 mld dolarów, wyceniono aktywa drugiej najcenniejszej firmy świata, czyli potentata rynku technologicznego, jakim jest Apple. Na ostatnim miejscu na podium uplasował się Google o wartości 309 mld dolarów.

Już od kilku lat najcenniejszymi firmami świata są te, które charakteryzuje wysoki poziom innowacyjności oraz rozwinięta technologia cyfrowa. Nie powinno zatem dziwić także to, która firma zdaniem Kantar zasłużyła w tym roku na miejsce czwarte. Jest to Microsoft, której największym osiągnięciem jest system operacyjny Windows.

Potentata rynku komputerowego analitycy wycenili w tym roku na 224 mld dolarów. Choć jest to mniej niż w przypadku Amazona, to w dalszym ciągu kwota ta robi niemałe wrażenie. Jak poradziły sobie w tym roku firmy, które pieniądze nie tylko zarabiają, ale także wspierają obrót nimi?

Branża płatnicza a najcenniejsze firmy świata

Piąte miejsce w zestawieniu najcenniejszych firm roku 2019 otrzymała Visa. Jest to szczególne wyróżnienie, gdyż oznacza awans spółki branży płatniczej o dwie pozycje w ciągu jednego roku. Ile warta jest ta największa firma zajmująca się transakcjami płatniczymi? Według ekspertów Visa zgromadziła aktywa warte nawet 178 mld dolarów.

Nieco gorzej poradziła sobie w tym roku druga największa firma branży płatniczej, czyli Mastercard. Można stwierdzić, że miejsce 12. nadal znajduje się całkiem blisko czołówki najcenniejszych firm świata. Międzynarodowa spółka warta jest 92 mld dolarów.

I chociaż nie udało się Mastercard w tym roku trafić do pierwszej dziesiątki najdroższych firm, to niewątpliwie można mówić o sukcesie. Spółka awansowała bowiem aż o trzy miejsca w zestawieniu w ciągu jednego roku. Które firmy, które znalazły się w rankingu Kantar TNS, cechuje największy postęp?

Najszybciej rozwijające się firmy świata

Podsumowanie rocznej działalności największych spółek, o których można powiedzieć, że „rządzą” światem biznesu zawiera różnego rodzaju wyróżnienia. Najciekawszym z nich jest ranking firm, które odnotowały największy wzrost wartości rynkowej. Sam lider zestawienia, Amazon, powiększył wartość swoich aktywów o 52 proc.

Są jednak lepsi. Pierwsze miejsce w rankingu Kantar odnoszącym się do najbardziej rozwiniętych firm w ciągu roku otrzymał Instagram. Aplikacja powiększyła wartość swoich aktyw od poprzedniego badania prawie dwukrotnie, bo o aż 95 proc. Na drugim miejscu znalazła się firma Lululemon.

Jej główną działalnością jest produkcja i sprzedaż ubrań oraz akcesoriów sportowych (głównie do jogi). W ciągu roku wartość aktyw Lululemon podskoczyła o 77 proc. Trzecie miejsce należy do doskonale znanej Polakom platformy streamingowej jaką jest Netflix, z 65 procentowym wzrostem wartości aktyw w ciągu roku.

Top 10 najcenniejszych marek świata

Poniżej znajduje się lista najwyżej wycenianych spółek na świecie oraz ich wartość rynkowa (w miliardach dolarów) i procentowy wzrost wartości odnotowany w ciągu roku:

  1. Amazon             315,505         +52 proc.
  2. Apple                  309,527        +3 proc.
  3. Google                309,000       +2 proc.
  4. Microsoft           251,244         +25 proc.
  5. Visa                     177,918         +22 proc.
  6. Facebook           158,968         -2 proc.
  7. Alibaba Group  131,246         +16 proc.
  8. Tencent              130,862        -27 proc.
  9. McDonald’s      130,368         +3 proc.
  10. AT&T                 108,375          +2 proc.


Źródła:
http://www.millwardbrown.com/brandz/rankings-and-reports/top-global-brands/2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jakie było samopoczucie Polaków w 2017 roku ?
Blog
author
18 stycznia 2018

Jakie było samopoczucie Polaków w 2017 roku ?

Kredyt online w Orange Finanse
Pod Lupą
author
12 stycznia 2017

Kredyt online w Orange Finanse

W Polsce upada coraz więcej firm
Bez kategorii
author
22 sierpnia 2020

W Polsce upada coraz więcej firm

Kasa Stefczyka Opole
Oddziały
author
21 października 2020

Kasa Stefczyka Opole

SKOK Chmielewskiego Kock
Oddziały
author
18 kwietnia 2021

SKOK Chmielewskiego Kock

Inspektorat ZUS Warszawa-Wola
Oddziały
author
23 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS Warszawa-Wola