zadluzenia.com
zamknij

Pod lupą Zadluzenia.com - pożyczka pozabankowa Provident

W dzisiejszym wpisie z cyklu "Pod lupą Zadluzenia.com" przedstawiamy kolejną pożyczkę pozabankową – Provident. Niestety z powodu polityki informacyjnej firmy, nie jesteśmy w stanie wskazać wszystkich istotnych elementów oferty.

 

1. Ogólne informacje o Provident


Provident to marka, która należy do Provident Polska S.A., przedsiębiorcy udzielającego pożyczek pieniężnych. Działalność na rynku polskim prowadzi od 2001 roku.

 

Provident Polska S.A. jest częścią międzynarodowej grupy International Personal Finance, działającej również w Czechach, Słowacji, Węgrzech, Rumunii oraz w Meksyku. 

 

Główną usługą Providenta jest udzielanie pożyczki pieniężnej. Pożyczkobiorcą może być konsument bądź przedsiębiorca.

 

Podstawa komunikacji z klientem to:

- portal internetowy http://www.provident.pl/

- poczta elektroniczna [email protected]
 

- infolinia 600 400 300 oraz 801 707 990; czynna codziennie w godzinach od 7 do 21
 

- 9 tysięcy przedstawicieli Providenta


- 79 oddziałów i 116 filii.

 


2. Oferta pożyczki w Provident

 

Klient musi pełnoletni, zameldowany w Polsce, mający stałe źródło dochodu.

 

Kwota pożyczki:

 

- minimalna kwota pożyczki – 300 zł
 

- maksymalna kwota pierwszej pożyczki – 5000 zł
 

- maksymalna kwota kolejnej pożyczki – 10 000 zł

 

Klient może wybrać wysokość pożyczki, będącą wielokrotnością 100 zł.

 

Termin spłaty pożyczki

 

Pożyczka spłacana jest w tygodniowych ratach. W zależności od kwoty pożyczki klient może wybrać 30, 45, 60 lub 108 tygodni. Klient ma do wyboru spłatę rat poprzez przelew bankowy lub wpłatę bezpośrednio u przedstawiciela podczas wizyty w domu.

 

Koszty

 

Niestety Provident nie podaje kosztów pożyczki, wskazuje jedynie wysokość tygodniowej raty. Na stronie podany jest reprezentatywny przykład, na podstawie którego wynika, iż na koszty kredytu składają się:

- opłata przygotowawcza 

- oprocentowanie nominalne

- koszt ubezpieczenia.

 

Provident informuje, iż pobiera 15 zł za kontakt telefoniczny lub listowny, w przypadku opóźnień w spłatach rat.

 

Czas oczekiwania

 

Provident nie gwarantuje konkretnego terminu realizacji umowy. Z racji długich godzin otwarcia infolinii i rozbudowanej siatki przedstawicieli cała procedura trwa przeważnie 1-2 dni.

 


3. Procedura otrzymania pożyczki w Provident

 

Złóż wniosek
 


a) Wypełnienie formularzana stronie internetowej, telefon na infolinię bądź wysłanie SMSa.

 

b) Kontakt telefoniczny z Klientem.

 

c) Wizyta w domu Klienta/weryfikacja zdolności kredytowej.

 

Brak informacji czy Provident korzysta z usług Biur Informacji Gospodarczej oraz Biura Informacji Kredytowej. Jednym z etapów weryfikacji zdolności kredytowej jest wywiad przeprowadzony przez przedstawiciela Providenta.

 

d) Zawarcie umowy.

 

e) Wręczenie gotówkiprzez przedstawiciela bądź przelew pożyczki na rachunek Klienta.

 


Podsumowanie

 

Pożyczka w Providencie na pewno nie jest przykładem typowej "pożyczki chwilówki", bardziej przypomina kredyt gotówkowy. Nie ulega wątpliwości, że Provident to najsłynniejsza i najbardziej popularna firma pożyczkowa. Między innymi dlatego również budząca skrajne opinie, zarówno wśród klientów, jak i współpracowników firmy. Niemniej wszystkie informacje dotyczące oferty firmy pozyskaliśmy tylko i wyłącznie ze strony internetowej.

 

Na tle konkurencji Provident wyróżnia się ratalnym systemem spłaty pożyczki, obsługą Klienta w domu przez przedstawiciela firmy, rozbudowana siatką oddziałów/filii oraz „skrupulatną” windykacją.

 

Provident konsekwentnie skupia się na wskazywaniu wyłącznie wysokości raty. Takie działanie zapewne jest skuteczne, ale naszym zdaniem jednoznacznie negatywne. Firma powinna wskazywać w kalkulatorze internetowym konkretne koszty jakie poniesie Klient z tytułu zawarcia umowy. Na pocieszenie dodajmy, że ostatecznie poznamy wszystkie opłaty na etapie finalizacji umowy otrzymując formularz informacyjny. Niemniej warto pamiętać, że jest to po prostu spełnienie ustawowego obowiązku wynikającego z ustawy o kredycie konsumenckim.

 

Odcinając się od skrajnych opinii na temat opinii Providenta wydaje się, że poprawa polityki informacyjnej (np. zamieszczenie przykładowego wzorca umowy na stronie internetowej) w niemałym stopniu poprawiłaby wizerunek firmy. Doceniamy możliwość uzyskania wszelkich informacji na infolinii, jednak obecny proces zawierania umowy przypomina klasyczne postawienie człowieka przed faktem dokonanym.Mocne strony:
 

- możliwość uchylenia się od zawarcia umowy ubezpieczenia, jeżeli posiadamy już osobiste ubezpieczenie odpowiadające zakresowi ubezpieczenia oferowanemu przez Amplico


- duża sieć oddziałów i filii

- wysoka kwota pożyczki


- możliwość otrzymania pożyczki do „ręki”


- godziny „otwarcia” infolinii


- spłata pożyczki w ratach

- znajomość polskiego Klienta (Provident od wielu lat działa na polskim rynku finansowym)

 


Wady: 

 

- podpisanie umowy u Klienta w domu
 

- fatalna polityka informacyjna, strona internetowa to tak naprawdę formularz kontaktowy
 

- obowiązkowe ubezpieczenie
 

- Klient poznaje warunki umowy dopiero podczas wizyty przedstawiciela

- negatywne postrzeganie marki Provident przez społeczeństwo.


 

Nasza ocena: 6/10

 

Złóż wniosek

 

 

 

Reprezentatywny przykład: całkowita kwota pożyczki – 1000,00 zł; łączna kwota odsetek – 127,13 zł; opłata przygotowawcza – 116,00 zł; roczna stopa oprocentowania – 16%; czas obowiązywania umowy – 60 tyg.; wysokość tygodniowych rat: 32,73 zł; całkowita kwota do zapłaty przez Konsumenta – 1403,13 zł; Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – 84,6%; łączne zobowiązanie do spłaty – 1963,53 zł; Spłata kredytu jest zabezpieczona ubezpieczeniem. Koszt ubezpieczenie Amplico Life S.A. w razie nie przedstawienia przez Klienta indywidualnej polisy o zakresie ubezpieczenia pokrywającym się z zakresem ubezpieczenia Amplico Life S.A. – 160 zł; Reprezentatywny przykład uwzględnia dobrowolną usługę odbioru rat w domu.
 

Skomentuj artykuł
captcha
~gosc

a jakie sa procenty jezeli jest miesiac opoznienia w splacie krsdytu w kwocie 500zl   Odpowiedź

~husky55

Bardzo fajna jest ich najnowsza reklama z wujkiem edwardem którego nie można zatrzymać na weselu :) props   Odpowiedź