zadluzenia.com
zamknij

Ile wynosi szara strefa w Polsce?

Szara strefa w Polsce stanowi około 13% polskiego PKB. Chociaż z roku na rok jest coraz mniejsza, to jak podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w 2016 roku wygenerowała 245 mld zł.

 

 

Zgodnie z informacjami GUS, cała działalność nielegalna wygenerowała dwa lata temu dokładnie 13,2% polskiego PKB. To o 0,3% mniej niż w 2015 roku. 

 

Jak informuje Urząd, spada również handel narkotykami, sutenerstwo oraz przemyt papierosów. W 2016 roku odsetek takiej działalności wynosił 0,3% PKB. Dla porównania, kilka lat temu sięgał prawie 1% PKB.

 

W jaki sposób Polacy najczęściej funkcjonują w szarej strefie? Unikają płacenia podatków.  GUS podaje, że zatajamy część legalnej produkcji i zatrudniamy pracowników na czarno. Ze statystyk wynika, że w ubiegłym roku nielegalnie pracowało blisko 800 tysięcy osób.

 

Czym jest szara strefa?

 

Szara strefa to nielegalny obrót legalnymi towarami i usługami, które są dostępne na rynku.

 

Na czym polega? Na osiąganiu dochodów z dozwolonej produkcji, lecz bez uiszczania odpowiednich opłat. Nie można jej mylić z czarnym rynkiem. 

 

Zyski z szarej strefy można uzyskiwać np. ukrywając źródła dochodu i płacąc podatek wyłącznie od zaniżonej kwoty. Do szarej strefy należą osoby zarejestrowane jako podatnicy, którzy nie ujawnili całości swoich dochodów, osoby niezarejestrowane, niezidentyfikowane, które nie podlegają pod system podatkowy.

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY