25% dorosłych Polaków ma kartę kredytową

25% dorosłych Polaków ma kartę kredytową

author
28 listopada 2018

Santander Consumer Bank przedstawił opublikował wyniki najnowszego raportu „Polaków portfel własny- kochamy okazję”. Według badania jedynie 25% Polaków korzysta z karty kredytowej. Najczęściej wykorzystujemy ją w supermarkecie i na stacji benzynowej, a największą popularnością cieszy się z grupie 40-50-latków.

Kto najczęściej korzysta z karty kredytowej?

Jak podają analitycy Santander Consumer Banku ponad 60% korzysta z kart kredytowych regularnie., 20% każdego dnia, 15% – kilka razy w tygodniu.

Warto podkreślić, że aż dla 19% jest to sposób płatności umożliwiający przetrwanie „do pierwszego”. Dla większości zaś jest to po prostu najwygodniejszy i najszybszy sposób płatności. Największą grupą użytkowników kart są osoby, których zarobki przekraczają 5 000 złotych netto miesięcznie.

Biorąc pod uwagę grupę wiekową, są to najczęściej 40-latkowie (35%) oraz 50-latkowie (34%). Natomiast 20% użytkowników to dwudziestolatkowie i ponad 20% stanowią trzydziestolatkowie.

Kolejnym kryterium, któremu przyjrzeli się analitycy było miejsce zamieszkania. Zanotowali silny wpływ pomiędzy wielkością miasta a korzystaniem z karty kredytowej. Co więcej, także dochód i wykształcenie przekłada się na zainteresowanie tą formą płatności.

W konsekwencji, jak wynika z badania, właścicielami są najczęściej osoby wykształcone (31%) i mieszkający w metropolii (28%). Co ciekawe, przeważają tutaj mężczyźni. Wśród kobiet często (prawie codziennie) płaci kartą zaledwie 16%. Dla porównania, wśród mężczyzn przyznał to co czwarty z nich.

Gdzie płacimy kartą?

Najczęściej używamy tą wygodną formę płatności w sklepach stacjonarnych kupując żywność (52%), na stacji benzynowej (45%), w sklepie odzieżowym i obuwniczym (32%), a także płacą za sprzęt RTV/AGD (32%).

Polacy często używają karty podczas planowania podróży (31% respondentów). Kupujemy bilety kolejowe i lotnicze, rezerwujemy hotele, wynajmujemy samochody i płacimy za inne atrakcje będąc poza domem.

Polacy często wykorzystują kartę kredytową w celu finansowania rozrywki i swoich hobby. Kupują w ten sposób bilet do kina, na koncert, a także książki, gry i programy komputerowe.

Polacy cenią sobie korzystanie z kart kredytowych

W czerwcu 2018 roku liczba aktywnych kart kredytowych w Polsce wyniosła 6 milionów. Zdecydowana większość jest zadowolona z możliwości, jakie daje im płatność kartą. Aż 54% ceni sobie tą formę zakupów i uważa ją za wygodną i łatwą w użyciu.

Główną motywacją do posiadania karty kredytowej jest poczucie bezpieczeństwa. Fakt posiadania przy sobie stałego dostępu do pieniędzy daje uczucie spokoju i samowystarczalności.

Dodatkowym plusem są bonusy otrzymywane przez wiernych użytkowników karty. Tego rodzaju przywilejem są TurboKARTY, z których skorzystamy na przykład na stacjach paliw, gromadząc tym samym punkty, które następnie możemy wymienić na drobiazgi bądź otrzymać zwrot kosztów.

Badanie Santander Consumer Banku

Przeprowadzone badanie “Polaków portfel własny – kochamy okazje”  zrealizowano w dniach 9-11 października 2018, na podstawie ankiet telefonicznych, na próbie 1000 pełnoletnich osób z całej Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Nowej Dębie
Oddziały
author
07 lipca 2019

Bank Pekao w Nowej Dębie

Wpływ niedzieli bez handlu na dynamikę sprzedaży
Bez kategorii
author
27 listopada 2018

Wpływ niedzieli bez handlu na dynamikę sprzedaży

Komornik zajął psa i wystawił go na eBay
Bez kategorii
author
28 lutego 2019

Komornik zajął psa i wystawił go na eBay

Alior Bank we Włocławku
Oddziały
author
02 lipca 2019

Alior Bank we Włocławku

Bank Pekao z tytułem najlepszego banku korporacyjnego w Polsce
Bez kategorii
author
11 stycznia 2019

Bank Pekao z tytułem najlepszego banku korporacyjnego w Polsce