AgricoleTrade.com nie ma nic wspólnego z Credit Agricole

AgricoleTrade.com nie ma nic wspólnego z Credit Agricole

author
Alicja Uzarowicz
30 października 2019

Bank Credit Agricole stawia sprawę jasno – bank nie ma żadnego związku z platformą AgricoleTrade.com. Pomimo skojarzeń związanych z nazwą, jak również stronie internetowej łudząco przypominającej kolory i logo Credit Agricole, nie należy brać AgricoleTrade.com za podmiot powiązany z tym bankiem. Bank podjął już odpowiednie kroki prawne w tej sprawie. Podmiot prowadzący tę platformę jest również wpisany na listę ostrzeżeń KNF.

Bank Credit Agricole ostrzega przed platformą AgricoleTrade.com, która łudząco przypominać może podmiot należący do tej samej grupy kapitałowej. Bank w oficjalnym komunikacie podkreśla, że wbrew publikacjom medialnym nie ma nic wspólnego z tą platformą.

agricoletrade.com na liście ostrzeżeń KNF

Podmiot prowadzący stronę internetową agricoletrade.com, JonGroce Limited z siedzibą Kingstown, znalazł się również na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego.

Postępowanie wyjaśniające jest obecnie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

Agricole Trade dopuściło się czynu, który spowodował podjęcie kroków prawnych przez Credit Agricole. Albowiem twórcy platformy na swojej stronie internetowej stworzyli wizerunek, logo oraz nazwę, które mogą wprowadzać w błąd odwiedzających tę stronę i połączyć ją z bankiem.

"

Bank Credit Agricole apeluje o szczególną ostrożność w przypadku korzystania z usług finansowych dostępnych przez Internet, w szczególności wówczas gdy ustalenie danych podmiotu świadczącego te usługi jest utrudnione lub niemożliwe

– napisano w komunikacie Credit Agricole.

AgricoleTrade.com nie ma nic wspólnego z Credit Agricole

W dalszej części swojego komunikatu bank zwraca uwagę na szczegóły, które mogą spowodować wykrycie oszustwa albo nierzetelności strony internetowej oferującej usługi finansowe. Platforma z reguły jest podejrzana, kiedy posiada nieaktualne certyfikaty bezpieczeństwa bądź jej strona internetowa jest błędnie wykonana.

Tę drugą kwestię można sprawdzić poprzez istnienie na stronie nieaktywnych linków, odnalezienie błędów ortograficznych albo gramatycznych w treści strony, jak również (w tym przypadku najbardziej wyraźne) logotypy i nazwy łudząco podobne do większych i bardziej rozpoznawalnych podmiotów.

Co więcej, Credit Agricole uczula także na to, że jego pracownicy nigdy nie proszą klientów o instalowanie jakiegokolwiek oprogramowania, a zwłaszcza takiego, które miałoby przejąć zdalną kontrolę nad komputerem. Warto także zachować ostrożność przy instalowaniu nieoryginalnych i podejrzanych programów z nieznanych stron internetowych.

Fot. AgricoleTrade.com

 

Garść porad odnośnie bezpieczeństwa od Credit Agricole

W swoim komunikacie Credit Agricole przypomina dobre nawyki, które mogą uratować nasze urządzenia, a co za tym idzie dokumenty, pliki i pieniądze, które trzymamy na koncie bankowym. Jeden z nich stanowi nieotwieranie linków i załączników do maili, które pochodzą od nieznanych nadawców.

Warto także zadbać o higienę naszych urządzeń. W tym celu należy regularnie instalować aktualizacje zarówno systemu operacyjnego, jak również poszczególnych aplikacji. Jest to kluczowe w przypadku przeglądarek internetowych, czy wtyczek flash, bo aktualizacje te często zwiększają zabezpieczenia przed atakami hakerskimi,

Dodatkowo, gdy dany użytkownik wykorzystuje swoje urządzenie do sprawdzania bankowości internetowej, powinien regularnie skanować swojego laptopa, tableta czy smartfona programami antywirusowymi. Zaś do sprawdzania stanu konta lepiej nie korzystać z publicznego WiFi, czy też kafejek internetowych.

Jak się bronić w przypadku ataku na konto bankowe

"

Każdą nieautoryzowaną transakcję – jeśli doszło do utraty, kradzieży, przywłaszczenia albo nieautoryzowanego przez właściciela użycia środków płatniczych (włamanie do usługi e-bank, przejęcie aplikacji mobilnej, kradzież/skopiowanie karty płatniczej itp.) – należy niezwłocznie zgłosić w banku

– przypomina Credit Agricole w swoim komunikacie.

Co więcej, infolinie bankowe czy też inne kanały kontaktu służą także do rozwiewania wszelkich wątpliwości klientów. Z tego względu w przypadku podejrzenia ataku na konto bankowe, czy też odebranie podejrzanego telefonu od osoby podającej się za pracownika banku, warto przerwać rozmowę i zadzwonić na infolinię.

Bank jest bowiem w stanie potwierdzić lub zaprzeczyć, że osoba, która podawała się za jego pracownika jest faktycznie zatrudniona. W ostatnim czasie coraz częściej dochodzi do przestępstw cyfrowych opartych na nowo obowiązującej dyrektywie PSD2. Warto zapamiętać te zasady bezpieczeństwa, by cieszyć się bankowaniem przez Internet bez przeszkód.


Źródła:
https://media.credit-agricole.pl/informacje-prasowe/2019/ostrzezenie-przed-agricole-trade

https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne?warningName=jongroce&warningTypeId=all

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Citi Handlowy rozpoczął współpracę z siecią sklepów OBI
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
13 sierpnia 2020

Citi Handlowy rozpoczął współpracę z siecią sklepów OBI

Bank Millennium zmienia Pożyczkę Konsolidacyjną
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
20 stycznia 2014

Bank Millennium zmienia Pożyczkę Konsolidacyjną

Nest Bank Gdynia
Oddziały
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
03 sierpnia 2018

Nest Bank Gdynia

Ile studenci zapłacą za wynajem mieszkań?
Blog
author
Aneta Jankowska
07 września 2018

Ile studenci zapłacą za wynajem mieszkań?

Promocja: „Jesienny bukiet korzyści” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
13 października 2020

Promocja: „Jesienny bukiet korzyści” w BNP Paribas

Nest Bank Pruszków
Oddziały
author
Patryk Byczek
06 sierpnia 2018

Nest Bank Pruszków

Porównaj