Nowe święto 14 kwietnia

Nowe święto 14 kwietnia

author
Halszka Gronek
23 lutego 2019

Polski sejm przyjął uchwałę ogłaszającą dzień 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Nie wszystkie kluby zgadzają się z wynikiem głosowania, choć posłowie odrzucili dwie wcześniejsze poprawki opozycji. 

Dyskursem medialnym dnia dzisiejszego zawładnęła informacja prosto z polskiego sejmu. Posłowie przyjęli ustawę ustanawiającą dzień 14 kwietnia ogólnopolskim Świętem Chrztu Polski. Zdaniem partii rządzącej przyjęcie chrztu przez Mieszka I nierozerwalnie wiązało się z zaistnieniem państwa polskiego na mapie Europy.

Przegłosowana przez sejm ustawa głosi, że dzień 14 kwietnia ustanawia się Świętem Chrztu Polski w celu upamiętnienia tego wydarzenia, „zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I”. Święto ma mieć charakter państwowy, choć nie będzie to dzień wolny od pracy. 14 kwietnia ma być „świętowany symbolicznie”.

Za przyjęciem ustawy głosowało 279 posłów i posłanek, z czego znakomitą większość stanowili przedstawiciele  Prawa i Sprawiedliwości (aż 224 głosy „za”). Głosów przeciwnych było 125 (aż 112 od przestawicieli Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej, a 8 od Nowoczesnej). Od głosu wstrzymało się 14 posłów i posłanek. Nie głosowało 42 przedstawicieli sejmu. 


fot. twitter

Niepochlebne głosy ekspertów

Nie wszyscy historycy i znawcy epoki średniowiecza podzielają entuzjazm posłów głosujących za ustanowieniem dnia 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. Jak wyjaśnia polski mediewista, Łukasz Modelski:

"

Dzięki źródłom wiemy niewątpliwe o chrzcie Mieszka. Czy możemy na tej podstawie mówić o chrzcie Polski – nie wiem.

Podobne zdanie ma w owej kwestii inny ekspert z zakresu historii wieków średnich. Łukasz Kozak:

"

Nie było czegoś takiego jak chrzest Polski. Był chrzest księcia Mieszka. Trudno mówić o tym, żeby wtedy była Polska. Było państwo Mieszka.

Kozak przypominał także, co o chrzcie Mieszka pisał w swoich kronikach biskup Thietmar z Merseburga. Z wypowiedzi eksperta wynika, iż czeska księżniczka zagroziła Mieszkowi I, iż „odstawi go od łoża” jako poganina, wobec czego polski władca ochrzcił się – z miłości.

Niepewna data Chrztu Polski

Problem z ustanowieniem dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski nie wynika jedynie z wątpliwości co do zasadności nazywania ówczesnych wydarzeń chrztem całego państwa. 

Po piątkowym przegłosowaniu projektu dało się słyszeć także liczne słowa krytyki co do wyboru samego terminu. Zdaniem ekspertów brak jest dowodów na to, że dzień 14 kwietnia rzeczywiście był terminem przyjęcia chrztu przez polskiego władcę. Wątpliwości te potwierdzają także politycy.

Dariusz Piontkowski z klubu Prawa i Sprawiedliwości tłumaczy:

"

Nie znamy dokładnej daty chrztu. Większość historyków uznaje jednak, że prawdopodobnie odbyło się to w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r. Taką datę zaproponowali wnioskodawcy.

Historycy podkreślają, że w całej sprawie jest to prawdopodobne, choć z pewnością nie pewne, iż Mieszko I został ochrzczony w Wielką Sobotę. W 966 toku przypadała ona właśnie 14 kwietnia. 

W związku z „połączeniem” chrztu władcy Polski z Świętami Wielkiej Nocy podczas sejmowych obrad nad projektem padł pomysł, by Święto Chrztu Polski uczynić świętem ruchomym (na wzór Wielkanocy). Propozycja jednak została szybko odrzucona. 

Opozycja przeciwna Świętu 

Przedstawiciele opozycji sejmowej zdają się być oburzeni wynikiem głosowania nad ustanowieniem nowego święta państwowego. Przed samym głosowaniem dwukrotnie zgłaszano nawet poprawki do projektu. Wnioskodawcą była Koalicja Obywatelska. 

Poseł PO Cezary Grabarczyk przypominał, iż 14 kwietnia 1934 roku powstała skrajnie prawicowa i konserwatywna partia ONR (Obór Narodowo-Radykalny). Narodowcy szybko odpowiedzieli na tę uwagę i dodali od siebie, że proponowany przez Platformę Obywatelską na święto dzień 15 kwietnia też może się kojarzyć z czymś innym niż chrzest. W końcu 15 kwietnia 1999 roku powstała partia SLD (Sojusz Lewicy Demokratycznej). 

Poseł Wojciech król z PO-KO argumentował podczas drugiego czytania projektu:

"

14 kwietnia 1934 roku powstał Obóz Narodowo-Radykalny, skrajnie prawicowy, o charakterze faszystowskim. Biorąc pod uwagę tę datę, można domniemywać, że jest to próba wprowadzenia skrajnych narodowców, ksenofobów i antysemitów do polskiej polityki.

Mimo protestów ustawa została przegłosowana. Tym samym dzień 14 kwietnia zostanie Świętem Chrztu Polski. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Podobne artykuły

Ile kosztuje fotobudka?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
11 lipca 2019

Ile kosztuje fotobudka?

Powstał Fundusz Gwarancji Rolnych – pomoc dla rolników
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
05 sierpnia 2019

Powstał Fundusz Gwarancji Rolnych – pomoc dla rolników

Ile zarabia cieśla?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
05 października 2019

Ile zarabia cieśla?

Prezes Alior Banku zrezygnowała ze stanowiska
Wpisy
author
Halszka Gronek
18 października 2018

Prezes Alior Banku zrezygnowała ze stanowiska