Najczęściej komentowane
Aplikacja mObywatel – wybory do Parlamentu Europejskiego
Zbliżające się wielkimi krokami wybory do Parlamentu Europejskiego to czas wdrażania nowych rozwiązań i technologii wspierających procedury wyborcze. Jedną z nowości jest mobilna aplikacja mObywatel, dzięki której każdy obywatel będzie mógł w szybki sposób potwierdzić swoją tożsamość i uprawnienia do głosowania.
Wybory do Parlamentu Europejskiego obędą się w Polsce w Dzień Matki – 26 maja 2019 roku. W trakcie tychże wyborów po raz pierwszy komisje będą miały możliwości zweryfikowania tożsamości głosujących przez usługę mTożsamość. Ta z kolei jest już dostępna w nowej rządowej aplikacji mobilnej mObywatel.
Możliwość elektronicznej weryfikacji tożsamości głosującego została wprowadzona w kwietniu bieżącego roku na mocy uchwały Państwowej Komisji Wyborczej nr 70/2019. W dokumencie tym wskazano:
PODSTAWA PRAWNA
Przed wydaniem kart do głosowania komisja:
1) sprawdza tożsamość wyborcy na podstawie dowodu osobistego lub każdego innego dokumentu z fotografią, pod warunkiem że ustalenie tożsamości wyborcy na jego podstawie nie budzi wątpliwości. […]Tożsamość wyborcy może zostać także stwierdzona na podstawie mTożsamości, tj. usługi dostępnej w rządowej aplikacji mobilnej mObywatel.
Uchwała nr 70/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 26 kwietnia 2019 r., ust. 38., pkt. 1.
Jak zapewnia Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski, aplikacja mObywatel ma umocowanie prawne już od września 2018 roku. Jej działanie jest w pełni uregulowane i bezpieczne, dlatego bez problemu może posłużyć ona weryfikacji tożsamości podczas wyborów do PE.
Jak działa aplikacja mObywatel?
Aplikacja mObywatel została opracowana i wydana przez Ministerstwo Cyfryzacja. Jedną z jej funkcji jest mTożsamość – narzędzie służące do oficjalnego, czyli uznawanego przez organy państwowe, potwierdzania tożsamości. Oczywiście mTożsamość korzysta z najnowszych i uaktualnionych danych osobowych, jakie znalazły się w państwowych rejestrach. Mowa tu między innymi o:
- imieniu i nazwisku,
- dacie urodzenia,
- numerze PESEL,
- zdjęciu dowodowym,
- numerze dowodu osobistego wraz z informacją o dacie ważności o organie wydającym.
Wszystkie dane zebrane w bazach mTożsamości są wyświetlane na ekranie smartfona wyborcy. Cały proces jest w pełni bezpieczny i autoryzowany za pomocą wiarygodnych elementów zabezpieczenia. Chodzi o takie szczegóły, jak:
- specjalny hologram aplikacji (godło Rzeczypospolitej Polskiej w lewym górnym rogu ekranu),
- data ostatniej aktualizacji (w prawym górnym rogu ekranu),
- dedykowany znak wodny (godło Rzeczypospolitej Polskiej pod danymi osobowymi obywatela),
- tak zwany element dynamiczny (scyfryzowana flaga Rzeczypospolitej Polskiej w lewym dolnym rogu ekranu).
Jeśli zapomnimy zabrać ze sobą portfela lub utracimy dowód osobisty w dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, wystarczy, że przedstawimy uczestnikowi komisji wyborczej masz profil mTożsamość w rządowej aplikacji mObywatel.
Jak korzystać z aplikacji mObywatel?
Aplikacja mObywatel, dzięki której możliwe jest autoryzowane potwierdzenie tożsamości w dniu wyborów, dostępna jest na smartphone’y z systemem iOS i Android. Funkcja mTożsamość działa na wszystkich modelach z tymi oprogramowaniami, choć warto dodać, iż inne funkcje, takie jak mPojazd czy mLegitymacja na chwilę obecną nie są dostępne dla użytkowników iPhone’a.
By móc skorzystać z mTożsamości, należy pobrać aplikacje mobilną z autoryzowanego punktu i zainstalować ją na urządzeniu. Logowanie nie będzie mogło zostać ukończone, jeśli użytkownik nie posiada Profilu Zaufanego. Profil ten można założyć zdalnie, za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
Po założeniu Profilu Zaufanego i zalogowaniu do aplikacji mObywatel wszystkie niezbędne dane na temat naszej tożsamości i posiadanych uprawnień znajdować się będą w narzędziu mTożsamość. Dane zgromadzone zostaną w oparciu o bazy, takie jak rejestr PESEL czy Rejestr Dowodów Osobistych. Wystarczy pokazać panel aplikacji przedstawicielowi komisji wyborczej, by potwierdzić swoją tożsamość, a tym samym prawo do udziału w głosowaniu.
Źródła:
https://pkw.gov.pl/pliki/1556545032_Uchwala_PKW_w_sprawie_wytycznych_dla_obwodowych_komisji_wyborczych_dotyczacych_zadan_i_trybu_przygotowania_oraz_przeprowadzenia_glosowania_w_obwodach_glosowania_utworzonych_w_kraju_w_wyborach_do_Parlamentu_Europejskiego.pdf
Dodaj komentarz