7 mln Polaków to rzetelni dłużnicy

7 mln Polaków to rzetelni dłużnicy

author
02 sierpnia 2019

Pożyczenie Polakowi pieniędzy wiąże się z niskim ryzykiem kredytowym, co wynika z najnowszego podsumowania Biura Informacji Kredytowej. Już blisko 7 mln Polaków cechuje bardzo dobry scoring kredytowy. Oznacza to, że nasi rodacy to rzetelni dłużnicy, którzy spłacają swoje długi punktualnie. Średni scoring kredytowy Polaków to 79 punktów na 100 możliwych.

Pomimo cyklicznych doniesieniach o rosnących zadłużeniach niektórych Polaków, to jako naród doskonale radzimy sobie z długami i rozważnie podchodzimy do zobowiązań finansowych. Już prawie 7 mln Polaków ma scoring powyżej 80 punktów, co oznacza, iż są to niezwykle terminowi i rzetelni dłużnicy.

Wspaniale wygląda także średni scornig, jakim określono Polaków mających obecnie jakieś zadłużenie. Jest to 79 punktów, czyli jedynie jeden punkt poniżej pułapu określającego najniższe ryzyko kredytowe, jakim sklasyfikowani mogą zostać dłużnicy. Warto podkreślić, iż 7 mln Polaków z najwyższym scoringiem to dłużnicy stanowiący 52 proc. wszystkich rodaków spłacających obecnie długi.

Ciekawym wnioskiem wyniesionym z analizy Biura Informacji Kredytowej może być fakt, iż ci najlepsi polscy dłużnicy są skumulowani w największych miastach Polski. Jednocześnie zajmują oni ledwie 18 proc. powierzchni naszej ojczyzny. Pomimo zatem tak licznej grupy modelowych dłużników rzetelność względem zaciąganych zobowiązań cechuje raczej mieszkańców największych aglomeracji.

dłużnicy

Sprzedaż kredytów w czerwcu – Newsletter BIK

Dłużnicy oceniani na zasadzie scoringu BIK

Jaka jest metodologia Biura Informacji Kredytowej, która dzieli dłużników w Polsce na tych punktualnych i tych zalegających ze spłatą? Wszyscy dłużnicy zarejestrowani w BIK i posiadający dłuższą historię kredytową mogą zostać ocenionieni w skali 1 – 100 punktów, czyli po prostu otrzymać swój własny score (z ang. wynik/ ocena).

To, w jaki sposób algorytm BIK oceni nas jako dłużników zależy od zachowania dłużnika na każdym etapie zaciągania i spłaty długu. Już w momencie złożenia wniosku o kredyt rozpoczyna się ocena pod względem wiarygodności i trwa ona przez cały okres spłaty.

Na ten moment ocenie na zasadzie scoringu BIK podlega już 13 mln dorosłych Polaków. Co więcej, możliwe jest sprawdzenie swojej oceny w każdej chwili. Umożliwia to pobranie Raportu BIK, gdzie zawarte są wszelkie informacje o ocenie punktowej wraz z interpretacją i przyczynami, dla których właśnie taka ocena została przyznana.

Co ciekawe, ocena ta może zmienić się z dnia na dzień. Aktualizowana jest bowiem na bieżąco na podstawie informacji udzielanych BIK przez banki i inne firmy pożyczkowe. Im wyższy scoring, tym niższe ryzyko udzielenia danemu dłużnikowi kolejnego zobowiązania finansowego, a co za tym idzie, łatwiej o kolejny kredyt.

dłużnicy

Fot. BIK

 

Zaciągamy coraz większe kredyty mieszkaniowe – Wykres dnia BIK

Cztery filary scoringu BIK

Swoją ocenę dłużnicy otrzymują od Biura Informacji Kredytowej w oparciu o cztery główne filary. Są to terminowość, korzystanie, wnioskowanie oraz doświadczenie. Jakie zachowania dłużników wpływają negatywnie na scoring kredytowy pod kątem tych czterech elementów?

Terminowość stanowi najważniejszy z wymienionych czterech czynników. Dłużnicy są oceniani pod kątem spłaty zaciągniętych zobowiązań zgodnie z harmonogramem uiszczania rat czy występowania ewentualnych opóźnień. Korzystanie odnosi się natomiast do tego, w jakim stopniu dłużnicy wykorzystują swoje limity.

Oznacza to, iż ocenie w tym przypadku podlega, czy dany dłużnik zaciąga zadłużenia mniejsze czy równe swojej zdolności kredytowej. Na ten element wpływa dług w postaci debetu na koncie, kart kredytowych czy też kredytów konsumpcyjnych. Wnioskowanie informuje o tym, jak często dłużnicy starają się o nowe zadłużenie.

Ostatnim elementem wpływającym na scoring BIK jest doświadczenie. Ta sfera oparta jest o dwie kategorie – staż kredytowy, czyli ilość zaciągniętych (i spłaconych) zobowiązań. Druga kategoria to fakt wyrażenia zgody na przetwarzanie danych o zobowiązaniach, które już uległy spłacie. Jest to wyznacznik transparentności, jaką zapewniają dłużnicy.

dłużnicy


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/454131/bik-prawie-7-mln-polakow-ma-doskonaly-scoring?fbclid=IwAR2ypPJOc29z410eTLFOutqou8-IUIWsdFidtw0Jrpjpzo-g_uUv0zNvWdY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

ING Bank Śląski zmienia ofertę oszczędnościowa
Bez kategorii
author
19 lutego 2021

ING Bank Śląski zmienia ofertę oszczędnościowa

SKOK Chmielewskiego Biała Podlaska
Oddziały
author
24 kwietnia 2021

SKOK Chmielewskiego Biała Podlaska

Polacy niechętnie korzystają z prawników
Blog
author
06 lipca 2017

Polacy niechętnie korzystają z prawników

Najlepsze produkty finansowe – czerwiec 2014
Wpisy
author
05 czerwca 2014

Najlepsze produkty finansowe – czerwiec 2014

Pożyczki bez BIK Bytom
Pożyczki miasta
author
16 maja 2022

Pożyczki bez BIK Bytom

Praca zdalna a wypadek przy pracy
Bez kategorii
author
23 kwietnia 2020

Praca zdalna a wypadek przy pracy