Aplikacja do liczenia zapasów papieru toaletowego

Aplikacja do liczenia zapasów papieru toaletowego

author
Halszka Gronek
26 marca 2020

W ostatnich tygodniach świat oszalał na punkcie papieru toaletowego. Powstały nawet specjalne kalkulatory online pomagające konsumentom w oszacowaniu liczby niezbędnych rolek potrzebnych do przetrwania kwarantanny w domu. Sprawdzamy najważniejsze informacje na temat aplikacji.

Towar unikatowy w dobie koronawirusa

Koronawirus zbiera coraz poważniejsze żniwa na całym świecie. Ze stresem towarzyszącym pandemii ludzie radzą sobie na różny sposób – jedni próbują medytacji, inni oddają się aktywności fizycznej (na tyle, na ile jest to możliwe w domowym zamknięciu), a jeszcze inni…  tworzą aplikacje webowe, na które nigdy wcześniej nie było popytu!

Co w wirtualnej przestrzeni stało się dziś symbolem życia w dobie koronawirusa? To proste: papier toaletowy! Wszystko dlatego, że wraz z pierwszymi oficjalnymi doniesieniami o dotarciu wirusa z Wuhan do kraju Polki i Polacy masowo udali się do sklepów po zakup między innymi papieru toaletowego. Obrazy walczących o ostatnie rolki klientów przejdą do historii. To nie jedyna zadziwiająca i zapadająca w pamięć informacja…

Okazuje się, że szał związany z popytem na papier toaletowy zdołali wykorzystać także anglojęzyczni programiści, Ben Sassoon i Sam Harris. Stworzyli oni aplikację, która pozwala liczyć, na jak długo wystarczą nam zapasy papieru toaletowego. By dokonać szacunku, wystarczy podać liczbę posiadanych rolek i przeciętną liczbę dziennych wizyt w toalecie w przeliczeniu na jednego domownika. 

Oczywiście aplikacja dostępna na stronie internetowej www.howmuchtoiletpaper.com ma też kilka opcji zaawansowanych pozwalających na dokonanie bardziej precyzyjnych obliczeń. 

Polska dotrzymuje tempa

Okazuje się, że polscy programiści szybko ruszyli śladem wyznaczonym przez projektantów aplikacji z wysp brytyjskich. W wersji webowej pojawiła się propozycja od Bogny Haponiuk z Omni Calculator. Aplikacja pt. „Kalkulator papieru toaletowego” ma dostarczać odpowiedzi na pytania: 

  1. Ile rolek papieru toaletowego potrzebuję?
  2. Na jak długo starczy mi papieru?
  3. Dlaczego wszyscy wykupują papier toaletowy?

By oszacować,  jak wiele rolek papieru toaletowego powinniśmy zakupić, musimy podać takie informacje, jak liczba domowników, zużycie papieru, liczba dni objęcia kwarantanną i liczba rolek w paczce. Aplikacja oszacuje za nas liczbę rolek (oraz paczek) papieru toaletowego niezbędnego do przetrwania kwarantanny.

Z kolei jeśli chcemy sprawdzić, na jak długo wystarczy nam zakupiony już papier, musimy podać: liczbę domowników, zużycie papieru, liczbę kupionych paczek, liczbę kupionych rolek, liczbę rolek w poszczególnych paczkach i datę zakupu papieru. Aplikacja wskaże szacunkową datę, w którym nasze zapasy się skończą.

Skąd szał na papier toaletowy? 

W sytuacjach kryzysowych naturalnym odruchem jest poczucie „automatycznej” potrzeby zaopatrzenia się we wszystkie podstawowe  artykuły, które pozwolą nam przetrwać. Niestety wielu z nas nie potrafi do tej sprawy podejść racjonalnie i rzuca się w szał zakupowy. 

"

Są już pierwsze przypadki bicia się o papier toaletowy! Jeśli nadeszła apokalipsa, to zdecydowanie różni się od tej, jaką znamy z popularnych filmów katastroficznych

śmieją się twórcy polskiej aplikacji webowej Omni Calculator. 

Eksperci są zgodni: powodowem wybuchu gorącego szału na zakup papieru toaletowego jest dezinformacja. Faktem jest, iż już od pierwszych dni epidemii na świecie po sieci zaczęły krążyć nieprawdziwe artykuły przewidujące czy zapowiadające  zamknięcie wszystkich sklepów i odcięcie niektórych miast. Wobec takich wieści ludzie – bądź co bądź słusznie – postanowili zabezpieczyć swoje najważniejsze potrzeby bytowe. Niestety nie zweryfikowali wcześniej prawdziwości fake newsów.

"

Dla wielu osób robienie zapasów jest sposobem na poradzenie sobie z poczuciem leku i niepewności. […] Chomikowanie jest jednym ze sposobów na odzyskanie poczucia kontroli. Pamiętajmy jednak, że chomikowanie papieru toaletowego nie zatrzyma koronawirusa. Jedyne, co możemy w ten sposób uzyskać, to nienawistne spojrzenia sąsiadów.

– dodają twórcy aplikacji Omni Calculator.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

UOKiK chce limitu RRSO dla firm pożyczkowych
Wpisy
author
Halszka Gronek
22 lipca 2013

UOKiK chce limitu RRSO dla firm pożyczkowych

Polsce posłuży lepsza obsługa cudzoziemców
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
17 listopada 2019

Polsce posłuży lepsza obsługa cudzoziemców

Grupa KDPW doceniła ING Bank Śląski
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
16 listopada 2019

Grupa KDPW doceniła ING Bank Śląski

Walentynkowy spot reklamowy od ING Banku Śląskiego
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
17 lutego 2020

Walentynkowy spot reklamowy od ING Banku Śląskiego

Nowe funkcjonalności w aplikacji mobilnej Alior Giełda
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
27 lipca 2020

Nowe funkcjonalności w aplikacji mobilnej Alior Giełda

Mieszkanie Plus w Skawinie
Wpisy Inne
author
Halszka Gronek
29 lipca 2017

Mieszkanie Plus w Skawinie