25% dorosłych Polaków ma kartę kredytową

25% dorosłych Polaków ma kartę kredytową

author
Natalia Narloch
28 listopada 2018
Absolwentka International Business na SGH w Warszawie z dodatkowym wykształceniem na francuskich uczelniach biznesowych, SKEMA Business School oraz EDHEC Business School. Specjalistka w Deloitte.
Kategoria

Santander Consumer Bank przedstawił opublikował wyniki najnowszego raportu „Polaków portfel własny- kochamy okazję”. Według badania jedynie 25% Polaków korzysta z karty kredytowej. Najczęściej wykorzystujemy ją w supermarkecie i na stacji benzynowej, a największą popularnością cieszy się z grupie 40-50-latków.

Kto najczęściej korzysta z karty kredytowej?

Jak podają analitycy Santander Consumer Banku ponad 60% korzysta z bankowych i pozabankowych kart kredytowych regularnie., 20% każdego dnia, 15% – kilka razy w tygodniu.

Warto podkreślić, że aż dla 19% jest to sposób płatności umożliwiający przetrwanie „do pierwszego”. Dla większości zaś jest to po prostu najwygodniejszy i najszybszy sposób płatności. Największą grupą użytkowników kart są osoby, których zarobki przekraczają 5 000 złotych netto miesięcznie.

Biorąc pod uwagę grupę wiekową, są to najczęściej 40-latkowie (35%) oraz 50-latkowie (34%). Natomiast 20% użytkowników to dwudziestolatkowie i ponad 20% stanowią trzydziestolatkowie.

Kolejnym kryterium, któremu przyjrzeli się analitycy było miejsce zamieszkania. Zanotowali silny wpływ pomiędzy wielkością miasta a korzystaniem z karty kredytowej. Co więcej, także dochód i wykształcenie przekłada się na zainteresowanie tą formą płatności.

W konsekwencji, jak wynika z badania, właścicielami są najczęściej osoby wykształcone (31%) i mieszkający w metropolii (28%). Co ciekawe, przeważają tutaj mężczyźni. Wśród kobiet często (prawie codziennie) płaci kartą zaledwie 16%. Dla porównania, wśród mężczyzn przyznał to co czwarty z nich.

Gdzie płacimy kartą?

Najczęściej używamy tą wygodną formę płatności w sklepach stacjonarnych kupując żywność (52%), na stacji benzynowej (45%), w sklepie odzieżowym i obuwniczym (32%), a także płacą za sprzęt RTV/AGD (32%).

Polacy często używają karty podczas planowania podróży (31% respondentów). Kupujemy bilety kolejowe i lotnicze, rezerwujemy hotele, wynajmujemy samochody i płacimy za inne atrakcje będąc poza domem.

Polacy często wykorzystują kartę kredytową w celu finansowania rozrywki i swoich hobby. Kupują w ten sposób bilet do kina, na koncert, a także książki, gry i programy komputerowe.

Polacy cenią sobie korzystanie z kart kredytowych

W czerwcu 2018 roku liczba aktywnych kart kredytowych w Polsce wyniosła 6 milionów. Zdecydowana większość jest zadowolona z możliwości, jakie daje im płatność kartą. Aż 54% ceni sobie tą formę zakupów i uważa ją za wygodną i łatwą w użyciu.

Główną motywacją do posiadania karty kredytowej jest poczucie bezpieczeństwa. Fakt posiadania przy sobie stałego dostępu do pieniędzy daje uczucie spokoju i samowystarczalności.

Dodatkowym plusem są bonusy otrzymywane przez wiernych użytkowników karty. Tego rodzaju przywilejem są TurboKARTY, z których skorzystamy na przykład na stacjach paliw, gromadząc tym samym punkty, które następnie możemy wymienić na drobiazgi bądź otrzymać zwrot kosztów.

Badanie Santander Consumer Banku

Przeprowadzone badanie “Polaków portfel własny – kochamy okazje”  zrealizowano w dniach 9-11 października 2018, na podstawie ankiet telefonicznych, na próbie 1000 pełnoletnich osób z całej Polski.

author
Natalia Narloch
Absolwentka International Business na SGH w Warszawie z dodatkowym wykształceniem na francuskich uczelniach biznesowych, SKEMA Business School oraz EDHEC Business School. Specjalistka w Deloitte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kantor walutowy Credit Agricole w aplikacji CA24 Mobile

Credit Agricole poinformował w komunikacie prasowym o nowości, z której mogą korzystać Użytkownicy aplikacji CA24 Mobile. Mowa o kantorze wymiany walut, który jest już dostępny z poziomu aplikacji bankowej. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
26 kwietnia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt gotówkowy Piotrków Trybunalski

Szukasz kredytu gotówkowego w Piotrkowie Trybunalskim, ale zastanawiasz się, który będzie najlepszy? Sprawdź nasz ranking kredytów.  Maksymalna kwota takiego kredytu to 200 000 zł, a jego spłatę możesz rozłożyć nawet na 10 lat. Dodatkowo kredyt otrzymasz nie wychodząc z domu – w całości przez Internet. Ponadto finansowanie jest przyznawane bez względu na cel. Procedura kredytowa jest niezwykle prosta oraz zajmuje kilka chwil.

author
Aleksandra Gościnna
24 grudnia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Deutsche Bank w Słupsku

Deutsche Bank Polska zapewnia Klientom Indywidualnym dostęp do niemal 150 oddziałów stacjonarnych. W placówkach Klienci mogą skorzysać z profesjonalnej porady Doradców. Jedna placówka Deutsche Banku mieści się w Słupsku. 

author
Dominika Byczek
25 listopada 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

ING Bank Śląski popularny w serwisie YouTube

ING Bank Śląski jest liderem sektora bankowości w serwisie internetowym YouTube. Instytucja na swoim kanale przekroczyła 100 000 000 odtworzeń zamieszonych na nim filmów. Bank na platformie posiada filmy informacyjne, edukacyjne, doradcze oraz spoty reklamowe. 

author
Patryk Byczek
20 kwietnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt gotówkowy Rzeszów

Zastanawiasz się, który kredyt gotówkowy dostępny dla osób mieszkających w Rzeszowie wybrać? W takim razie sprawdź nasz ranking. Maksymalna kwota kredytu to nawet 200 000 zł, a spłatę można rozłożyć nawet na 10 lat. Kredyt gotówkowy możemy uzyskać bez wychodzenia z domu – całkowicie online. Dodatkowo banki przyznają finansowanie bez względu na cel, na który chcemy je przeznaczyć. Procedura kredytowa jest naprawdę prosta i wystarczy poświęcić na nią kilka chwil.

author
Dominika Byczek
23 grudnia 2021
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Tylko 54 proc. Polaków pojedzie w tym roku na wakacje

Wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy. Polacy odpoczywają w tym okresie na wiele różnych sposobów. Co ciekawe, wyniki badań Diners Club Polska wskazują, że w tym roku dużo mniej Polaków wyjedzie na wakacje. Zamiar opuszczenia domu na czas urlopu zadeklarowało bowiem 54 proc. respondentów. Jest to o 15 pkt proc. mniej niż rok temu.

author
Alicja Hirsekorn
28 maja 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj