1,2 mln transakcji BLIKiem w Black Friday

1,2 mln transakcji BLIKiem w Black Friday

author
Alicja Uzarowicz
10 grudnia 2019

Black Friday okazał się by okresem rekordów w zakresie ilości, jak i wartości transakcji, których dokonali użytkownicy mobilnych płatności BLIK. W ciągu zaledwie jednego weekendu, który obejmuje dwa wyprzedażowe dni – Black Friday i Cyber Monday, użytkownicy dokonali prawie 4 milionów transakcji.

Czarny Piątek zwany z angielskiego Black Friday był w tym roku rekordowy dla operatora BLIKa, Polskich Standardów Płatności. W ciągu zaledwie 4 dni, wśród których znalazło się właśnie amerykańskie święto wyprzedaży, jak i Cyber Poniedziałek (Cyber Monday), doszło do rozliczenia prawie 4 mln transakcji.

Warto wspomnieć, że łączna wartość wszystkich tych transakcji wyniosła prawie 600 milionów złotych. W sam piątek 29 listopada, który w większości sklepów jest huczniej obchodzony niż jego poniedziałkowy brat, udało się zrealizować 1,2 mln transakcji BLIKiem na łączną kwotę 211 mln złotych.

Co ciekawe, ta sama analiza danych zebranych przez operatora tej najpopularniejszej w Polsce mobilnej metody płatności pokazuje, że poza tymi dwoma dniami oplatającymi ostatni weekend listopada, rośnie popularność także innego zagranicznego święta. Mowa tutaj o 11 listopada, kiedy to w Chinach, choć coraz częściej i w Polsce obchodzi się Dzień Singla.

Rekord transakcji BLIKiem w Black Friday

Warto wspomnieć, że lwią część transakcji dokonanych przez Polaków w Czarny Piątek stanowiły te u sprzedawców z rynku e-commerce. Rodacy w sklepach internetowych zapłacili BLIKiem za zakupy aż 1 milion razy. Jest to prawie dwa razy więcej niż średnio w ciągu jednego dnia kwartału bieżącego roku.

Statystycznie Polacy płacili w tym okresie BLIKiem około 615 tysięcy razy przy codziennych zakupach. Skoro tak znaczna ilość transakcji zrealizowana została ze sprzedawcami przez Internet, to łatwo się domyślić, że również większość kwoty 211 mln złotych pochłonęła właśnie sprzedaż na rynku e-commerce.

Dokonując bowiem wspomniany milion transakcji w Black Friday Polacy zapłacili za zakupy 150 milionów złotych właśnie za zakupy w sklepach internetowych. Co ciekawe, boom sprzedażowy potrwał cały weekend i przedłużył się nieco do Cyber Monday.

"

Piątki są zwykle najmniej intensywnym dniem roboczym pod względem liczby transakcji realizowanych BLIKIEM, ich udział tego dnia we wszystkich dniach tygodnia wynosi 13,6 proc. Tak więc siła marketingowa Black Friday skłoniła konsumentów do znacznie intensywniejszych zakupów w ten konkretny dzień

– powiedziała Monika Król, wiceprezeska Polskich Standardów Płatności, operatora BLIK.

Black Friday huczniej obchodzony z roku na rok

"

Jednak analizując dane widzimy, że kolejne trzy dni również były zakupowo bardzo intensywne. W sobotę odnotowaliśmy prawie 800, a w niedzielę blisko 900 tys. transakcji – czyli również powyżej średniej

– dodała Monika Król z PSP.

Z każdym rokiem rośnie zasięg akcji wyprzedaży rodem z USA. W porównaniu z zeszłym rokiem Polacy dokonali 29 listopada 2019 roku o 125 proc. transakcji na kwotę o 138 proc. wyższą. Jest to poniekąd efekt działań marketingowych samych sprzedawców, którzy nierzadko proponują produkty taniej już kilka dni albo nawet tygodni przed ostatnim piątkiem listopada.

Z analizy danych Polskich Standardów Płatności wynika jednocześnie, że polscy sprzedawcy nieco po macoszemu traktują jeszcze Cyber Monday. Właśnie tego dnia zachodni działacze na rynku e-commerce dokonują działań marketingowych mających na celu zachęcanie internautów do dokonania zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

T-Mobile Usługi Bankowe w Chełmży
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Chełmży

Branża medyczna świetnie spłaca swoje długi
Wpisy
author
Aneta Jankowska
10 kwietnia 2018

Branża medyczna świetnie spłaca swoje długi

Niska moralność finansowa Polaków – raport KPF
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
11 sierpnia 2019

Niska moralność finansowa Polaków – raport KPF

Santander Consumer Bank Żywiec
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
19 lipca 2021

Santander Consumer Bank Żywiec

Styczniowy wskaźnik polskiego przemysłu
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
04 lutego 2020

Styczniowy wskaźnik polskiego przemysłu

Kraje CEE i Polska produkują prawie 20 % pojazdów UE
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
29 sierpnia 2019

Kraje CEE i Polska produkują prawie 20 % pojazdów UE

Porównaj