zadluzenia.com
zamknij

500+ dla emerytów ?

Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że pracuje nad nowym rozwiązaniem, które mogłoby poprawić sytuację najbiedniejszych emerytów. Czy pojawi się program 500+ dla seniorów?

 

 

Minister poinformowała w rozmowie z “Super Express”, że coroczny dodatek dla emerytów miałby wynosić 500 zł i byłby wypłacany jednorazowo. Przypomniała również, że rząd już podniósł niektóre świadczenia, w tym minimalne emerytury, jednak brakowało "jednorazowego dodatku, który stanowiłby istotny zastrzyk finansowy" dla najbardziej potrzebujących emerytów.

 

Elżbieta Rafalska oznajmiła, że aktualnie resort pracy jest na etapie liczenia kosztów takiego pomysłu i to czy wejdzie on w życie, będzie wiadomo w trakcie najbliższych dwóch miesięcy.

 

Przypominamy, że 1 marca wzrosły kwoty najniższych świadczeń, które wypłaca ZUS, czyli emerytur, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rent rodzinnych. Waloryzacja świadczeń polegała na podwyższeniu kwoty świadczenia, która obecnie przysługuje emerytowi lub renciście o wskaźnik waloryzacji - 100,44%. Przy czym podwyżka nie mogła być niższa niż 10 zł - w przypadku emerytur, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych, a 7,50 zł - przy rentach z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 5 zł - w przypadku emerytur częściowych.

 

Zmieniły się również kwoty świadczenia przedemerytalnego, które wynosi od 1 marca - 1040 zł oraz kwoty dodatków do świadczeń emerytalno-rentowych: 

 

- dodatek pielęgnacyjny, za tajne nauczanie i dodatek kombatancki wynosi 209,59 zł
- dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji - 314,39 zł
- dodatek dla sieroty zupełnej - 393,93 zł
- dodatek kompensacyjny - 31,44 zł

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY