65 organizacji pracodawców z apelem dot. limitu składek ZUS

65 organizacji pracodawców z apelem dot. limitu składek ZUS

author
Halszka Gronek
14 października 2019

O tym, że eksperci zrzeszeni w Konfederacji Lewiatan nie popierają planowanego zniesienia limitu składek na ZUS, pisaliśmy w naszym serwisie już parokrotnie. Jednak w ostatnich dniach do Konfederacji Lewiatan dołączyło ponad sześćdziesiąt innych organizacji pracodawców. Wszystkie one krytycznie oceniają skutki planowanych reform, o czym poinformowały w spólnym apelu do rządu.

Jak dowiadujemy się z najnowszego komunikatu prasowego Konfederacji Lewiatan, aż 65 polskich organizacji zajmujących się kwestiami pracodawców podpisało oficjalny apel dotyczący planowanego zniesienia limitu składek ZUS. W gronie tychże podmiotów znaleźć można między innymi Polską Radę Biznesu, Federację Przedsiębiorców Polskich, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), Business Centre Club, Polskie Forum HR, a także Związek Pracodawców Prywatnych Mediów. 

W pisemnym apelu eksperci 65 organizacji ostrzegają, że zniesienie limitu składek na ZUS będzie poważną przeszkodą dla prawidłowego rozwoju gospodarki. Zniesienie limitu oznacza między innymi skokowy wzrost kosztów pracy, co w oczywisty sposób negatywnie wpłynie na rozwijanie działalności gospodarczej w Polsce. Planowana reforma może zaskutkować obniżeniem wynagrodzenia netto dla pracowników innowacyjnych czy naukowych branż. Mówi się nawet o 10-11% obniżki płac w tymże sektorze.

Co warte wypunktowania, zniesienie limitu składek ZUS-owskich może doprowadzić do powstania kominów emerytalnych i diametralnego pogłębienia rozwarstwienia wysokości wypłacanych świadczeń na rzecz polskiego społeczeństwa. Wszyscy podatnicy, wliczając w to osoby uzyskujące bardzo niskie dochody, zostaliby obarczeni ciężarem finansowania wypłaty emerytur i rent dla najlepiej zarabiających w przeszłości osób. Negatywne zdanie na temat szykowanej reformy nie jest opinią tylko jednego podmiotu, lecz aż 65 specjalistycznych organizacji.


Sprawdź, jak rysuje się przyszłość polskich płac po zniesieniu limitu składek ZUS.

Budżet państwa nie taki idealny

Informacja o planowanym zniesieniu limitu składek ZUS pojawiła się w niedawno ogłoszonym projekcie budżetu państwa na 2020 rok. W dokumencie tym rząd podkreślił, iż ministerstwu finansów udało się opracować zrównoważony i niezakładający deficytu plan finansowy. Politycy nie zaznaczyli jednak, iż niektóre z rozwiązań, dzięki którym możliwe będzie wyrównanie deficytu, mogą negatywie wpłynąć na polską gospodarkę, w tym na sektor przedsiębiorców. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie pomysł zniesienia limitu składek ZUS. 

Zdaniem ekspertów zrzeszonych w organizacjach, które podpisały apel do rządu Rzeczypospolitej Polskiej, niektóre założenia budżetu państwa na 2020 rok, w tym właśnie kwestia limitu składek ZUS, są sprzeczne z celami Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Nie tylko maskują one realne problemy polskiej gospodarki, ściągając uwagę na iluzoryczny brak deficytu finansowego, lecz także w długofalowych skutkach odbiją się one bezpośrednio na pracownikach i przedsiębiorcach.

"

Apelujemy do rządu Rzeczpospolitej Polskiej o utrzymanie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tzw. limit składek na ZUS). Chcemy budować siłę polskiej gospodarki, tworzyć wartościowe miejsca pracy oraz wspierać migrację powrotną do Polski. Są to założenia Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), która opiera rozwój gospodarczy na tworzeniu miejsc pracy o wysokiej wartości dodanej

– czytamy w apelu organizacji.

Skutki zniesienia limitu składek na ZUS

W apelu polskich organizacji pracodawców do rządu Rzeczypospolitej Polskiej wypunktowane zostały negatywne skutki zniesienia limitu rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Są to kolejno:

  • jawne zaprzeczenie celom Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju (który zakłada zwiększanie udziału innowacyjnych inwestycji oraz tworzenie wysokopłatnych miejsc pracy),
  • obniżenie wynagrodzenia netto pracowników z branż innowacyjnych i wysokopłatnych nawet o 11%, 
  • wzrost kosztów zatrudnienia dla pracodawcy nawet o 16%.  
  • ograniczenie inwestycji, podwyżek i dopłat ze strony pracodawcy do rozpoczynających swoje funkcjonowanie Pracowniczych Planów Kapitałowych,
  • odejście od zatrudniania specjalistów na podstawie umowy o pracę, 
  • wzmożona emigracja zarobkowa (w poszczególnych firmach obejmie ona między 30% a 90% pracowników, a w przypadku działalności badawczo-rozwojowej niemal wszystkich),
  • znacząca robotyzacja i automatyzacja większości prostych czynności w usługach biznesowych.

Eksperci z aż 65 organizacji pracodawców, których przedstawiciele podpisali apel do władzy, są przekonani co do nieatrakcyjności wprowadzanych reform w zakresie limitu składek ZUS. 

Skutki przez nich prognozowane są bardzo poważne; rzucają cień na przyszłość polskiej gospodarki i jej rozmów. Pewne jest, ze to właśnie dzięki bujnemu rynkowi pracy gospodarka ma możliwość wzrostu – nawet przy trwającym spowolnieniu. Dlatego jakiekolwiek działania mogące zaszkodzi temu sektorowi powinny być jak najszybciej wstrzymane. 

"

Przewidywalność i stabilność regulacji wpływających na koszty prowadzenia biznesu mają kluczowe znaczenie dla rozwoju rodzimych firm i przyciąganiu nowych inwestycji. Zniesienie limitu składek na ZUS oznacza skokowy wzrost kosztów pracy, który negatywnie wpłynie na rozwijanie działalności gospodarczej w Polsce. Apelujemy więc o jego utrzymanie

– czytamy w apelu.


Źródła:
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/juz_65_organizacji_pracodawcow_apeluje_o_utrzymanie_limitu_skladek_na_zus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Szybkie pożyczki Tuchola
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
29 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Tuchola

Czy można odłączyć gaz za zaległości ?
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
10 września 2018

Czy można odłączyć gaz za zaległości ?

Santander ostrzega przed telefonami od oszustów
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
01 maja 2020

Santander ostrzega przed telefonami od oszustów

Klienci firmowi PKO BP sami przygotują dokumenty z danymi z ZUS
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
14 września 2019

Klienci firmowi PKO BP sami przygotują dokumenty z danymi z ZUS

Polskie testy na koronawirusa ze wsparciem Fundacji Banku Millennium
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
26 kwietnia 2020

Polskie testy na koronawirusa ze wsparciem Fundacji Banku Millennium

Będzie łatwiej o kredyt
Wpisy
author
Patryk Byczek
14 maja 2018

Będzie łatwiej o kredyt

Porównaj