Systemy scoringowe BIK

Systemy scoringowe BIK

autor wpisu
Maciej_Stanko
02 maja 2013
W artykule pt. "BIK - nowa oferta dla klientów indywidualnych!" przedstawiliśmy ofertę BIK S.A. dla klientów indywidualnych. Dzisiaj przedstawiamy systemy scoringowe, jakie oferuje BIK S.A. instytucjom finansowym. Warto choć pobieżnie poznać mechanizmy poszczególnych systemów, gdyż ich stosowanie ma wpływ na naszą sytuację kredytową.

BIKsco ProCredit
 

Model scoringowy służący do prognozy prawdopodobieństwa wystąpienia klienta o nowy produktowy. BIKscoProCredit jest przykładem scoringu behaworialnego. Inaczej rzecz ujmując, skłonność klienta do zakupy karty kredytowej czy kredytu ratalnego, wyliczana jest na podstawie dotychczasowego zachowania klienta (z ang. behaviour – zachowanie).

Skoro jest to scoring to rezultatem jest wartość punktowa. W przypadku BIKSco ProCredit klient może otrzymać od 231 do 805 punktów. Czym wartość punktowa wyższa, tym większa skłonność klienta do skorzystania z nowego produktu.

Bank/SKOK może skorzystać z BIKscoProCredit do wielu działań, przede wszystkim o charakterze marketingowych. Wyobraźmy sobie następującą sytuację – opis czynności podajemy w dużym uproszczeniu:

W banku A zaciągnęliśmy kredyt gotówkowy. Po paru miesiącach bank A kupił usługę BIKsco ProCredit i zapytał, jakie jest prawdopodobieństwo, że w przyszłym miesiącu kupię kartę kredytową. W odpowiedzi BIK przysłał odpowiednie wyliczenia i podał rezultat – 640 punktów. Bank A na podstawie własnych założeń stwierdził, że klienci powyżej 550 punktów są skłonni dokupić kartę kredytową. W konsekwencji za kilka dni otrzymamy telefon z centrum operacyjnego banku A, bądź list polecony, w którym znajdziemy informacje o „promocji dostosowanej do naszych potrzeb”.

BIKSco Hipoteczny
 

Model statystyczny służący do monitorowania portfela kredytów hipotecznych.  BIKSco Hipoteczny jest przykładem scoringu behawioralnego, w rezultacie instytucja finansowa uzyskuje prognozę spłaty kredytu hipotecznego na okres następnych 12 miesięcy. Warto w tym miejscu dodać, iż powyższe prognozowanie wynika z międzynarodowych przepisów (tzw. Nowa Umowa Kapitałowa).

Bank/SKOK może wykorzystać BIKSco Hipoteczny do oceny innych zobowiązań klienta. W jaki sposób? Niski scoring BIKsco Hipoteczny sugeruje, że klient w przyszłości będzie miał spore problemy w spłacie innych zobowiazań – w myśl zasady, że kredyt hipoteczny jest ostatnim produktem, który nie jest spłacany w przypadku kłopotów finansowych.

BIKSco CreditRisk
 

Model służący do prognozowania sytuacji, w której klient będzie miał co najmniej jedno zobowiązanie, z zaległością powyżej 90 dni. W konsekwencji kredyt uzyska status: w windykacji, w egzekucji, umorzone lub odzyskane. Prognoza przeprowadzana jest za okres następnych 12 miesięcy.

Rezultatem jest ocena punktowa z przedziału 192 – 631. Im wyższa ocena punkowa, tym mniejsze prawdopodobieństwo powstania zaległości.

Jeżeli bank/SKOK dokona zakupu usługi BIKSco CreditRisk, otrzyma ocenę punktową, którą weźmie pod uwagę w różny sposób (o dobrym scoringu BIK pisaliśmy tutaj). To BIKSco CreditRisk jest  tzw. "scoringiem BIK" – niezwykle popularnym zagadnieniem wśród konsumentów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Szlachetna Paczka – jak można wziąć udział?
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
04 grudnia 2018

Szlachetna Paczka – jak można wziąć udział?

Ile zarabiają pracownicy ZUSu
Ekonomia
author
Patryk Byczek
19 lipca 2018

Ile zarabiają pracownicy ZUSu

Santander Consumer Bank Siemiatycze
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
12 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Siemiatycze

PKO BP udostępni platformę do zakupu samochodów poleasingowych
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
20 listopada 2019

PKO BP udostępni platformę do zakupu samochodów poleasingowych

Wnioski Dobry Start z poziomu bankowości Banku Millennium
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
26 czerwca 2021

Wnioski Dobry Start z poziomu bankowości Banku Millennium

Polski znaczek w konkursie filatelistycznym EUROPA 2021
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
10 maja 2021

Polski znaczek w konkursie filatelistycznym EUROPA 2021

Porównaj