100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na monetach od NBP

100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na monetach od NBP

author
Aneta Jankowska
09 kwietnia 2019

Z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Narodowy Bank Polski (NBP) wprowadza do obiegu nowe monety kolekcjonerskie – złotą o nominale 200 zł oraz srebrną o nominale 10 zł. Sprawdzamy szczegóły.

NBP już 11 kwietnia 2019 roku wyemituje specjalne monety, które upamiętniają jubileusz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL). W obiegu pojawią się dwie monety “100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego”, srebrna o nominale 10 zł i i złota o nominale 200 zł.

"

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest jednym z najstarszych polskich uniwersytetów. Rozpoczął działalność 8 grudnia 1918 r., wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W ciągu stu lat stał się ważnym ośrodkiem myśli katolickiej, wpływając na kształt polskiej nauki i kultury. Był pierwszą uczelnią, która podjęła działalność po II wojnie światowej. Szczególną rolę odegrał w okresie PRL, kiedy mimo represji zachował swoją tożsamość i pozostał jedynym w bloku państw socjalistycznych ośrodkiem wolnej myśli, określanym jako „wyspa wolności”. Udzielił schronienia wykładowcom i studentom, którzy zostali usunięci z innych uczelni za działalność opozycyjną. Przez blisko ćwierćwiecze, jako wykładowca etyki, uniwersytet współtworzył ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Upadek komunizmu umożliwił dynamiczny rozwój uczelni – powstały nowe wydziały i kierunki, znacznie wzrosła liczba pracowników i studentów – czytamy w oficjalnym biuletynie NBP.

Jak wyglądają monety?

Na rewersie złotej monety zobaczymy herb uczelni, a na awersie jej dewizę, czyli: Deo et Patriae (Bogu i Ojczyźnie). Zaakcentowane słowa wyrażają misję KUL. Zaraz obok umieszczono symbole władz uniwersyteckich, a w tle organy z Auli kard. Stefana Wyszyńskiego, w której odbywają się najważniejsze uroczystości.

Źródło: NBP

W przypadku monety srebrnej, na rewersie został upamiętniony ks. Idzi Radziszewski (1871−1922), który był założycielem oraz pierwszym rektorem uniwersytetu. W tle możemy zauważyć logotypy ośmiu istniejących obecnie wydziałów uczelni. Z drugiej strony monety również widać dewizę KUL oraz liczbę 100, która nawiązuje do okrągłej rocznicy.

Źródło: NBP

Dodatkowo, każda polska moneta, która została wydana przez NBP zawiera podstawowe elementy takie jak: nominał, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, napis: Rzeczpospolita Polska, a także rok emisji.

Monety 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Nominał 200 zł
Metal: Au 900/1000
Stempel: lustrzany
średnica: 27,00 mm
Masa: 15,50 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 1500 szt.
Projektant monety: Robert Kotowicz
Emitent: NBP

Nominał 10 zł
Metal: Ag 925/1000
Stempel: lustrzany
Średnica: 32,00 mm
Masa: 14,14 g
Brzeg (bok): gładki
nakład: do 15 000 szt.
Projektant monety: Robert Kotowicz
Emitent: NBP

Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A

Gdzie można kupić monety?

Monety kolekcjonerskie emitowane przez NBP można nabyć w oddziałach okręgowych NBP oraz w sieci przez sklep internetowy NBP.

O NBP

Narodowy Bank Polski jest centralnym bankiem państwa, który odpowiada za politykę pieniężną i stabilność cen. Jego funkcje określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i ustawa o NBP.

NBP ma wyłączne prawo emisji pieniądza. Jako bank centralny nie prowadzi rachunków bankowych obywateli, nie przyjmuje od nich lokat, nie udziela kredytów. Prowadzi natomiast obsługę budżetu państwa, a także podmiotów sektora finansów publicznych. Gromadzi rezerwy walutowe państwa i zarządza nimi. Pełni funkcję banku banków, tworząc warunki do działania systemu bankowego. Jest również jednym z najważniejszych ośrodków naukowo-analitycznych w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych.


Źródło: NBP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Końskie
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
02 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Końskie

Pożyczki bez BIK Aleksandrów Łódzki
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
15 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Aleksandrów Łódzki

Mamy już 2 mln kredytów hipotecznych
Blog
autor wpisu
Pawel-Zdunski
20 czerwca 2016

Mamy już 2 mln kredytów hipotecznych

Kredyt samochodowy Racibórz
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
20 listopada 2017

Kredyt samochodowy Racibórz

Provident w Rankingu Odpowiedzialnych Firm
Wpisy
author
Aneta Jankowska
20 maja 2017

Provident w Rankingu Odpowiedzialnych Firm

Deutsche Bank w Płocku
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
22 listopada 2017

Deutsche Bank w Płocku

Porównaj