Sieć ta jest coraz chętniej odwiedzana przez klientów. Rozwija się zarówno pod względem liczby sklepów, jak i zamówień internetowych. W tym roku sklepy odwiedziło aż 29 mln osób, a ze strony internetowej skorzystało ponad 97 mln klientów. 

Autor: Natalia Narloch
Dodano: 17.10.2018
Udostępnij:

W ubiegłym roku finansowym, czyli od września 2017 r. do sierpnia 2018 r., spółka IKEA Retail osiągnęła sprzedaż w wysokości 4,03 mln zł. Jest to wzrost o 11% w porównaniu z rokiem poprzednim. Produktami najczęściej wybieranymi były meble kuchenne oraz wyposażenie sypialni (materace, meble do przechowywania).

IKEA w Polsce

Sieć IKEA dynamicznie rozwija się w Polsce. Swój pierwszy sklep otworzyła w 1990 roku. Obecnie posiada 16 fabryk i 10 sklepów zlokalizowanych na terenie kraju. Jest pracodawcą dla 3810 Polaków wypłacając corocznie wynagrodzenie w wysokości 165 milionów złotych.  

Rok finansowy 2017/2018 był dobrym rokiem dla IKEI w Polsce. Ponownie przyniósł firmie dwucyfrowy wzrost sprzedaży. „Konsekwentnie rozwijamy sprzedaż wielokanałową, udoskonalając rozwiązania cyfrowe i poszerzając sieć nowych fizycznych formatów. W minionym roku otworzyliśmy trzy kolejne Punkty Odbioru Zamówień – w Szczecinie, Rzeszowie i Białymstoku oraz dwa punkty IKEA Gościnnie w Olsztynie i Gdyni” –powiedziała Iwona Szczęka, członek zarządu Ikea Retail w Polsce. 

Dodaje, że w niedługiej przyszłości po raz pierwszy zamierzają otworzyć mniejszy sklep zlokalizowany bliżej centrum miasta, w Blue City w Warszawie. Jest to celowy krok w stronę klienta, aby być jeszcze bliżej konsumenta.

Celem IKEI w Polsce jest rozwój ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki zamkniętej. Dbałość o zrównoważony sty życia, funkcjonalność i piękno otoczenia to jedne z głównych wartości firmy.  W związku z tym, sieć planuje skupić się na zamknięciu obiegu odpadów powstających w sklepach oraz rozszerzyć usługi gastronomiczne. 

Te zabiegi mają na celu inspirować Polaków do zdrowszego trybu życia, oszczędności zasobów i recyklingu, a nawet dobrze zbilansowanej diety. Istotną część IKEI stanowią także usługi gastronomiczne. Firma promuje bardziej przyjazne środowisku produkty roślinne. Sukcesem okazał się wprowadzony w sierpniu tego roku „wege hotdog” w ramach znajdującej się w każdym sklepie restauracji IKEA Bistro.

IKEA Polska rozważa także koncept popularnych salonów meblowych położonych bliżej centrum miast. Stopniowo odchodzi od wielkich powierzchni położonych na przedmieściach w stronę mniejszych sklepów zlokalizowanych bezpośrednio w galeriach handlowych. Co więcej, od początku października 2018 roku polskim oddziałem IKEI zarządza nowa prezes Carolina Garcia Gomez.

IKEA globalnie 

Grupa INGKA – dawniej Grupa IKEA, jest głównym franczyzobiorcą IKEI. W minionym roku finansowym INGKA sprzedała produkty marki IKEA o wartości 34,8 mld euro. Jest to wzrost o wartości 4,7% w porównaniu z rokiem poprzednim. 
IKEA posiada swoje oddziały w 30 państwach i może pochwalić się wzrostem sprzedaży niemal w każdym z nich.

Największy rozwój nastąpił w Chinach. Łącznie otwarto 12 nowych sklepów, w tym jeden w Indiach, zanotowano 838 mln odwiedzin konsumentów w 367 sklepach IKEA zlokalizowanych w różnych krajach, co daje 3% wzrostu w porównaniu z rokiem poprzednim.

Komentarze