Alior Bank będzie TPP

Alior Bank będzie TPP

author
Alicja Uzarowicz
05 sierpnia 2019

Dyrektywa PSD2, poza nałożeniem na banki konieczności zwiększenia poziomu bezpieczeństwa zarówno płatności, jak i systemów bankowości elektronicznej, daje podmiotom rynku finansowego możliwości rozwoju. Alior Bank postanowił skorzystać z okazji i wystąpić do Komisji Nadzoru Finansowego z prośbą o możliwość rozszerzenia swojej działalności o usługi przyznające status TPP.

W swoim najnowszym komunikacie 2 sierpnia Alior Bank poinformował, iż Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę, aby spółka pełniła również funkcję wynikające ze statusu TPP (ang. Third Party Provider – zewnętrzny dostawca usług). Takie rozszerzenie działalności umożliwia wchodząca 14 września w życie dyrektywa PSD2.

Co oznacza taka zgoda w praktyce? Niewątpliwie usprawni to obsługę klientów, którzy posiadają produkty finansowe innych banków. Alior Bank jako podmiot typu TPP będzie miał bowiem możliwość wglądu w dane tych klientów, którzy zezwolili na udostępnianie objętych dyrektywą danych przez swoje banki.

W oparciu o te dane, Alior Bank będzie miał możliwość oferowania nowych, jeszcze lepiej dopasowanych do potrzeb klientów usług. Podstawą będą właśnie te dane uzyskane z zewnętrznych źródeł. Status TPP umożliwi ponadto rozwinięcie produktów finansowych, jakie Alior proponuje już teraz klientom.

Alior

Nest Bank na liście KNF

Alior Bank będzie nowym TPP

"

Zmiany, które wprowadza dyrektywa, stwarzają duże szanse na rozwój działalności banków. Już dwa lata temu wskazaliśmy PSD2 jako jeden z czynników wpływających na realizację strategii „Cyfrowego buntownika”, którą realizujemy do 2020 r. Zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na działanie TPP uzyskaliśmy jako jeden z pierwszych banków w Polsce

– powiedział Marcin Jaszczuk, wiceprezes Alior Bank, cytowany w komunikacie.

Zdaniem wiceprezesa Banku, uzyskanie statusu TPP oznaczać będzie nic innego jak powiązanie dostosowania się do realiów nowej bankowości, jaką gwarantuje PSD2 z wykorzystaniem możliwości, jakie oferuje nowe środowisko regulacyjne. Mówiąc prościej, dzięki statusowi TPP Alior Bank niejako „gotuje dwie pieczenie na jednym ogniu”.

Zgodnie z informacjami zawartymi w komunikacie, spółka bardzo wcześnie zaczęła przystosowywać się do wymogów, jakie stawia przed bankami dyrektywa unijna. Już w zeszłym roku bowiem premierę miało środowisko testowe (tzw. sandbox), który pozwolił na niezbędne testy działania środowiska produkcyjnego API.

API jest to narzędzie, które pośredniczyć ma pomiędzy bankami a TPP właśnie. Sandbox natomiast umożliwił Fintechom biorącym udział w programie Alior Banku bardzo praktyczną pracę  na tymże narzędziu. Wpłynęło to niewątpliwie na funkcjonalność powstałego w ten sposób API.

Alior

Alior Bank współpracuje ze startupami

Po pierwsze klient

Zgodnie z komunikatem, wszelkie działania podjęte dla rozwoju wachlarza usług spółki mają jeden główny cel. Jest nim jeszcze lepsze odpowiadanie na potrzeby klientów. A badania pokazują, że najbardziej zależy im obecnie na wygodzie. Oferty banków bowiem nie różnią współcześnie bowiem inne kategorie jak intuicyjność i komfort użytkowania narzędzi.

"

Mamy w planach wprowadzanie nowych usług i produktów dzięki ekosystemowi partnerstw z FinTechami. Zwiększenie wygody naszych klientów to nadrzędny cel, który chcemy osiągnąć korzystając z dyrektywy. Pracujemy nad wprowadzeniem tzw. API Premium, czyli udostępnienia dostawcom zewnętrznym dodatkowych usług

– powiedział Krzysztof Grzeszczuk z Alior Banku, cytowany w komunikacie.

Alior

„Własne M w wielkim mieście” od Alior Banku

Źródła:
https://www.aliorbank.pl/aktualnosci/2019-08-02-alior-bank-planuje-otwarta-bankowosc-posiada-zgode-knf-na-dzialanie-jako-tpp.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Łęczycy
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
10 września 2019

PKO BP w Łęczycy

Kredyt konsolidacyjny Głogów
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
01 lutego 2022

Kredyt konsolidacyjny Głogów

Credit Agricole w Nowym Targu
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 lipca 2019

Credit Agricole w Nowym Targu

SMS Kredyt – pożyczka do 15 000 zł
Wpisy
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
28 lipca 2014

SMS Kredyt – pożyczka do 15 000 zł

Kontrola trzeźwości pracowników – potrzebne objaśnienie prawa
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
09 sierpnia 2019

Kontrola trzeźwości pracowników – potrzebne objaśnienie prawa

Pracownicy BNP Paribas pokonali długość równika
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
09 września 2019

Pracownicy BNP Paribas pokonali długość równika

Porównaj