9 mln Polaków korzysta z aplikacji mobilnej banku

9 mln Polaków korzysta z aplikacji mobilnej banku

author
Alicja Uzarowicz
27 czerwca 2019

Już połowa użytkowników bankowości elektronicznej w swoich bankach korzysta z aplikacji na tablety i smartfony. Łącznie już 9 mln Polaków ma swój bank zawsze przy sobie, zgodnie z danymi NetB@nk za pierwszy kwartał 2019 r. W ciągu roku liczba użytkowników tych aplikacji wzrosła o 3 mln.

Zgodnie z najnowszymi danymi zaprezentowanymi przez NetB@nk coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z aplikacji mobilnych swoich banków. Po pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku liczba użytkowników przekroczyła już 9 mln. Tylko w zeszłym roku nastąpił przyrost o 3 mln osób.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku liczba rachunków bankowych dla klientów indywidualnych, które umożliwiały korzystanie z bankowości elektronicznej wyniosła 38,72 mln. Wśród nich aż 17,49 mln klientów banków logowało się na swoje internetowe konta przynajmniej jeden raz w miesiącu.

Oznacza to wzrosty o 1,65 proc. dla ilości kont oraz 1,60 proc. w ilości zalogowań. Przeliczając te wartości na liczby było to odpowiednio 630 tys. i 274 tys. Już ponad połowa wszystkich tych zalogowań to właśnie te przy użyciu aplikacji mobilnych. Pułap 9 mln oznacza wzrost rok do roku rzędu 43 proc.

Ile Polaków posiada konta w bankach?

Zjawisko ubankowienia społeczeństwa, czyli udziału osób powyżej 15. roku życia posiadających konta bankowe w ogóle ludności wynosi dla Polski aktualnie 89 proc. (dane z marca 2019 r.). Przekłada się to jednocześnie na wzrost ilości osób korzystających z bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnych banków.

W obu przypadkach wzrost ilości użytkowników wyniósł od stycznia do marca roku 2019 około 270 tys. Zdaniem ekspertów, to właśnie funkcjonalność oraz innowacyjność aplikacji bankowych będzie determinować w przyszłości wybór banku dokonywany przez potencjalnych klientów.

"

Warto jednak pamiętać, że banki ponoszą dziś ogromne nakłady na bezpieczeństwo i rozwój nowoczesnych technologii, których oczekują ich klienci, ale ograniczony z jednej strony potencjał wzrostu rynku, przy jednoczesnych bardzo wysokich obciążeniach sektora z drugiej, mogą w długim okresie stanowić zagrożenie dla dalszego rozwoju w tych obszarach

– zaznaczył Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Przedsiębiorcy też bankują z pomocą aplikacji

Poza ogromną bazą klientów detalicznych beneficjentami dobrodziejstw, jakie gwarantuje korzystanie z aplikacji bankowej są również przedsiębiorstwa. 2, 75 mln – tyle kont w bankach z dostępem do bankowości elektronicznej w badanym okresie należało do firm z sektora MŚP.

Wzrost użytkowników aplikacji mobilnych wśród firm z tego sektora był niewielki (0,81 proc.). Łącznie jednak liczba małych i średnich przedsiębiorstw korzystająca z tej usługi wynosi już 1,59 mln. Oznacza to rosnące ubankowienie także w sektorze klientów biznesowych.


Źródła:
https://zbp.pl/aktualnosci/wydarzenia/9-milionow-polakow-ma-bank-w-telefonie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Liczba rozwodów w Polsce
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
13 maja 2019

Liczba rozwodów w Polsce

Alior Bank w Lublińcu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
09 lipca 2019

Alior Bank w Lublińcu

Santander Consumer Bank Grójec
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
18 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Grójec

Konkurs: „ #BLIKchallenge” w Alior Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
23 października 2019

Konkurs: „ #BLIKchallenge” w Alior Banku

90. rocznica urodzin Anny Walentynowicz – moneta od NBP
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
17 września 2019

90. rocznica urodzin Anny Walentynowicz – moneta od NBP

Porównaj