40% Polaków marzy o wakacjach po epidemii koronawirusa

40% Polaków marzy o wakacjach po epidemii koronawirusa

author
Halszka Gronek
22 kwietnia 2020

Branża turystyczna w Polsce przeżywa obecnie załamanie. Eksperci przewidują, że tym, który  uda się przetrwać czas kryzysu, obywatele sprawią prawdziwy prezent – większość z nich postawi na wakacje w Polsce, a nie za granicami. Sprawdzamy inne wnioski płynące z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.

Światu należy się odpoczynek

Znakomitej większości Polek i Polaków koronawirus dał w ostatnich tygodniach mocno w kość. Część z nas straciła pracę, część musiała przejść na bezpłatny urlop z powodu opieki nad dzieckiem w czasie przymusowego zamknięcia przedszkoli i szkół. Jeszcze inni zawiesili prowadzone biznesy, utracili szanse na dopięcie długo wyczekiwanych projektów czy stracili pieniądze zainwestowane w cele, które nie mogą zostać zrealizowane w czasie społecznej kwarantanny. Niezależnie od tego, do której z powyższych grup należymy, jedno jest pewne: mamy dość wirusa z Wuhan!

Nic więc dziwnego, że 40% Polek i Polaków deklaruje, iż w przeciągu 6 miesięcy od zakończenia pandemii koronawirusa i wygaśnięcia zagrożenia epidemiologicznego zamierza wyjechać na wakacje lub wycieczkę. Co niezwykle kluczowe dla polskiej gospodarki, największe korzyści z wygaśnięcia epidemii mają krajowe firmy turystyczne. Aż 66% rodaków chcących wyruszyć na wakacje ma w planach spędzić urlop w Polsce – wynika z badania IMAS International przeprowadzonego w połowie kwietnia 2020 roku na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.

Wakacjom mówimy stanowcze „tak”

Epidemia trwająca kilka miesięcy potrafi zmęczyć nawet wtedy, gdy z powodu sytuacji epidemiologicznej cały okres społecznej kwarantanny przesiedzieliśmy w domu. Ciągły stres, niepewność o zdrowie swoich i bliskich, lęk jako odpowiedź na każdą z publikowanych prognoz eksperckich – to wszystko sprawia, że nawet nie mając zbyt dużej aktywności fizycznej, czujemy się zmęczeni i pragniemy odpocząć od codzienności. Nastroje Polaków dotyczące wyczekiwanych wyjazdów rekreacyjnych zdają się mówić same za siebie. 

40% i więcej 

Jak wynika z badania zleconego przez KRD BIG SA, aż 40% polskich obywateli chce wyjechać w celach turystycznych w ciągu 6 miesięcy po zakończeniu epidemii. Zdecydowana większość z nich (66%) urlop spędzi w kraju. Na wyjazd zagraniczny nastawia się co piaty badany, natomiast 7% z nas planuje swój wypoczynek spędzić zarówno w Polsce, jak i za granicą. Warto też dodać, że zdaniem ekspertów w ciągu najbliższych tygodni chęć do wyjazdu rekreacyjnego znacznie zwiększy się wśród polskiego społeczeństwa. 

"
Wśród tych, którzy się wahają, najpoważniejszą przeszkodą w podjęciu decyzji jest obawa przed powrotem epidemii. Wskazuje tak 33 proc. ankietowanych. Można więc przyjąć założenie, że jeśli sytuacja epidemiologiczna zostanie opanowana, to oni również wyruszą na wypoczynek

– wyjaśniał Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

Ekspert podkreślił także, iż około 12% respondentów badania po prostu nie ma teraz głowy do planowania urlopu. Gdy epidemia zacznie wygasać, nastawienie części  z nich najpewniej się zmieni. Co ciekawe, prezes zarządu KRD BIG SA jest zdania, że Polacy będą przygotowywać się do wakacyjnych wyjazdów stopniowo – zaczynając od urlopów w kraju. To niezaprzeczalnie dobra prognoza dla polskiej branży turystycznej, która z powodu pandemii znajduje się obecnie w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej.

Wakacje to luksus dla wybranych

Epidemia koronawirusa w Polsce mocno nadwyrężyła finanse wielu z nas. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów, w nie najlepszej sytuacji finansowej znajduje się już co piąty  badany. Brak pieniędzy to jedna z najpoważniejszych przeszkód w planowaniu wakacji. Dla 21% respondentów niewystarczające środki finansowe to główny powód rezygnacji z placów wakacyjnych na najbliższe miesiące po zakończeniu epidemii. Blisko 8% Polek i Polaków powstrzymuje się przed planowaniem wakacji z powodu niepewności związanej z utrzymaniem pracy i dochodów. 

Ci, którzy pozwolą sobie na odpoczynek od pracy, podejdą wyjątkowo ostrożnie do wydatków związanych z wyjazdem. W raporcie Krajowego Rejestru Długo czytamy, iż Polacy najchętniej wybierać będą mniejsze i bardziej kameralne miejsca noclegowe. Eksperci przewidują, że największą popularnością wśród obywateli Polski będą cieszyć się kwatery prywatne (39%), pensjonaty (25%) i agroturystyka (18%). Większość osób (34%) z „po-epidemicznymi” planami na wakacje szacuje, że wyda na nie przeciętnie od 1 do 3 tys. zł w przeliczeniu na jedną osobę.


Ratunek dla polskiej turystyki

Strach przed wyjazdem zagranicznym może spowodować, że po zakończeniu epidemii koronawirusa większość osób planujących wakacje zdecyduje się na wypoczynek w Polsce. Większe zainteresowanie krajowymi podróżami to szansa na odbudowanie siły rodzimej branży turystycznej, która w ostatnich tygodniach silnie dostała w kość. Na koniec marca dług branży w KRD wynosił aż 21 397 343,54 zł. W rejestrze widniało aż 616 zadłużonych biur podróży, organizatorów i agentów turystycznych. Niestety najgorsze jeszcze przed nimi. 

By ratować polską turystykę, Polska Organizacja Turystyczna wraz z Ministerstwem Rozwoju rozpoczęły kampanię internetową #WybierzVoucher, zachęcając turystów do nabywania voucherów, które gwarantują możliwość przyszłego skorzystania z imprez turystycznych czy usług hotelarskich w polskich ośrodkach. Druga fala pomocowa nastanie najpewniej w drugiej połowie lata i jesienią, kiedy pierwsi Polacy ruszą na urlopy w kraju, licząc, że zdążą odpocząć przed nastaniem – już dziś zapowiadanej – drugiej fali urlopowej. 

"

Zazwyczaj w okresie od maja do września obserwowaliśmy spadek zadłużenia, co było podyktowane lepszą sytuacją finansową touroperatorów w sezonie urlopowym. […]  Niestety, wszystko wskazuje na to, że w tym roku, z uwagi na zastój spowodowany przez pandemię, takiego odbicia nie będzie. Widocznej poprawy sytuacji w turystyce można oczekiwać najwcześniej jesienią. Pomóc w tym mogą właśnie plany urlopowe Polaków

– podsumował Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. 

Zadłużenie polskiej turystyki

Jak wspomnieliśmy w poprzedniej sekcji artykułu, na koniec marca dług branży w KRD wynosił aż 21 397 343,54 zł. Niestety w kwietniu, maju i czerwcu spodziewane są kolejne wzrosty zadłużenia spowodowane przede wszystkim trwającą obecnie epidemia koronawirusa. Co kluczowe, najwięcej, bo aż 9,9 miliona złotych, polskie biura podróży i agencje turystyczne są obecnie winne branży finansowej – bankom, firmom faktoringowym oraz leasingowym, a także ubezpieczycielom.

Na drugim miejscu pod względem wysokości wierzytelności znalazły się fundusze sekurytyzacyjne, czyli podmioty, które odkupiły długi firm turystycznych od pierwotnych wierzycieli, głównie branży finansowej. Funduszom sekurytyzacyjnym przedstawiciele turystyki musza oddać blisko 7 milionów złotych. Wśród wierzycieli sektora są też firmy telekomunikacyjne (715,3 tys. złotych długu) czy zarządcy nieruchomości (113,8 tys. złotych). 

Małopolska na szczycie zadłużenia

Największe problemy z terminowym oddaniem zobowiązań finansowych mają obecnie firmy turystyczne z Małopolski. Są one winne swym wierzycielom łącznie aż 5,3 mln złotych. Na drugim miejscu znalazły się firmy z Mazowsza (4,6 mln zł), województwa pomorskiego (2,7 mln zł), Śląska (1,9 mln zł) i Dolnośląska (1,4 mln zł). Z kolei najmniej zadłużone jest województwo świętokrzyskie – ma zaledwie 58 tys. złotych długu.

Warto też dodać, że średnie zadłużenie podmiotu  z branży turystycznej wynosi na dzień dzisiejszy blisko 35 tys. zł. Krajowy Rejestr Długów odnotował jednak rekordzistę, który ma na koncie ponad półtora miliona złotych długu. Jest to firma z Warszawy, która w ujęciu liczbowym posiada a 57 zaległych zobowiązań finansowych, głównie wobec banku i firmy faktoringowej.


Źródła:
https://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2020/40–Polakow-chce-wyjechac-na-wakacje-po-wygasnieciu-epidemii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Wadowicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 sierpnia 2019

PKO BP w Wadowicach

Kolejny Złoty Listek CSR dla Banku Millennium
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
14 czerwca 2021

Kolejny Złoty Listek CSR dla Banku Millennium

Konto PKO BP z dostępem do PUE ZUS
Wpisy
autor wpisu
Kordian_Spychalski
29 kwietnia 2016

Konto PKO BP z dostępem do PUE ZUS

Zadłużeni nadal z niskimi ratami
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
13 grudnia 2020

Zadłużeni nadal z niskimi ratami

Kara za późne przekazywanie danych do BIKu
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
13 lutego 2013

Kara za późne przekazywanie danych do BIKu

Porównaj