450. rocznica unii lubelskiej – moneta kolekcjonerska od NBP

450. rocznica unii lubelskiej – moneta kolekcjonerska od NBP

author
Aneta Jankowska
24 czerwca 2019

450. rocznica unii lubelskiej to nowa moneta kolekcjonerska od Narodowego Banku Polskiego (NBP), która trafi do obiegu już 25 czerwca. Sprawdzamy, jak wygląda.

Źródło: NBP

Do obowiązków Narodowego Banku Polskiego należy między innymi polityka pieniężna oraz utrzymanie stabilności cen w państwie, ale i cykliczne publikacje różnych monet okolicznościowych. Jedną z najnowszych wyemitowanych monet od NBP jest moneta: 450. rocznica unii lubelskiej.

Jak wygląda moneta?

Na rewersie monety zobaczymy herb Zygmunta II Augusta, cytat z dokumentów sejmu unijnego: „Wolni do wolnych, równi do równych”, a także fragment obrazu Marcella Bacciarellego „Unia lubelska”. Z deugiej strony umieszczono wizerunek króla Zygmunta II Augusta według Jana Matejki.

Dodatkowo, każa polska moneta zawiera takie elementy jak: nominał, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji.

Źródło: NBP
"

W roku 2019 obchodzimy 450. rocznicę unii lubelskiej. Na sejmie unijnym w Lublinie, obradującym od stycznia do sierpnia 1569 roku, podjęto decyzje, które zbudowały Rzeczpospolitą Obojga Narodów i ukształtowały geopolityczną strukturę Europy Środkowo-Wschodniej na całą epokę. Na ten dorobek złożyło się kilka ważnych aktów państwowych. Przede wszystkim 1 lipca
1569 roku zawarto unię polsko-litewską, która tworzyła nowe państwo – Rzeczpospolitą Obojga Narodów, nie likwidując dotychczas istniejących: Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Powstała struktura o charakterze federacyjnym, ze wspólnym obieralnym monarchą, wspólnym sejmem i polityką zagraniczną. (…) Znaczny wpływ na dorobek sejmu lubelskiego miał król Zygmunt II August, ale decyzje ws. unii były przede wszystkim efektem porozumienia zawartego między partnerami o zróżnicowanych interesach i poglądach. Szlachta polska dążyła do głębszej integracji, litewska do zachowania większej odrębności, ruska i pruska chroniły swe regionalne interesy. Udało się jednak wynegocjować rozwiązania kompromisowe, które okazały się fundamentem trwałego funkcjonowania ważnego państwa stabilizującego sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej. (…)

– czytamy w oficjalnym biuletynie NBP.

Moneta: 450. rocznica unii lubelskiej

Nominał: 20 zł
Metal: Ag 925/1000
Stempel: lustrzany, druk UV
Wymiary: 40,00 x 28,00 mm
Masa: 28,28 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 15 000 szt.
Projektant monet: Sebastian Mikołajczak
Emitent: NBP

Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.

GDZIE KUPIĆ MONETY KOLEKCJONERSKIE?

Monety kolekcjonerskie wyemitowane przez NBPmożemy kupić w dowolnym oddziale okręgowym instytucji oraz w oficjalnym sklepie internetowym NBP.

Sprawdź inne monety od NBP:

100-lecie KUL
Stanisław Kasznica “Wąsowski”
200-lecie ASP im. Jana Matjki w Krakowie

O NBP

Narodowy Bank Polski (w skrócie NBP) jest centralnym bankiem państwa, który odpowiada za politykę pieniężną i stabilność cen. Jego funkcje określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i ustawa o NBP. NBP ma wyłączne prawo emisji pieniądza i prowadzi obsługę budżetu państwa, a także podmiotów sektora finansów publicznych. Co więcej, gromadzi on rezerwy walutowe państwa i zarządza nimi. Pełni funkcję banku banków, tworząc warunki do działania systemu bankowego. Jest również jednym z najważniejszych ośrodków naukowo-analitycznych w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych.


Źródło: NBP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy na gorące chwile
Pod Lupą
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
06 stycznia 2017

Kredyt gotówkowy na gorące chwile

NOTUS Finanse – oddział w Gdańsku
Wpisy
author
Patryk Byczek
04 września 2018

NOTUS Finanse – oddział w Gdańsku

Alior Bank w Ustce
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
08 maja 2019

Alior Bank w Ustce

Zmiany w urlopach dla nauczycieli
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
02 stycznia 2018

Zmiany w urlopach dla nauczycieli

T-Mobile Usługi Bankowe w Przemyślu
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Przemyślu

Revolut Junior – nowa aplikacja dla dzieci
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
20 marca 2020

Revolut Junior – nowa aplikacja dla dzieci

Porównaj