90. rocznica urodzin Anny Walentynowicz – moneta od NBP
Narodowy Bank Polski (NBP) wprowadza do obiegu nową monetę kolekcjonerską. Nowy, srebrny krążek o nominale 10 zł pojawi się 20 września 2019 roku i upamiętni 90. rocznicę urodziny Anny Walentynowicz.
Źródło: NBP
Anna Walentynowicz to jedna z tych postaci, które zapisały się na kartach polskiej historii w dążeniu do odzyskania całkowitej wolności. W 90. rocznicę urodzin tej bohaterki NBP wprowadza do obiegu nową monetę kolekcjonerską: „90. rocznica urodzin Anny Walentynowicz”.
Jak wygląda moneta?
Na awersie nowej monety możemy zobaczyć fragment Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku. W jego budowie brała udział między innymi właśnie Anna Walentynowicz. Niżej umieszczono napis: „Anna Solidarność”.
Z drugiej strony srebrnego krążka zobaczymy wizerunek Anny Walentynowicz oraz trzy hasła, którymi bohaterka monety kierowała się w swoim życiu:
- Odwaga
- Skromność
- Konsekwencja,
Dodatkowo, każda moneta, która zostanie wyemitowana przez NBP posiada:
- nominał
- wizerunek orła
- napis: Rzeczpospolita Polska
- rok emisji
Źródło: NBP
Anna Walentynowicz (1929−2010) (…) pochodziła z polskich kresów, z Równego na Wołyniu, gdzie przyszła na świat jako Anna Lubczyk. Bez domu rodzinnego, pracowała jako pomoc domowa, później trafiła w okolice Warszawy, a stamtąd do Gdańska. W Gdańsku znalazła zatrudnienie w fabryce margaryny „Amada”, a następnie w Stoczni Gdańskiej. Brała udział w strajku i demonstracjach Grudnia ’70. Po grudniowej pacyfikacji znalazła się na celowniku SB. W 1978 r. przystąpiła do Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Była kolporterką prasy niezależnej, pisywała do „Robotnika Wybrzeża”, brała udział w spotkaniach i naradach, a przede wszystkim udostępniała swoje mieszkanie na działalność antykomunistyczną. (…) Była jedną z inicjatorek przekształcenia protestu w strajk solidarnościowy. Stała się symbolem rodzącej się „Solidarności”. (…) W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył Annę Walentynowicz Orderem Orła Białego. 10 kwietnia 2010 r. zginęła w katastrofie smoleńskiej.
– czytamy w oficjalnym biuletynie NBP.
Moneta: 90. rocznica urodzin Anny Walentynowicz
Nominał: 10 zł
Metal: Ag 925/1000
Stempel: lustrzany, druk UV
Średnica: 32,00 mm
Masa: 14,14 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 12 000 szt
Projektant monety: Anna Wątróbska-Wdowiarska
Emitent: NBP
Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.
SPRZEDAŻ MONET KOLEKCJONERSKICH
Każda osoba, która jest zainteresowana zakupem monet kolekcjonerskich wyemitowanych przez NBP, może nabyć je:
– w oddziałach okręgowych instytucji
– w oficjalnym sklepie internetowym
Sprawdź inne monety od NBP:
O NBP
Narodowy Bank Polski (NBP) jest centralnym bankiem państwa. Odpowiada on za politykę pieniężną i stabilność cen, a jego konkretne funkcje określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i ustawa o NBP. Ma on wyłączne prawo do emisji pieniądza i prowadzi obsługę budżetu państwa oraz podmiotów sektora finansów publicznych. NBP gromadzi również rezerwy walutowe państwa i zarządza nimi. Pełni funkcję banku banków, ponieważ tworzy warunki do działania systemu bankowego, a także jest jednym z najważniejszych ośrodków naukowo-analitycznych w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych.
Źródło: NBP
Dodaj komentarz