Najczęściej komentowane
Apel Konfederacji Lewiatan o zniesienie kar pieniężnych dla aptek
W swoim najnowszym komunikacie Konfederacja Lewiatan postanowiła stanąć w obronie interesu przemysłu farmaceutycznego w Polsce. Organizacja wydała bowiem apel o likwidację kar pieniężnych dla aptek za niedopilnowanie wykrycia sfałszowanych leków. Czy Sejmowa Komisja Zdrowia weźmie apel pod uwagę?
Konfederacja Lewiatan, czyli zrzeszenie przedsiębiorców polskich często podejmuje różne inicjatywy mające chronić przedsiębiorców przed szkodliwymi przepisami prawa. Tym razem organizacja przygotowała apel o zniesienie kar pieniężnych dla aptek w pewnym określonym przypadku.
W czwartek (29 sierpnia) Sejmowa Komisja Zdrowia rozpoczęła pracę nad projektem zmian w prawie farmaceutycznym, które narzucone są przez unijne przepisy prawa. Jednym z głównych celów nowelizacji przepisów jest jeszcze większe zapobieganie sprzedaży podrobionych leków na terenie wspólnoty.
W projekcie ustawy, która wdroży unijne przepisy w naszym kraju, znalazł się jeden przepis, który spowodował, że Konfederacja Lewiatan postanowiła skierować apel do ustawodawcy z prośbą o zlikwidowanie albo opóźnienie obowiązywania kar za niedostateczne dopilnowanie wykrycia fałszywych medykamentów.
Stanowisko Konfederacji Lewiatan w sprawie środków unijnych na zmianę bilansu energetycznego
Apel Konfederacji Lewiatan do Ministerstwa Zdrowia
Poza wspomnianą organizacją, w przygotowaniu pisma współpracowały Business Centre Club, Pracodawcy RP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET. Wniosek o dokonanie autopoprawki został zgłoszony w związku z wadliwością systemu weryfikacji autentyczności leków.
Bowiem właśnie w ten sposób apteki i punkty apteczne mają obowiązek dokonywania sprawdzenia autentyczności leków. Nieprzestrzeganie przepisów nakładanych przez dyrektywę unijną miało być karane karą pieniężną nałożoną na aptekę do nawet 100 tys. zł.
Takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje Konfederacji, jak również pozostałych podmiotów zaangażowanych w apel. Obecne brzmienie przepisów może być krzywdzące dla rynku farmaceutycznego, gdyż nie powinien on ponosić winy za wadliwość z góry narzuconego systemu weryfikacji medykamentów.
Biuro Rzecznika MŚP na Forum Ekonomicznym w Krynicy
Jakie wady systemu zgłoszono w apelu?
Wśród wymienianych przez nich (pracodawców – przyp. red.) najważniejszych problemów z systemem są fałszywe alerty, niestabilność systemu, kłopoty z czytnikami kodów, brak integracji z systemami aptecznymi, brak jednoznacznych procedur postępowania, brak wsparcia technicznego i organizacyjnego (help desk), brak dokumentów w języku polskim, brak komunikacji
– czytamy w komunikacie.
Pracodawcy rynku farmaceutycznego podkreślają ponadto, że tego rodzaju błędy i nieścisłości wynikają z faktu niedopracowania systemu. Ma mu brakować niektórych elementów sprawności organizacyjnej i operacyjnej. Powoduje to obecnie wiele skarg od polskich właścicieli aptek i farmaceutów.
Za likwidacją albo chociaż czasowym opóźnieniem wprowadzenia szkodliwego dla rynku przepisu przemawia jeszcze jeden ważny argument. Albowiem Główny Inspektorat Farmaceutyczny wyraźnie twierdzi, jakoby problem sfałszowanych leków w legalnym obrocie jeszcze nie dotarł do Polski.
Coraz łatwiej znaleźć pracę – komunikat Konfederacji Lewiatan
Karanie niewinnych farmaceutów?
Jeżeli projekt przejdzie w obecnym kształcie, będzie to precedensowa sytuacja, w której władza publiczna będzie karać właścicieli aptek za niewdrożenie systemu, który nie działa i jest w fazie wdrożeniowej. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że apteki mają być karane za działania i zaniechania podmiotów trzecich, na które nie mają wpływu
– powiedział Marcin Piskorski, prezes ZPA PharmaNET, cytowany w komunikacie.
Obecne brzmienie przepisu byłoby krzywdzące tym bardziej, iż większość podmiotów gospodarczych rynku farmaceutycznego naprawdę rzetelnie przygotowała się do wdrożenia systemu w lutym bieżącego roku. Wiązało się to z licznymi kosztami, szkoleniami, aktualizacjami aplikacji aptecznych i zakupem odpowiedniego sprzętu.
Co więcej, Marcin Piskorski dodał, iż dla większości aptek kara w obecnie ustalonej kwocie oznacza bankructwo. Taka sankcja nie będzie zatem środkiem dyscyplinarnym, a raczej opcją likwidacji podmiotów. Sytuacja ekonomiczna aptek i punktów aptecznych nie zachwyca, co spowodowały między innymi dodatkowe koszty przed lutym 2019 r.
Konfederacja Lewiatan – czym się zajmuje?
Źródła:
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/apel_o_likwidacje_kar_pienieznych_dla_aptek
Dodaj komentarz