Najczęściej komentowane
450. rocznica unii lubelskiej – moneta kolekcjonerska od NBP
450. rocznica unii lubelskiej to nowa moneta kolekcjonerska od Narodowego Banku Polskiego (NBP), która trafi do obiegu już 25 czerwca. Sprawdzamy, jak wygląda.
Źródło: NBP
Do obowiązków Narodowego Banku Polskiego należy między innymi polityka pieniężna oraz utrzymanie stabilności cen w państwie, ale i cykliczne publikacje różnych monet okolicznościowych. Jedną z najnowszych wyemitowanych monet od NBP jest moneta: 450. rocznica unii lubelskiej.
Jak wygląda moneta?
Na rewersie monety zobaczymy herb Zygmunta II Augusta, cytat z dokumentów sejmu unijnego: „Wolni do wolnych, równi do równych”, a także fragment obrazu Marcella Bacciarellego „Unia lubelska”. Z deugiej strony umieszczono wizerunek króla Zygmunta II Augusta według Jana Matejki.
Dodatkowo, każa polska moneta zawiera takie elementy jak: nominał, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji.
Źródło: NBP
W roku 2019 obchodzimy 450. rocznicę unii lubelskiej. Na sejmie unijnym w Lublinie, obradującym od stycznia do sierpnia 1569 roku, podjęto decyzje, które zbudowały Rzeczpospolitą Obojga Narodów i ukształtowały geopolityczną strukturę Europy Środkowo-Wschodniej na całą epokę. Na ten dorobek złożyło się kilka ważnych aktów państwowych. Przede wszystkim 1 lipca
1569 roku zawarto unię polsko-litewską, która tworzyła nowe państwo – Rzeczpospolitą Obojga Narodów, nie likwidując dotychczas istniejących: Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Powstała struktura o charakterze federacyjnym, ze wspólnym obieralnym monarchą, wspólnym sejmem i polityką zagraniczną. (…) Znaczny wpływ na dorobek sejmu lubelskiego miał król Zygmunt II August, ale decyzje ws. unii były przede wszystkim efektem porozumienia zawartego między partnerami o zróżnicowanych interesach i poglądach. Szlachta polska dążyła do głębszej integracji, litewska do zachowania większej odrębności, ruska i pruska chroniły swe regionalne interesy. Udało się jednak wynegocjować rozwiązania kompromisowe, które okazały się fundamentem trwałego funkcjonowania ważnego państwa stabilizującego sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej. (…)
– czytamy w oficjalnym biuletynie NBP.
Moneta: 450. rocznica unii lubelskiej
Nominał: 20 zł
Metal: Ag 925/1000
Stempel: lustrzany, druk UV
Wymiary: 40,00 x 28,00 mm
Masa: 28,28 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 15 000 szt.
Projektant monet: Sebastian Mikołajczak
Emitent: NBP
Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.
GDZIE KUPIĆ MONETY KOLEKCJONERSKIE?
Monety kolekcjonerskie wyemitowane przez NBPmożemy kupić w dowolnym oddziale okręgowym instytucji oraz w oficjalnym sklepie internetowym NBP.
Sprawdź inne monety od NBP:
– 100-lecie KUL
– Stanisław Kasznica “Wąsowski”
– 200-lecie ASP im. Jana Matjki w Krakowie
O NBP
Narodowy Bank Polski (w skrócie NBP) jest centralnym bankiem państwa, który odpowiada za politykę pieniężną i stabilność cen. Jego funkcje określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i ustawa o NBP. NBP ma wyłączne prawo emisji pieniądza i prowadzi obsługę budżetu państwa, a także podmiotów sektora finansów publicznych. Co więcej, gromadzi on rezerwy walutowe państwa i zarządza nimi. Pełni funkcję banku banków, tworząc warunki do działania systemu bankowego. Jest również jednym z najważniejszych ośrodków naukowo-analitycznych w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych.
Źródło: NBP
Dodaj komentarz