Apollo chętny na przejęcie mBanku

Apollo chętny na przejęcie mBanku

author
Alicja Uzarowicz
06 stycznia 2020

Apollo Global Management, spółka zajmująca się inwestycjami private equity, miała w ostatnim czasie wyrazić swoje zainteresowanie kupnem mBanku od niemieckiego giganta finansów, jakim jest Commerzbank. Tym samym do grona konkurentów dołącza nowy podmiot. Jakie są szanse na sfinalizowanie transakcji przez ten podmiot?

Odkąd pojawiły się tylko doniesienia o planach Commerzbanku sprzedaży mBanku na polskiej arenie finansowej aż zawrzało od spekulacji na temat potencjalnych kupców. Już teraz znanych jest kilka konkurentów o możliwość dobicia targu z niemieckim gigantem. Czy należy do ich grona zaliczyć także Apollo Global Management?

Dotychczas znanymi podmiotami, które interesują się przejęciem mBanku, są PKO Bank Polski, ING Groep, Erste Gropu, Bank Pekao S.A. oraz Credit Agricole. Przy czym warto wspomnieć, że nie wszystkie spółki na ten temat wypowiadały się wprost, część z nich znalazła się na liście w wyniku mnogich spekulacji rynkowych.

Przejęcie tak prężnie rozwijającego się i sprawnie działającego przedsiębiorstwa jak mBank stanowi doskonałą biznesową okazję dla każdego z wyżej wskazanych podmiotów. Gra jest tym bardziej warta świeczki, że Commerzbank zamierza wydzielić z mBanku niepożądany portfel kredytów we frankach szwajcarskich.

Apollo Global Management kandydatem na kupno mBanku

Skąd wiadomo, że Apollo Global Management, spółka zajmująca się inwestycjami w tak zwany sektor private equity wyraża ambicję podjęcia walki o mBank? O takich rozważaniach poinformowała agencja Bloomberg, choć nie zdradza, kim jest źródło, które przekazało te doniesienia.

Niewątpliwie podmiot ten ma dosyć spore doświadczenie w transakcjach z zakresu fuzji i przejęć. W zeszłym roku spółka podjęła chociażby próbę przejęcia PK AirFinance, spółki-córki General Electric. Sferą działalności tego podmiotu jest finansowanie przedsiębiorstw należących do rynku transportu lotniczego.

Jeszcze wcześniej natomiast Apollo Global Management doprowadziło do przejęcia firmy Shutterfly i Snapfish. Przedsiębiorstwo to specjalizuje się w sferze sprzedaży fotografii cyfrowej. Teraz zaś pojawiają się doniesienia o możliwej chęci zakupu mBanku. Czy faktycznie ekspert od private equity stanie w szranki o kolejną spółkę?

mBank – łakomy kąsek dla wielu gigantów

Zdecydowanie nie będzie trzeba długo czekać na rozwiązanie sprawy tej jednej z ciekawszych transakcji sprzedaży, jakiej doświadczy polski rynek finansowy. Albowiem 6 grudnia w wywiadzie dla dziennika „Frankfurter Allegemeine Zeitung” sam prezes Commerzbanku podkreślił, że Niemcom zależy w tym wypadku na czasie.

Martin Zielke poinformował bowiem, że niemiecki czwarty bank co do wielkości zamierza zakończyć tę transakcję do końca rozpoczętego dopiero co roku. Jednocześnie prezes spółki wyraźnie wskazuje na fakt, iż proces tego formatu może przebiegać dosyć nieprzewidywalnie i cechuje go wysoki poziom skomplikowania.

Obecnie Commerzbank posiada w mBanku udziały o łącznej wartości 69,31 proc. Jeżeli któryś z wymienionych wyżej podmiotów zdecyduje się na wykupienie ich wszystkich, będzie on posiadał kontrolę nad sprzedawaną spółką. Wartość rynkowa spółki to zaś prawie 16 mld złotych. Komu uda się sfinalizować transakcję?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

LEO Express w Polsce
Wpisy
author
Aneta Jankowska
18 października 2017

LEO Express w Polsce

PKO BP w Zgierzu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
27 sierpnia 2019

PKO BP w Zgierzu

Co możemy kupić na poczcie?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
14 grudnia 2020

Co możemy kupić na poczcie?

Darmowa pożyczka w Providencie na 28 dni
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
20 listopada 2013

Darmowa pożyczka w Providencie na 28 dni

Kredyt konsolidacyjny Namysłów
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
15 lipca 2022

Kredyt konsolidacyjny Namysłów

Sprzedaż zajętej ruchomości
Porady
autor wpisu
m_szydlowski
22 stycznia 2013

Sprzedaż zajętej ruchomości

Porównaj