19 września rusza nabór do programu „Czyste Powietrze”

19 września rusza nabór do programu „Czyste Powietrze”

author
Halszka Gronek
18 września 2018
Jak zapowiedział szef resortu środowiska, już 19. września ruszy nabór wniosków do programu „Czyste Powietrze”. To pierwszy krok do wprowadzenia w naszym kraju proekologicznego systemu dofinansowań.

Rządowy Program „Czyste Powietrze” został wprowadzony w życie 1. sierpnia 2018 roku. Jego istotą jest dofinansowywanie termomodernizacji budynków oraz oferowanie mieszkańcom Polski licznych dotacji i ulg podatkowych na cele grzewcze. 

Cały projekt został zaplanowany na 12 lat, a jego przewidywany koszt określany jest w granicach 130 miliardów złotych. Lwia część budżetu ma zostać przeznaczona na dofinansowywanie wymiany domowych pieców starej generacji. 

By uzyskać wsparcie pieniężne na termomodernizację, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ich nabór ruszy jutro – 19. września
 

Złóż wniosek, zyskaj wsparcie
Wnioski będą przyjmowane w placówkach Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Nabór rusza 19. września 2018 roku i otwarty będzie przez 10 pierwszych lat działania Programu „Czyste Powietrze”.
 

W ramach udzielanego wsparcia dla mieszkańców Polski możliwe będzie uzyskanie nie tylko korzystnych dotacji i ulg podatkowych, lecz także specjalnych kredytów dedykowanych beneficjentom rządowego Programu.
 

Wypłatą i zarządzaniem kredytami zajmie się Bank Ochrony Środowiska – jeden z trzech głównych koordynatorów Programu „Czyste Powietrze”. Według obietnic kredyty te mają być udzielane na preferencyjnych warunkach, a ich przewidywane oprocentowanie wynosić będzie około 2,41 proc. w skali roku.

Kto może liczyć na wsparcie?
Dotację będą mogły otrzymać osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami remontowanego budynku lub domu dopiero budowanego. Według wstępnych wyliczeń aż 4 miliony budynków zostanie poddanych termomodernizacji współfinansowanej przez Rząd RP. 
 

Wysokość i rodzaj wsparcia będą zależeć od kwoty osiąganych dochodów w danym gospodarstwie domowym. Przykładowo wnioskodawcy o najniższych dochodach (600 zł na jedną osobę w rodzinie) będą mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet 90% całkowitego kosztu inwestycji. Co istotne jednak, maksymalna kwota poszczególnych dotacji nie może przekroczyć 53 000 zł. 
 

Udzielone wsparcie będzie mogło być wykorzystane m.in. na: 

  1. wymianę domowych źródeł ciepła starej generacji (czyli tych opalanych węglem) na nowoczesne węzły cieplne;

  2. instalację systemu ogrzewania elektrycznego;

  3. instalację kotłów gazowych kondensacyjnych i pomp ciepła;

  4. docieplenie budynków;

  5. instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych). 

 

Polskie miasta w gotowości
Pilotaż rządowego Programu „Czyste Powietrze” zostanie poprowadzony w aż 33 polskich miastach zaklasyfikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako te najbardziej zanieczyszczone w naszym kraju.
 

Według zapowiedzi w każdej polskiej gminie mają być przeprowadzone profesjonalne szkolenia rządowe. Podczas tych spotkań sztab kierowniczy Programu przedstawi wszystkie warunki uzyskania dotacji i wprowadzi lokalnych urzędników w szczegóły udzielania wsparcia wnioskodawcom. 
 

Jak poinformował w jednej ze swych rozmów minister środowiska Henryk Kowalczyk, w polskich gminach odbyło się już kilkaset specjalnych szkoleń, a pracownicy urzędów będą przygotowani na jutrzejszy start naboru wniosków. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Szybkie pożyczki Ożarów Mazowiecki
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
01 grudnia 2021

Szybkie pożyczki Ożarów Mazowiecki

Program „Opieka wytchnieniowa” – kto może skorzystać?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
06 marca 2020

Program „Opieka wytchnieniowa” – kto może skorzystać?

Polka szefową Providenta w Polsce
Wpisy
author
Aneta Jankowska
22 listopada 2017

Polka szefową Providenta w Polsce

Kredyt konsolidacyjny Mława
Wpisy Inne
author
Patryk Byczek
19 czerwca 2017

Kredyt konsolidacyjny Mława

Kredyt samochodowy Racibórz
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
20 listopada 2017

Kredyt samochodowy Racibórz

Banki spółdzielcze pod lupą KNF
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
24 sierpnia 2019

Banki spółdzielcze pod lupą KNF

Porównaj