Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, że Raiffeisen Polbank może zostać przejęty przez BGŻ BNP Paribas. W dniu dzisiejszym, tj. 10 kwietnia bieżącego roku biuro prasowe banku BGŻ BNP Paribas podało do wiadomości, że instytucja nabyła część działalności Raiffeisen Bank Polska.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 10.04.2018
Udostępnij:

W komunikacie potwierdzono, że wykupienie Raiffeisen Bank Polska od Raiffeisen Bank International wyniosło BGŻ BNP Paribas około 3,3 mld złotych. Uzależniona od zgody Komisji Nadzoru Finansowego finalizacja transakcji ma dojść do skutku jeszcze w tym roku. Warto zaznaczyć, że BGŻ wykupiło część działalności Raiffeisen bez portfela kredytów hipotecznych.

Cena może wydawać się niska, lecz wynika z faktu, że austriacy bardzo długo szukali kupca na polskie oddziały Raiffeisenu, lecz do tej pory chętnych nie było.
 
„Wierzę, że ta transakcja wzmocni naszą pozycję wśród największych banków w Polsce i przybliży nas do pierwszej piątki. Cieszymy się, że staniemy się aktywnym uczestnikiem konsolidacji polskiego sektora bankowego. Jest to dla nas szansa, by stworzyć Bank większy, zyskowniejszy i efektywniejszy, który w pełni będzie odpowiadał rosnącym potrzebom naszych klientów.” – powiedział Przemek Gdański, prezes Banku BGŻ BNP Paribas

Konta niezadowolonych Klientów

Na pewno znajdą się osoby, które otwierając konto w Raiffeisen Polbanku, zamkną je w BGŻ BNP Paribas. Konto bez żadnych przeszkód może zostać przez interesanta zamknięte. Jedyne o czym trzeba pamiętać to fakt, że od konkretnego banku zależy, w jaki sposób może dojść do zamknięcia owego konta. Niektóre banki przewidują taką możliwość jedynie za pośrednictwem listu, bądź kontaktu telefonicznego. Inne natomiast dopuszczają zamknięcie konta jedynie po osobistej wizycie w placówce instytucji.
 

Wzrost wartości banku
 

W momencie, w którym dojdzie do połączenia się banków BGŻ BNP Paribas oraz Raiffeisen Polbank, wartość aktywów BGŻ BNP Paribas wyniesie ponad 112 600 000 000 złotych, co oznacza wzrost o 55%.  O 63%, czyli do ponad 88 800 000 000 złotych wzrosną także depozyty złotowe. Wzrośnie również wartość kredytów złotowych o 34%, osiągając wynik około 74 800 000 000 złotych.
 

Po ostatecznym i zaakceptowanym przez KNF złączeniu banków, pod względem aktywów, BGŻ BNP Paribas uplasuje się na szóstej pozycji na rynku bankowym w Polsce. Bank znajdzie się między bankami ING oraz Millennium.

Pracownicy

Czy pracownicy banków powinni martwić się o swoją posadę? Historia pokazuje, że tak. Trzy lata temu, kiedy BGŻ łączył się z BNP Paribas, do urzędu zgłoszono wówczas 1990 etatów. Pod koniec zeszłego roku Raiffeisen Polbank zatrudniał prawie 4000 pracowników, natomiast BGŻ BNP miał na swoich pokładzie prawie 7500 osób. Zamknięte mogą zostać te placówki, które znajdują się w niedalekiej od siebie odleglości.


 

Klienci banków

W obu bankach łącznie Klienci posiadają ponad 2 700 000 otwartych kont. Gdyby już teraz doszło do fuzji między instytucjami, a żadna placówka obu banków nie zostałaby zamknięta, BGŻ operowałby 657 miejscami pracy, dzięki czemu pod tym względem zajmowałby trzecie miejsce na rynku bankowym. Pierwsze dwa miejsca należą do PKO BP oraz Pekao. 

Wszystkie konta oraz produkty z Raiffeisen Polbanku, poza kredytami walutowymi, zostaną przeniesione do Banku BGŻ BNP Paribas. 


 

Komentarze