500 Plus ratuje polską gospodarkę?

500 Plus ratuje polską gospodarkę?

author
Alicja Uzarowicz
25 lipca 2019

Jednym z zadań ekspertów z dziedziny ekonomii jest prognozowanie stanu gospodarki, jaki może nastąpić w perspektywie od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Wiele czynników wpływa na to, czy eksperci patrzą w przyszłość z optymizmem czy też nie. Zdaniem ekspertów, wzrost gospodarczy Polski spadnie, ale uratuje go po części konsumpcja prywatna. Tę skłonność do wydawania pieniędzy przez Polaków napędza z kolei program 500 Plus.

Czy program Rodzina 500 Plus jest w stanie uratować polską gospodarkę? Niewątpliwie dofinansowanie rodzin zwiększa tak zwaną konsumpcję prywatną, czyli sumę środków wydawanych za zaspokajanie różnych potrzeb. To z kolei podnosi rentowność firm i przyczynia się do wzrostu PKB.

Z powodu między innymi spadku produkcji przemysłowej, o której informuje wskaźnik PMI, jak również nieco słabsze, bo o 0,7 proc. wyniki produkcji budowlano – montażowej, ekonomiści postanowili obniżyć swoje prognozy względem wzrostu gospodarczego. Oznacza to, iż najpewniej PKB będzie rosło wolniej niż w pierwszym półroczu.

Chociaż nie ma jeszcze oficjalnych informacji od Głównego Urzędu Statystycznego na temat tempa wzrostu gospodarczego w Polsce, to z szacunków wynika, że w drugim kwartale mogło ono spaść o nawet 0,4 pkt proc. W poprzednim kwartale, czyli po pierwszych trzech miesiącach wzrost PKB wyniósł 4,7 proc., a jeszcze wcześniej 4,9 proc.

Pożyczki na świadczenie 500+.

Dlaczego wzrost zwalnia

Szacunki NBP, które zakładają wzrost na poziomie 4,5 proc., oraz wahanie pomiędzy 4-4,8 proc. wzrostu wskazywane przez ekonomistów stanowią podstawę do stwierdzenia, że wzrost PBK wyhamuje. Zdaje się to potwierdzać również Komisja Europejska, której szacunki wynoszą 4,4 proc. po drugim kwartale bieżącego roku.

Jakie są przyczyny spadku tempa wzrostu polskiej gospodarki? Niewątpliwie jest to związane z doniesieniami o niezbyt korzystnej sytuacji polskiego przemysłu, którą dodatkowo pogorszył wynik branży produkcji budowlano-montażowej. Co ciekawe, wynik przemysłu na poziomie 4,3-4,4 proc. jest wciąż jednym z lepszych z UE.

Niezbyt korzystny wpływ na koniunkturę mają prognozy odnoszące się do inwestycji. Z każdym kwartałem maleją kwoty dofinansowania, które Polska otrzymuje od Unii Europejskiej. Zgodnie z wynikami badań NBP wskaźnik nowych inwestycji ma spaść  do poziomu najniższego od końca roku 2017.

500 plus

500+ na pierwsze dziecko od 1 lipca 2019.

500 Plus a wzrost gospodarczy

Są również kwestie wpływające pozytywnie na tempo wzrostu PKB w postaci konsumpcji prywatnej. W tym miejscu wskazać należy, iż składają się na nią niskie bezrobocie, rosnące wynagrodzenia czy programy socjalne, takie jak rządowy program Rodzina 500 Plus.

Niestety nawet największy poziom konsumpcji spowodowanej programami pokroju Rodzina 500 Plus nie załata wszystkich dziur, jakie powstały w ostatnim czasie w polskiej gospodarce. Po pierwsze dlatego, iż większa konsumpcja prywatna oznacza mniejsze prywatne inwestycje – a na te Polacy dalej nie przeznaczają znacznych środków.

W dalszym ciągu ponadto rosną koszty pracy, choć ten trend zdaje się nieco hamować. Oznacza to, iż pracodawcy, nierzadko producenci, będą zmuszeni podnieść ceny swoich produktów, aby umożliwić wypłatę wyższych wynagrodzeń. Oznacza to, że 500 Plus nie poprawia stanu gospodarki, chociaż pozwoliło na lekkie zmniejszenie spadku jej wzrostu.

500 plus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Krapkowicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
18 sierpnia 2019

PKO BP w Krapkowicach

thumbnail
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
22 czerwca 2019

Alior Bank w Rydułtowach

Zaświadczenie lekarskie od asystenta medycznego
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
12 maja 2018

Zaświadczenie lekarskie od asystenta medycznego

Bank Pekao w Głogowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
15 lipca 2019

Bank Pekao w Głogowie

Santander Consumer Bank Rawa Mazowiecka
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
20 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Rawa Mazowiecka

Szybkie pożyczki Wadowice
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
11 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Wadowice

Porównaj