Tylko 54 proc. Polaków pojedzie w tym roku na wakacje

Tylko 54 proc. Polaków pojedzie w tym roku na wakacje

author
Alicja Uzarowicz
28 maja 2019

Wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy. Polacy odpoczywają w tym okresie na wiele różnych sposobów. Co ciekawe, wyniki badań Diners Club Polska wskazują, że w tym roku dużo mniej Polaków wyjedzie na wakacje. Zamiar opuszczenia domu na czas urlopu zadeklarowało bowiem 54 proc. respondentów. Jest to o 15 pkt proc. mniej niż rok temu.

Z wyników badań przeprowadzonych przez Diners Club Polska wynika, że spadła ilość Polaków, którzy planują wyjechać na wakacje. Taki zamiar przyznało tylko 54 proc. ankietowanych. Chociaż jest to wciąż ponad połowa, to wynik ten jest o 15 pkt procentowych niższy względem danych z zeszłego roku.

Osoby, które zadeklarowały zamiar wyjazdu na wakacje w tym roku, najczęściej, bo w 35,5 proc. wskazały wyjazdy na terenie kraju. Na drugim miejscu znalazły się inne kraje Unii Europejskiej. Tylko 7,5 proc. respondentów zamierza wyjechać poza Unię. Wśród kierunków spoza Wspólnoty dominują jednak kraje Europy.

"

Tegoroczne wyniki są mniej optymistyczne. W zeszłym roku blisko 70% badanych planowało wakacyjny wyjazd. Ponad 41% chciało spędzić go w Polsce, natomiast 27,5% na urlop wybrałaby się za granicę

– wskazuje Monika Masztakowska w raporcie Diners Club Polska.

Kto pojedzie na wakacje?

Część próby badawczej stanowili beneficjenci programu Rodzina 500 plus. Wśród nich aż 72 proc. planuje wyjechać, a 25 proc. urlop spędzi poza granicami naszego kraju. Na wyjazd może sobie pozwolić także co drugi mieszkaniec wsi. Dominują jednak osoby mieszkające w dużych miastach, czyli do 500 tys. mieszkańców oraz metropolii.

Metropolie charakteryzuje ludność powyżej 500 tys. osób. W przypadku tych dwóch kategorii na wakacje wyjedzie aż 60 proc. ankietowanych, czyli o 6 pkt procentowych powyżej średniej uzyskanej w badaniu. Raport wskazuje również na zmiany w budżecie wakacyjnym przewidywanym na jedną osobę.

"

Blisko połowa ankietowanych (49,1%) chce się zmieścić w kwocie do 1 tys. zł na osobę. Jest to wzrost o 15,3 pkt proc. względem ubiegłego roku, gdy najpopularniejszym budżetem było 1-2 tys. zł. Z drugiej strony, rośnie grupa turystów, która wyda więcej. Z 14,3 do 17,8% urósł odsetek badanych z zaplanowanym budżet między 2 a 4 tys. zł. Natomiast 8,3% Polaków planuje wydać powyżej 4 tys. zł na osobę

– wyliczono w raporcie.

Dlaczego niektórzy wydadzą mniej, a inni więcej

Niewątpliwie na wskazane powyżej zmiany mają wpływ odmienne od zeszłorocznych preferencje Polaków odnośnie kierunków wyjazdów. Wakacje w kraju da się zaplanować trochę taniej niż za granicą. Ci, którzy za urlop zapłacą więcej najczęściej planują udać się poza granice Unii Europejskiej, co wiąże się z konieczności wydania większej ilości środków.

Specjaliści z Diners Club Polska wskazują również na jeszcze jeden bardzo ważny aspekt zmian w budżetach wakacyjnych Polaków. Coraz większa część naszych rodaków wyjazdy planuje samodzielnie. W tym celu wykorzystuje aplikacje takie jak Wakacyjni Piraci, ClubMiles czy AirBnB.

Aplikacje te pozwalają na odnalezienie najtańszych ofert typu Last Minute bądź zorganizowanie wyjazdu na zasadzie DIY (z ang. Do it yourself – zrób to sam). Osobno zatem można zarezerwować przelot, transfer z lotniska, hotel czy wynająć auto. W wielu przypadkach obniża to cenę wyjazdu i usprawnia podróżowanie.

Badanie Diners Club Polska przeprowadzone zostało na próbie 1 100 Polaków, którzy ukończyli 18 rok życia. Realizacją zajął się Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Badanie przeprowadzono 25 kwietnia bieżącego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Lombardy w Wodzisławiu Śląskim
Lombardy
autor wpisu
Marta Janusz
09 grudnia 2022

Lombardy w Wodzisławiu Śląskim

Kasa Stefczyka Olecko
Oddziały
author
Patryk Byczek
15 października 2020

Kasa Stefczyka Olecko

Santander Consumer Bank Płock
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
18 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Płock

Suntago Wodny Świat – kontakt, infolinia
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
24 lutego 2020

Suntago Wodny Świat – kontakt, infolinia

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
Blog
author
Patryk Byczek
12 października 2022

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Pożyczki bez zaświadczeń Żuromin
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
16 października 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Żuromin

Porównaj