Alior Bank wprowadza blockchain publiczny

Alior Bank wprowadza blockchain publiczny

author
Alicja Uzarowicz
18 czerwca 2019

Alior Bank można nazwać pionierem metody kontaktu z klientami w Polsce. Bank udostępni bowiem platformę, za pośrednictwem której klienci mają możliwość zweryfikowania autentyczności dokumentów. Umożliwia to publiczna sieć blockchain o nazwie Etherum. Klienci jednocześnie nie będą już otrzymywać papierowych listów, ale tylko Ci preferujący kontakt elektroniczny z bankiem.

Alior Bank postanowił zaoszczędzić na papierze. Nie jest to oczywiście główny cel podjętych zadań. Kluczowe kwestie, dla których powstała najnowsza platforma z dokumentami bankowymi, stanowią bowiem wygoda i dostępność. Następstwem nowego rozwiązania mogą okazać się milionowe oszczędności dla banku.

Klienci, którzy zadeklarowali, że wolą kontakt z bankiem w formie elektronicznej, nie będą już otrzymywać żadnej listownej korespondencji od Alior Banku. Wszelkie dokumenty elektroniczne udostępnione będą za pośrednictwem nowej platformy wprowadzonej przez bank w celu przekazywania klientom dokumentów bankowych.

Alior Bank zadbał również o to, aby klienci nie musieli martwić się, czy dokumenty udostępnione przez nową platformę są autentyczne. Ich weryfikacja będzie możliwa dzięki wykorzystaniu publicznej sieci blockchain – Etherum. Jak nowe rozwiązanie komentuje prezes Alior Banku?

Nowe rozwiązanie Alior Banku

"

Wybór technologii blockchain publiczny jest nieprzypadkowy. Transparentność rozwiązania w połączeniu z odpornością na wszelkie manipulacje wychodzi naprzeciw potrzebom klienta, bo zyskuje on narzędzie do kontroli czy nastąpiły ewentualne zmiany, które mogą go bezpośrednio dotyczyć

– wyjaśnił Krzysztof Bachta, Prezes Alior Banku.

Kod źródłowy wykorzystany przy tworzeniu nowego oprogramowania banku jest ogólnodostępny. Umożliwia to w łatwy sposób zweryfikowanie poprawności działania oprogramowania, jak również zapewnienie klientów o tym, że wszystkie dokumenty pojawiające się na platformie zawierają prawdziwe informacje.

Co więcej, możliwe będzie zidentyfikowanie każdej, nawet najmniejszej korekty, która została wprowadzona w treści dokumentu udostępnionego przez platformę. Jest to niewątpliwie doskonały zamiennik dla tradycyjnego kontaktu z klientem, który dominował jeszcze niedawno w przypadku Alior Banku.

Milionowe oszczędności Alior Banku

Korespondencja listowna z banku to nie tylko comiesięczne wyciągi, z których już teraz rezygnuje wiele banków. Są to także wszelkiego rodzaju zmiany formalne dotyczące tabel opłat i prowizji, zmian w regulaminach czy choćby oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych.

Platforma ta nie powstała jednak z dnia na dzień. Prace nad nią rozpoczęły się już jakiś czas temu. W maju zeszłego roku rozpoczęto projekt pilotażowy tejże usługi w formie trwałego nośnika określanego mianem cyfrowego notariusza. Wówczas w sieci publicznej blockchain udostępniono sprawozdanie finansowe banku.

Dzięki doświadczeniu, które udało się zdobyć na tym przykładzie Alior Bank mógł przygotować się do zaoferowania klientom tego bardzo nowoczesnego i praktycznego rozwiązania. Platforma ta jest rozwiązaniem pionierskim. Jest to bowiem pierwszy przypadek wykorzystania przez bank w Polsce technologii publicznego blockchaina.

"

Wychodzimy naprzeciw wymaganiom regulatora, zapewniając klientom gwarancję niezmienności przekazywanych im dokumentów. Jednocześnie poprzez zredukowanie obiegu papierowych dokumentów generujemy dla banku wielomilionowe oszczędności, jak również przyczyniamy się do ochrony środowiska

– wyjaśnił Daniel Daszkiewicz, dyrektor departamentu innowacji i fintech Alior Banku.

To nie koniec nowych rozwiązań

Alior Bank jest jedynym bankiem, który przystąpił do Izby Blockchain i Nowych Technologii w chwili powstania tejże instytucji. Działania prorozwojowe banku odzwierciedla również jego udział w komisji ds. blockchain przy KNF. Obecnie zaś współpracuje z Ministerstwem Cyfryzacji na tym polu.

"

Prowadzimy badania nad innymi obszarami zastosowań technologii blockchain w finansach, przyglądając się m.in. rozwiązaniom wspierającym finansowanie handlu czy wspomagającym procesy weryfikacji zgodności informacji w zakresie rozliczania transferów pieniężnych

– dodaje Michał Jaszczuk, wiceprezes Alior Banku.

Wiceprezes Alior Banku poinformował także, iż bank posiada ambicje bycia jednym z czołowych i najnowocześniejszych banków europejskich. Jednocześnie naczelnym celem jest zostanie bankiem krajowym o największej efektywności działania.

Alior Bank nawiązał współpracę z Neckermann.

Sztuczna inteligencja i biometria

Obie z tych technologii już wkrótce zajmą czołowe miejsce w kontekście rozwoju współczesnej bankowości. Ich zasięg jest już bardzo szeroki i spotykamy go na każdym kroku korzystając z aplikacji czy po prostu naszych smartfonów w postaci na przykład blokady ekranu liniami papilarnymi.

Alior Bank był pionierem takich rozwiązań w bankowości jak wideoidentyfikacja przy  zakładaniu kont osobistych czy całkowicie internetowy kantor walutowy. Swoją działalność bank skupia na bankowości korporacyjnej oraz detalicznej. Nie jest to zapewne ostatnie tak innowacyjne rozwiązanie w bankowości.


Źródła:
https://www.aliorbank.pl/aktualnosci.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez zaświadczeń Ostrów Wielkopolski
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
13 listopada 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Ostrów Wielkopolski

Pożyczki bez zaświadczeń Chojnice
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
22 listopada 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Chojnice

Biuro Terenowe ZUS w Mrągowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 sierpnia 2019

Biuro Terenowe ZUS w Mrągowie

Santander Bank Polska w Chełmie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
22 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Chełmie

Kasa Stefczyka Biała Podlaska
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 października 2020

Kasa Stefczyka Biała Podlaska

Czy można zwiększyć kredyt hipoteczny?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
25 marca 2019

Czy można zwiększyć kredyt hipoteczny?

Porównaj