305 mln euro na badania i rozwój w Polsce

305 mln euro na badania i rozwój w Polsce

author
Alicja Uzarowicz
17 października 2019

W swoim najnowszym komunikacie Ministerstwo Finansów poinformowało o zawarciu umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Przedmiotem porozumienia będzie dofinansowanie badań i rozwoju ośrodkom naukowym w Warszawie i Krakowie w kwocie 305 mln euro. Środki mają zostać przeznaczone zarówno na badania podstawowe, jak i stosowane.

Zgodnie z najnowszym komunikatem Ministerstwa Finansów doszło do zawarcia umowy pomiędzy polskim resortem a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI). Efektem współpracy ośrodki naukowe w Warszawie i Krakowie wesprze kwota 305 mln euro (ok. 1,3 mld zł). Polska otrzymała w niespełna dekadę już piąty kredyt tego rodzaju.

Środki pieniężne uzyskane dzięki porozumieniu Ministerstwa Finansów i EBI wspomniane ośrodki przeznaczą zarówno na badania podstawowe, jak i stosowane. Samo wsparcie obejmuje gwarancja w ramach programu Komisji Europejskiej pod nazwą Horyzont 2020. Wsparcie EBI przekaże Polsce w ciągu lat 2019-2020.

Ośrodkami, które staną się beneficjentami finansowania, są krakowskie Narodowe Centrum Nauki (NCN) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) zlokalizowane w Stolicy Polski. Pieniądze pomogą tymże podmiotom w realizacji programów badawczych o szerokim zasięgu merytorycznym.

Jerzy Kwieciński nowym ministrem finansów

305 mln euro wsparcia od EBI

"

Znaczenie projektów realizowanych wspólnie z Bankiem rośnie, szczególnie w dziedzinie badań i rozwoju, opieki zdrowotnej i społecznej, co odzwierciedla priorytety polityki rządu. W perspektywie długoterminowej, takie inwestycje w tych obszarach poprawią konkurencyjność polskiej gospodarki

– powiedział Jerzy Kwieciński, Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju, cytowany w komunikacie.

Warszawski ośrodek naukowy, któremu przyznano dofinansowanie zajmuje się głównie projektami z zakresu badań stosowanych i rozwoju. Przedsięwzięcia realizowane w NCBR wspierają ponadto polską działalność innowacyjną. Natomiast krakowskie NCN skupia się głownie na badaniach podstawowych.

Działalność Narodowego Centrum Nauki opiera się głownie na projektach realizowanych przez badaczy, którzy reprezentują różne etapy kariery. Mowa tutaj o wszystkich rodzajach nauki zarówno ścisłych, jak i technicznych czy humanistycznych. Jak swój udział w projekcie oceniają przedstawiciele instytucji unijnych?

Minister Finansów na spotkaniach Eurogrupy i Rady ECOFIN

Stanowisko EBI i KE w sprawie wsparcia polskiej nauki

"

Dzięki tej nowej umowie mamy pewność, że środki na finansowanie badań i rozwoju w Polsce wesprą zarówno badania podstawowe, jak i stosowane, zaspokajając ogólne potrzeby polskiej nauki i biznesu. Większa ilość środków na korzystnych warunkach w całym łańcuchu badań i rozwoju sprawi, że Polska będzie się rozwijać w kierunku gospodarki opartej na wiedzy

– powiedział Vazil Hudak, wiceprezes EBI, cytowany w komunikacie.

"

Dzięki tej umowie Komisja Europejska nieustannie wspiera instytucje badawcze i dąży do wzmocnienia polskiej bazy naukowej zarówno w zakresie badań podstawowych, jak i stosowanych. Pożyczka w wysokości 305 milionów euro pomoże stworzyć przyszłe polskie innowacyjne produkty i usługi

– powiedział Carlos Moedas, komisarz europejski ds. badań, nauki i innowacji, cytowany w komunikacie.

Ministerstwo podpisało umowę ze Związkiem Dużych Rodzin


Źródła:
https://www.gov.pl/web/finanse/wsparcie-ebi-dla-programow-badan-i-rozwoju-w-polsce?fbclid=IwAR1FA7HmWHYlHL8sC3Wq5TYeOnX1f9zZkpuuCIlAZ8ieYK-rUUmWqi6fJsI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Puławy
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
22 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Puławy

Alior Bank partnerem Festiwalu Gwiazd Rocka
Wpisy
author
Patryk Byczek
20 lipca 2018

Alior Bank partnerem Festiwalu Gwiazd Rocka

Ranking kredytów gotówkowych – grudzień 2019
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
05 grudnia 2019

Ranking kredytów gotówkowych – grudzień 2019

Średni dług rolnika to 49 000 zł
Wpisy
author
Patryk Byczek
21 września 2018

Średni dług rolnika to 49 000 zł

Pożyczki bez BIK Nowy Dwór Mazowiecki
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
11 sierpnia 2022

Pożyczki bez BIK Nowy Dwór Mazowiecki

Kredyt konsolidacyjny Słubice
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
29 grudnia 2022

Kredyt konsolidacyjny Słubice

Porównaj