26 miliardów z Unii na dofinansowanie nauki i innowacji

26 miliardów z Unii na dofinansowanie nauki i innowacji

author
Alicja Uzarowicz
22 maja 2019

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiedziało, że kwota 26 mld zł ze środków przekazanych z funduszy unijnych przeznaczona zostanie na wspieranie nauki i innowacji. W głównej mierze pieniądze mają pomóc w przeniesieniu osiągnięć nauki do gospodarki w Polsce.

26 mld zł dofinansowania nauki i innowacji ma opierać się nie tylko na funduszach europejskich. Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego wsparcia w tej inicjatywie pomogą także różne agencje wykonawcze takie jak między innymi Narodowe Centrum Badań i Rozwoju czy Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE.

Założenia odnośnie dofinansowania zostały przeznaczone na obecną perspektywę rozwoju, która trwa od 2014 i zakończy się w przyszłym roku. Oznacza to, że tej wysokości środki zasilą naukę i innowacje jeszcze w tym roku. Jak ministerstwo uzasadnia transfer tak wysokiej kwoty?

"

Tworząc strategię dla polskiej nauki, przyjęliśmy jako podstawowe założenie, że innowacje mają służyć społeczeństwu. Wynalazki powstają po to, by poprawiać nie tylko słupki PKB, ale przede wszystkim codzienność Polaków, zwłaszcza w takich obszarach jak zdrowie, bezpieczeństwo, czy edukacja

– powiedział Jarosław Gowin, minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Znaczenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w inicjatywie

Wskazana wyżej instytucja odgrywa niewątpliwie kluczową rolę w obsłudze finansowania z funduszy unijnych. To właśnie NCBR jest bowiem dystrybutorem tych środków. Obecnie instytucja zarządza budżetem w wysokości 21 mld zł. Jego przeznaczeniem jest dofinansowanie innowacyjnych projektów przedsiębiorstw.

Dodatkowo NCBR zajmuje się także zarządzaniem kwotą 5,5 mld zł, której przeznaczeniem jest wsparcie programów kształcenia uczelni wyższych. Ze względu na przypadające w roku 2019 15-lecie członkostwa Polski w Unii, przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wskazują jak kluczowe jest zarówno wyciąganie wniosków, jak i formułowanie nowych celów.

Wśród tych celów Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na naczelnym miejscu postawiło sobie inwestycje w „odważnych ludzi i wizjonerskie projekty”. Ich powodzenie może bowiem zmienić na lepsze wiele sfer gospodarki. A nierzadko brak rozwoju oznacza przecież zacofanie. Zwłaszcza w tak postępowych czasach.

Rząd zachęca szkoły do korzystania z mLegitymacji.

Strategia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Aby osiągnąć sukces i zagwarantować ciągły wzrost gospodarczy organy prowadzące politykę stosują pojęcie strategii. Jest to zatem wieloletni plan, najczęściej zakładający działalność w okresie jednej perspektywy unijnej, czyli 7 lat. Strategia MNiSW zakłada podział inicjatywy rozwoju innowacji i nauki  na trzy główne filary.

Pierwszym filarem mającym na celu wsparcie innowacyjności w Polsce jest reforma systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Drugi filar miałby polegać na wsparciu procesów innowacji na pograniczu biznesu i nauki. Są to dwa działy gospodarki, których współpraca może czynić cuda.

Trzecim, ostatnim filarem jest społeczna odpowiedzialność nauki. Ministerstwo wskazało, że nieustannie dąży do realizacji wszystkich tych celów. Pomoc gwarantują także podległe ministerstwu agencje wykonawcze.


Źródła:
https://www.gov.pl/web/nauka/komunikat-ministra-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-o-zwiekszeniach-wysokosci-subwencji-ze-srodkow-finansowych-na-utrzymanie-i-rozwoj-potencjalu-dydaktycznego-oraz-potencjalu-badawczego-przyznanych-na-2019-r2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

mBank placówki w Zgorzelcu
Oddziały
author
Patryk Byczek
04 lutego 2019

mBank placówki w Zgorzelcu

Jak złożyć reklamację w  IDEA Banku S.A. ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
16 marca 2017

Jak złożyć reklamację w IDEA Banku S.A. ?

Optima Pożyczki – do 20 000 zł online
Pod Lupą
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
17 lutego 2017

Optima Pożyczki – do 20 000 zł online

Santander Bank Polska z usługą Santander open
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
28 czerwca 2020

Santander Bank Polska z usługą Santander open

Pożyczki bez BIK Trzebnica
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
07 lipca 2022

Pożyczki bez BIK Trzebnica

Porównaj