Aplikacja mObywatel – wybory do Parlamentu Europejskiego

Aplikacja mObywatel – wybory do Parlamentu Europejskiego

author
Halszka Gronek
25 maja 2019

Zbliżające się wielkimi krokami wybory do Parlamentu Europejskiego to czas wdrażania nowych rozwiązań i technologii wspierających procedury wyborcze. Jedną z nowości jest mobilna aplikacja mObywatel, dzięki której każdy obywatel będzie mógł w szybki sposób potwierdzić swoją tożsamość i uprawnienia do głosowania.

Wybory do Parlamentu Europejskiego obędą się w Polsce w Dzień Matki – 26 maja 2019 roku. W trakcie tychże wyborów po raz pierwszy komisje będą miały możliwości zweryfikowania tożsamości głosujących przez usługę mTożsamość. Ta z kolei jest już dostępna w nowej rządowej aplikacji mobilnej mObywatel. 

Możliwość elektronicznej weryfikacji tożsamości głosującego została wprowadzona w kwietniu bieżącego roku na mocy uchwały Państwowej Komisji Wyborczej nr 70/2019. W dokumencie tym wskazano:

§

PODSTAWA PRAWNA

Przed wydaniem kart do głosowania komisja:

1) sprawdza tożsamość wyborcy na podstawie dowodu osobistego lub każdego innego dokumentu z fotografią, pod warunkiem że ustalenie tożsamości wyborcy na jego podstawie nie budzi wątpliwości. […]Tożsamość wyborcy może zostać także stwierdzona na podstawie mTożsamości, tj. usługi dostępnej w rządowej aplikacji mobilnej mObywatel.


Uchwała nr 70/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 26 kwietnia 2019 r., ust. 38., pkt. 1.

Jak zapewnia Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski, aplikacja mObywatel ma umocowanie prawne już od września 2018 roku. Jej działanie jest w pełni uregulowane i bezpieczne, dlatego bez problemu może posłużyć ona weryfikacji tożsamości podczas wyborów do PE. 

Jak działa aplikacja mObywatel?

Aplikacja mObywatel została opracowana i wydana przez Ministerstwo Cyfryzacja. Jedną z jej funkcji jest mTożsamość – narzędzie służące do oficjalnego, czyli uznawanego przez organy państwowe, potwierdzania tożsamości. Oczywiście mTożsamość korzysta z najnowszych i uaktualnionych danych osobowych, jakie znalazły się w państwowych rejestrach. Mowa tu między innymi o:

  • imieniu i nazwisku,
  • dacie urodzenia,
  • numerze PESEL,
  • zdjęciu dowodowym,
  • numerze dowodu osobistego wraz z informacją o dacie ważności o organie wydającym.  

Wszystkie dane zebrane w bazach mTożsamości są wyświetlane na ekranie smartfona wyborcy. Cały proces jest w pełni bezpieczny i autoryzowany za pomocą wiarygodnych elementów zabezpieczenia. Chodzi o takie szczegóły, jak:

  • specjalny hologram aplikacji (godło Rzeczypospolitej Polskiej w lewym górnym rogu ekranu),
  • data ostatniej aktualizacji (w prawym górnym rogu ekranu),
  • dedykowany znak wodny (godło Rzeczypospolitej Polskiej pod danymi osobowymi obywatela),
  • tak zwany element dynamiczny (scyfryzowana flaga Rzeczypospolitej Polskiej w lewym dolnym rogu ekranu). 

Jeśli zapomnimy zabrać ze sobą portfela lub utracimy dowód osobisty w dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, wystarczy, że przedstawimy uczestnikowi komisji wyborczej masz profil mTożsamość w rządowej aplikacji mObywatel. 

Jak korzystać z aplikacji mObywatel?

Aplikacja mObywatel, dzięki której możliwe jest autoryzowane potwierdzenie tożsamości w dniu wyborów, dostępna jest na smartphone’y z systemem iOS i Android. Funkcja mTożsamość działa na wszystkich modelach z tymi oprogramowaniami, choć warto dodać, iż inne funkcje, takie jak mPojazd czy mLegitymacja na chwilę obecną nie są dostępne dla użytkowników iPhone’a. 

By móc skorzystać z mTożsamości, należy pobrać aplikacje mobilną z autoryzowanego punktu i zainstalować ją na urządzeniu. Logowanie nie będzie mogło zostać ukończone, jeśli użytkownik nie posiada Profilu Zaufanego. Profil ten można założyć zdalnie, za pośrednictwem bankowości elektronicznej. 

Po założeniu Profilu Zaufanego i zalogowaniu do aplikacji mObywatel wszystkie niezbędne dane na temat naszej tożsamości i posiadanych uprawnień znajdować się będą w narzędziu mTożsamość. Dane zgromadzone zostaną w oparciu o bazy, takie jak rejestr PESEL czy Rejestr Dowodów Osobistych. Wystarczy pokazać panel aplikacji przedstawicielowi komisji wyborczej, by potwierdzić swoją tożsamość, a tym samym prawo do udziału w głosowaniu.


Źródła:
https://pkw.gov.pl/pliki/1556545032_Uchwala_PKW_w_sprawie_wytycznych_dla_obwodowych_komisji_wyborczych_dotyczacych_zadan_i_trybu_przygotowania_oraz_przeprowadzenia_glosowania_w_obwodach_glosowania_utworzonych_w_kraju_w_wyborach_do_Parlamentu_Europejskiego.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Osoby zamożne bez 500+?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
22 kwietnia 2020

Osoby zamożne bez 500+?

Bank Millennium kontakt infolinia
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
03 marca 2019

Bank Millennium kontakt infolinia

PKO BP w Gdowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
30 lipca 2019

PKO BP w Gdowie

Port lotniczy w Modlinie zostanie dokapitalizowany
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
13 marca 2019

Port lotniczy w Modlinie zostanie dokapitalizowany

Pożyczki Przemyśl
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
18 stycznia 2022

Pożyczki Przemyśl

Porównaj