Pożyczki bez BIK-u, czyli hasło przyciągające klientów odrzuconych przez banki, może niedługo stracić na aktualności.

Autor: Maciej Stańko
Dodano: 26.01.2013
Udostępnij:

Prezes BIK SA poinformował o rozpoczęciu współpracy z jedną z firm pożyczkowych. Współpraca oparta na zasadzie wzajemności oznacza, iż z jednej strony klienci pożyczkodawcy mogą nie otrzymać pożyczki wskutek negatywnej historii kredytowej w BIK a z drugiej strony Biuro Informacji Kredytowej otrzyma cyklicznie informacje o historii spłat pożyczek.

Trudno przesądzać czy jest to jednorazowy krok na linii firmy pożyczkowe – BIK czy zapowiedź szerszej współpracy. Eksperci z satysfakcją podkreślają, iż korzystanie z danych BIK przez firmy pożyczkowe będzie korzystne dla wszystkich: klienci prawdopodobnie otrzymają niższe oprocentowanie a firmy pożyczkowe skutecznej będą mogły zarządzać ryzykiem poprzez trafniejsze prognozę spłaty pożyczki. Dość optymistyczne podejście, dlaczego?

Podstawą dużego zainteresowana produktami oferowanymi przez firmy pożyczkowe jest brak weryfikacji klienta w BIK (pożyczkodawcy korzystają z innych sposobów weryfikacji).  „Wchłonięcie” pożyczkodawców do BIK spowoduje w praktyce zamknięcie drzwi dla wielu klientów z negatywną historią kredytową a z drugiej strony znacząco upodobni firmę pożyczkową do banku.

Z powyższych powodów, z dużą dozą prawdopodobieństwa, można przypuszczać iż spory odsetek firm pożyczkowych nie skorzysta z możliwości współpracy z BIK i pozostanie przy dotychczasowych metodach weryfikacji zdolności regulowania zobowiązań przez klientów.
 

 

Komentarze