Najczęściej komentowane
4 dni pracy w tygodniu?
Firma Ricoh postanowiła zlecić badanie odnośnie wpływu rozwoju technologii cyfrowej na długość tygodnia pracy. Już 57 proc. pracowników z Europy uważa, że dzięki rewolucji cyfrowej, której aktualnie jesteśmy świadkami, tydzień pracy trwający 4 dni zamiast 5 będzie codziennością.
Badanie przeprowadzone na zlecenie firmy Ricoh wskazuje, że ponad połowa europejskich pracowników uważa, że gwałtowny rozwój technologii cyfrowej, nazywany już rewolucją spowoduje, że tygodniowy czas pracy ulegnie skróceniu z 5 do 4 dni w tygodniu.
Respondentami w badaniu było 4 580 przedstawicieli 23 państw świata, wśród których znalazły się na przykład jak Luksemburg, Francja, Belgia, Węgry, Włochy, Polska, RPA, Słowacja, Turcja, czy Hiszpania.
Ankietowani reprezentowali wszystkie pokolenia urodzone po roku 1946, czyli Baby Boomersów (okres wyżu demograficznego po zakończeniu wojny; lata 1946 – 64), pokolenia X, Y i Z, czyli odpowiednio lata ’65-80, ‘81- 95, oraz od 1996 do dziś. Pozwoliło to na uzyskanie imponującego przekroju społeczeństwa Europy i niektórych innych państw świata.
Dlaczego 4 dni pracy są lepsze niż 5?
Skrócenie tygodnia pracy jest zabiegiem coraz powszechniej stosowanym przez współczesne firmy. Takie rozwiązanie umożliwia bowiem uzyskanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. W długim okresie mniej pracy zwiększa także efektywność pracowników, na czym zależy ich przełożonym.
Najważniejszym czynnikiem jest tutaj chęć pracowników do zwiększania swojej wydajności. Aż 72 proc. jest skłonnych do zaadaptowania się do koniecznych zmian w celu zmiany czasu pracy na krótszy, ale bardziej efektywny. Z wielu badań wynika bowiem, że ilość godzin spędzona w pracy nie oznacza lepszych wyników.
Co ciekawe, aż 69 proc. respondentów zadeklarowało, że od swojego pracodawcy oczekuje perspektyw rozwoju i możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji. Wlicza się w to również dostęp do najnowszych technologii, które wykorzystywane mądrze podnoszą wydajność pracy.
Ponadto 63 proc. ankietowanych w badaniu widzi technologię jako naczelny aspekt w procesie rozwoju firmy. O jakiej technologii konkretnie mowa? Respondenci wskazali głównie automatyzację procesów (44 proc.) oraz sztuczną inteligencję (39 proc.).
Wola zmian nie tylko wśród najmłodszych
Interesującym może wydać się fakt, iż zdanie pracowników biorących udział w badaniu na temat skrócenia tygodnia pracy nie zależało znacząco od ich wieku. Nie odnotowano również zmian w podejściu do najnowszych technologii. Wynika z tego, że powoli wszystkie pokolenia nabierają doświadczenia technologicznego.
Wyniki naszych badań są bardzo optymistyczne dla zarządzających firmami. Pracownicy deklarują bardzo duży entuzjazm i chęć rozwoju. Drogą do zwiększenia wydajności jest mądre wykorzystane możliwości oferowanych przez nowoczesne technologie, a nie zwiększanie liczby przepracowanych godzin
– wyjaśnił David Mills, Prezes Ricoh Europe.
Zdaniem Millsa piłeczka leży teraz po stronie boiska należącej do pracodawców. To od nich bowiem zależy polityka firmy oraz to, jak często i na jak długo pracownicy pojawiają się w pracy. Ekspert zauważa istnienie dużej szansy na rozwój technologii w procesach wewnętrznych. Pracodawcy nie powinni jej marnować.
Źródła:
https://www.ricoh.pl/wiadomosci-wydarzenia/wiadomosc/czy-cyfrowa-rewolucja-doprowadzi-do-4-dniowego-tygodnia-pracy.html?prev=tcm:93-34512&next=tcm:93-34259