7 miliardów z budżetu państwa na modernizację wielkiej płyty

7 miliardów z budżetu państwa na modernizację wielkiej płyty

author
Halszka Gronek
05 czerwca 2019

Jak wynika z zapowiedzi polskiego rządu, w budżecie państwa ma zostać uwzględniony plan przeznaczenia aż 7 miliardów złotych na modernizację krajowego budownictwa monolitycznego. Program modernizacji obejmuje między innymi ocieplenie stropów wieżowców i wzmocnienie ich konstrukcji za pomocą specjalnych kotew. 

Pod koniec marca bieżącego roku Instytut Techniki Budowlanej przedstawił wyniki badań poświęconych trwałości polskiego budownictwa wielkopłytowego. Ekspertyza jednoznacznie wskazała, iż mimo poszczególnych usterek i szkód eksploatacyjnych korona polskiego komunizmu wciąż jest bezpiecznym miejscem zamieszkania dla Polaków. By jednak stan ten zdołał się utrzymać, konieczna jest kompleksowa modernizacja osiedli z betonu. Rząd zapowiedział, iż w najbliższym czasie przeznaczy na nią 7 miliardów złotych.

Choć suma ta wydaje się być ogromna, w rzeczywistości jest zaledwie kroplą w morzu potrzeb. Ogólna kwota środków niezbędnych do wykończenia 50 tysięcy wciąż oczekujących bloków wynosi na tę chwilę około 26 miliardów złotych. Jeśli modernizacja przedłuży się w czasie, możliwe, iż zakładany koszt i tak wzrośnie – w końcu usterki budynków jedynie się pogłębią, a ceny produktów i usług budowlanych poszybują w górę.  /

Warto jednak zauważyć, iż nawet mimo już przeprowadzonej modernizacji koszty utrzymania mieszkań w betonowych blokach są o około 10-20% droższe niż ma to miejsce w nowym budownictwie. Wynika to przede wszystkim z faktu wykorzystania nieco przestarzałej technologii i wad konstrukcyjnych ówczesnej architektury (a właściwie inżynierii). Wszystkie te minusy zdają się jak gdyby nie obchodzić polskich konsumentów – bloki z wielkiej płyty wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Wielka płyta wciąż w modzie

Betonowe bloki są synonimem topornej architektury, nierównych ścian i podłóg, zerowego wyciszenia i wentylacji współdzielonej z sąsiadami wentylacji. Do tego oczywiście trzeba doliczyć słabe ocieplenie i windy średnio do drugie półpiętro. Brzmi jak najgorszy koszmar? Cóż, nic bardziej mylnego. 

Mimo wielu niedociągnięć i minusów mieszkania w budowlach z wielkiej płyty, mieszkania z betonowych osiedli sprzedają się jak świeże bułeczki. Choć ofert nie ma wiele w Internecie (ok. 8-9% wszystkich zbywanych mieszkań miejskich), handel odbywa się przede wszystkim drogą tradycyjną. Chętni nabywcy zostawiają karteczki z numerem telefonu w skrzynkach pocztowych mieszkańców blokowisk. Bywa tak, że lokatorzy aż skarżą się na nadmiar papierowych ofert wypełniających ich skrzynki. 


Sprawdź najnowsze zmiany w prawie budowlanym 2019: https://www.zadluzenia.com/zmiany-w-prawie-budowlanym-2019/

Atuty życia na betonowych osiedlach

Co przyciąga ludzi do wieżowców wybudowanych za czasów PRL-u? Przede wszystkim. Jak wynika z danych opracowanych na podstawie ofert największych polskich serwisów z nieruchomościami, metr kwadratowy lokalu mieszkalnego w wielkiej płycie jest o 10-20% tańszy od średniej ceny metra w danym mieście. Poza tym mieszkania te są proporcjonalnie mniejsze (biorąc pod uwagę ilość pokoi) od mieszkań w nowym budownictwie, dlatego też ich cena wydaje się być atrakcyjniejsza. 

Dodatkowo warto uwzględnić fakt, iż osiedla z wielkiej płyny, z racji okresu, w jakim je budowano, są położone stosunkowo blisko centrum aglomeracji. W pierwszy dekadach powojennej Polski nie było przecież jeszcze tak widocznego procesu ekspansji miast, jak obecnie. Planowane przez rząd modernizacje mogą jedynie zadziałać na korzyść atrakcyjności polskich osiedli z czasów komuny. Nie oznacza to jednak, iż ich cena utrzyma się na obecnym, wyjątkowo niskim poziomie. 


Zastanawiasz się nad tym, jak przygotować się do kredytu hipotecznego? Sprawdź nasz poradnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Efekt latte – na czym polega?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
02 marca 2020

Efekt latte – na czym polega?

PKO BP w Rucianem-Nidzie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
15 września 2019

PKO BP w Rucianem-Nidzie

Kredyt hipoteczny Dębica
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
23 sierpnia 2017

Kredyt hipoteczny Dębica

Kredyt gotówkowy Szamotuły
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
10 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Szamotuły

Score Hunter – platforma edukacyjna BIK
Biuro Informacji Kredytowej
author
Aneta Jankowska
23 listopada 2017

Score Hunter – platforma edukacyjna BIK

Odpis aktu online – nowa e-usługa
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
25 kwietnia 2020

Odpis aktu online – nowa e-usługa

Porównaj