zadluzenia.com
zamknij

Ile emeryci mogą dorobić bez utraty świadczenia ?

Emerytury w Polsce nie należą do wysokich. Część emerytów decyduje się na podjęcie dodatkowej pracy i zwiększenie swoich dochodów. Nie można jednak robić tego bez ograniczeń - ZUS może zatrzymać wypłatę świadczenia. Do jakiej kwoty emeryt może spokojnie pracować? 

 

 

ZUS może zablokować wypłaty świadczeń (emerytury lub renty) w specjalnych przypadkach. Wszystko uzależnione jest od tego, ile wynosi wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia publikowanego przez GUS.

 

Stawki zmieniają się w trakcie roku:

 

- 1 marca
- 1 czerwca
- 1 września
- 1 grudnia

 

Ile może dorobić emeryt ?

 

Zmniejszenie świadczenia, zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, następuje po przekroczeniu 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Zawieszenie emerytury lub renty - po przekroczeniu 130%.

 

Jak wygląda sytuacja od 1 września 2017 ?

 

- do 2 954,50 zł brutto - bez zmniejszenia świadczenia


- od 2 954,50 zł do 5 486,90 zł brutto – świadczenie zmniejszone zostanie o sumę przekroczenia 70%. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia 


- powyżej 5 486,90 zł brutto – ZUS wstrzyma wypłatę świadczenia

 

Należy pamiętać, że wymienione wyżej kwoty nie dotyczą pracujących emerytów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (od 1 października wynosi on ponownie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn).

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY