Najczęściej komentowane
Alior Bank będzie TPP
Dyrektywa PSD2, poza nałożeniem na banki konieczności zwiększenia poziomu bezpieczeństwa zarówno płatności, jak i systemów bankowości elektronicznej, daje podmiotom rynku finansowego możliwości rozwoju. Alior Bank postanowił skorzystać z okazji i wystąpić do Komisji Nadzoru Finansowego z prośbą o możliwość rozszerzenia swojej działalności o usługi przyznające status TPP.
W swoim najnowszym komunikacie 2 sierpnia Alior Bank poinformował, iż Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę, aby spółka pełniła również funkcję wynikające ze statusu TPP (ang. Third Party Provider – zewnętrzny dostawca usług). Takie rozszerzenie działalności umożliwia wchodząca 14 września w życie dyrektywa PSD2.
Co oznacza taka zgoda w praktyce? Niewątpliwie usprawni to obsługę klientów, którzy posiadają produkty finansowe innych banków. Alior Bank jako podmiot typu TPP będzie miał bowiem możliwość wglądu w dane tych klientów, którzy zezwolili na udostępnianie objętych dyrektywą danych przez swoje banki.
W oparciu o te dane, Alior Bank będzie miał możliwość oferowania nowych, jeszcze lepiej dopasowanych do potrzeb klientów usług. Podstawą będą właśnie te dane uzyskane z zewnętrznych źródeł. Status TPP umożliwi ponadto rozwinięcie produktów finansowych, jakie Alior proponuje już teraz klientom.
Nest Bank na liście KNF
Alior Bank będzie nowym TPP
Zmiany, które wprowadza dyrektywa, stwarzają duże szanse na rozwój działalności banków. Już dwa lata temu wskazaliśmy PSD2 jako jeden z czynników wpływających na realizację strategii „Cyfrowego buntownika”, którą realizujemy do 2020 r. Zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na działanie TPP uzyskaliśmy jako jeden z pierwszych banków w Polsce
– powiedział Marcin Jaszczuk, wiceprezes Alior Bank, cytowany w komunikacie.
Zdaniem wiceprezesa Banku, uzyskanie statusu TPP oznaczać będzie nic innego jak powiązanie dostosowania się do realiów nowej bankowości, jaką gwarantuje PSD2 z wykorzystaniem możliwości, jakie oferuje nowe środowisko regulacyjne. Mówiąc prościej, dzięki statusowi TPP Alior Bank niejako „gotuje dwie pieczenie na jednym ogniu”.
Zgodnie z informacjami zawartymi w komunikacie, spółka bardzo wcześnie zaczęła przystosowywać się do wymogów, jakie stawia przed bankami dyrektywa unijna. Już w zeszłym roku bowiem premierę miało środowisko testowe (tzw. sandbox), który pozwolił na niezbędne testy działania środowiska produkcyjnego API.
API jest to narzędzie, które pośredniczyć ma pomiędzy bankami a TPP właśnie. Sandbox natomiast umożliwił Fintechom biorącym udział w programie Alior Banku bardzo praktyczną pracę na tymże narzędziu. Wpłynęło to niewątpliwie na funkcjonalność powstałego w ten sposób API.
Alior Bank współpracuje ze startupami
Po pierwsze klient
Zgodnie z komunikatem, wszelkie działania podjęte dla rozwoju wachlarza usług spółki mają jeden główny cel. Jest nim jeszcze lepsze odpowiadanie na potrzeby klientów. A badania pokazują, że najbardziej zależy im obecnie na wygodzie. Oferty banków bowiem nie różnią współcześnie bowiem inne kategorie jak intuicyjność i komfort użytkowania narzędzi.
Mamy w planach wprowadzanie nowych usług i produktów dzięki ekosystemowi partnerstw z FinTechami. Zwiększenie wygody naszych klientów to nadrzędny cel, który chcemy osiągnąć korzystając z dyrektywy. Pracujemy nad wprowadzeniem tzw. API Premium, czyli udostępnienia dostawcom zewnętrznym dodatkowych usług
– powiedział Krzysztof Grzeszczuk z Alior Banku, cytowany w komunikacie.
„Własne M w wielkim mieście” od Alior Banku
Źródła:
https://www.aliorbank.pl/aktualnosci/2019-08-02-alior-bank-planuje-otwarta-bankowosc-posiada-zgode-knf-na-dzialanie-jako-tpp.html
Dodaj komentarz