Ponad 600 pomorskich startupów beneficjentami unijnego wsparcia

Ponad 600 pomorskich startupów beneficjentami unijnego wsparcia

author
Alicja Uzarowicz
17 lipca 2019

Zgodnie z najnowszym komunikatem Banku Gospodarstwa Krajowego już ponad 600 startupów z regionu Pomorza skorzystało z unijnego wsparcia. Mowa tutaj o środkach przekazanych przez UE w ramach projektu „Pomorski Fundusz Rozwoju 2020+”, w którego realizacji bierze udział BGK. Dofinansowanie w ramach tego przedsięwzięcia osiągnęło już kwotę przekraczającą 77 mln zł.

Bank Gospodarstwa Krajowego w swoim komunikacie poinformował o realizacji unijnego projektu „Pomorski Fundusz Rozwoju 2020+”. Zgodnie z informacjami przekazanymi w dokumencie z unijnego wsparcia w tym trybie skorzystało już ponad 600 startupów, a łączna kwota dofinansowania przekroczyła już 77 mln zł.

Skąd pochodziły środki i w jaki sposób trafiły do startupów z województwa pomorskiego? Nie miały one formy bezzwrotnych dopłat. Były to natomiast unijne pożyczki na nieco preferencyjnych warunkach oraz poręczenia kredytów bankowych. Pieniądze, jakie dzięki temu otrzymały startupy pochodziły z kilku źródeł.

Były to po części pieniądze z budżetu państwa i wkładów prywatnych udostępnionych przez instytucje finansujące projekt i bezpośrednio wspierające małe firmy. Kolejnym ważnym źródłem dofinansowania jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego, który opracowano na obecną perspektywę 2014-2020.

startupów

BGK oferuje wsparcie dla instalacji fotowoltaicznych.

Popularność wsparcia wśród pomorskich startupów

Przedsiębiorców z Pomorza charakteryzuje sympatia względem różnych form pomocy, w tym różne instrumenty zwrotne. Należą do nich na przykład wspomniane już pożyczki unijne oraz poręczenia kredytów. Takie wsparcie przydaje się zwłaszcza w pierwszych etapach działalności startupów.

Jak już wspomniano, suma dofinansowania wyniosła ponad 77 mln zł. Warto jednak dodać, iż 69 mln zł z tejże kwoty stanowiły pożyczki unijne, a pozostałą część, czyli 8 mln zł, objęły poręczenia. Najwięcej środków trafiło do branż kosmetycznej, fryzjerskiej i restauracyjnej.

"

Bank Gospodarstwa Krajowego pomaga w rozwoju nie tylko dużych biznesów, ale także początkujących firm. Wsparcie ze środków Unii Europejskiej to dla startupów szansa na rozwój i stopniowe budowanie swojej pozycji na rynku. Preferencyjne warunki, niskie oprocentowanie, czy możliwość uzyskania karencji w spłacie kapitału – to elementy, które dodatkowo zachęcają przedsiębiorców

– powiedział Przemysław Derwich z BGK, cytowany w komunikacie.

startupów

Kreatywna Europa z BGK. Dowiedz się więcej.

Pomorski Fundusz Rozwoju 2020+

Płatności, które oferowane są na rzecz pomorskich startupów w ramach tego unijnego projektu mają charakter zwrotny. Oznacza to, iż rzesza wspomnianych 600 beneficjentów finansowania to nie są jedyne podmioty, jakie otrzymają w przyszłości wsparcie finansowe w tym trybie.

Pożyczki unijne i udzielone poręczenia są bowiem spłacane przez podmioty, które zakwalifikowały się do wsparcia. Po spłacie tych zobowiązań przez pierwotnie wsparte podmioty powstanie nowa pula środków, które wykorzystane będą na wsparcie następnych przedsięwzięć.

„Dzięki takiemu mechanizmowi możliwe jest finansowanie większej liczby firm działających w województwie pomorskim”, jak napisano w komunikacie BGK. Najwięcej zyskać mogą w ten sposób podmioty słabsze gospodarczo, czyli firmy z sektora MŚP, które doświadczały dotychczas wielu problemów z pozyskaniem finansowania.

startupów


Źródła:
https://media.bgk.pl/63567-ponad-600-start-upow-z-pomorza-skorzystalo-z-unijnego-wsparcia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Koninie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
28 sierpnia 2019

PKO BP w Koninie

PKO BP w Koźminie Wielkopolskim
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
21 września 2019

PKO BP w Koźminie Wielkopolskim

Zostań beta testerem aplikacji mobilnej PeoPay
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
25 sierpnia 2021

Zostań beta testerem aplikacji mobilnej PeoPay

Alior Bank w Chocianowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
18 czerwca 2019

Alior Bank w Chocianowie

Walka z wyłudzeniami w ubezpieczeniach
Wpisy
author
Aneta Jankowska
18 grudnia 2017

Walka z wyłudzeniami w ubezpieczeniach

Pożyczki bez zaświadczeń Olsztyn
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
02 marca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Olsztyn

Porównaj