zadluzenia.com
zamknij

Jak założyć rachunek rodzinny - wolny od komornika

20 sierpnia weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących Programu 500+, zainicjowana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Nowelizacja wprowadza nowy rodzaj konta – rachunek rodzinny.

 

Zmiany w przepisach to efekt zajmowania przez komorników świadczenie wypłacanego w programie „Rodzina 500+”. Teoretycznie świadczenie nie podlega zajęciu przez organ egzekucyjny. W praktyce komornik zajmując rachunek bankowy Dłużnika, zajmował jednocześnie świadczenie, które na niego wpływało.

 

Zmiany były zatem konieczne. Eksperci sugerowali stworzenie specjalnych subkont i takie właśnie rozwiązanie przedstawiła Kancelaria Prezydenta RP. Prezydencka nowelizacja wprowadza do ustawy Prawo bankowe nowy rodzaj rachunku bankowego – rachunek rodzinny.

 

RACHUNEK RODZINNY - CO TO JEST

 

Rachunek rodzinny to rachunek prowadzony wyłącznie dla osoby fizycznej, której przyznano niepodlegające egzekucji świadczenia, zasiłki oraz inne kwoty, wskazane w art. 833 § 6 i 7 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, z wyjątkiem świadczeń alimentacyjnych.

 

Wbrew nazwie rachunku, jego właścicielem może być wyłącznie jedna osoba. 

 

Rachunek rodzinny jest w całości wyłączony spod egzekucji. Czyli komornik nigdy nie zajmie żadnych środków na nim się znajdujących.

 

Na rachunek rodzinny mogą wpływać wyłącznie następujące świadczenia:

 

- świadczenia z Programu "Rodzina 500+"

- świadczenia rodzinne

- dodatki rodzinne

- dodatki pielęgnacyjne

- dodatki porodowe

- dodatki dla sierot zupełnych

- zasiłki dla opiekunów

- świadczenia z pomocy społecznej

- świadczenia integracyjne

- świadczenie wychowawcze

 

JAK ZAŁOŻYĆ RACHUNEK RODZINNY

 

Rachunek rodzinny będzie można założyć we wszystkich bankach. W tym celu należy zawszeć umowę z wybranym bankiem. W treści umowy należy wskazać numery rachunków bankowych jednostek wypłacających nam świadczenia, zasiłki, dodatki oraz inne kwoty wskazane w art. 833 § 6 i 7 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego.

 

Na rachunek rodzinny będą bowiem wpływały wyłącznie wpłaty z rachunków wskazanych w umowie. Pytanie co w przypadku dojścia kolejnego świadczenia przez osobę, która pobiera świadczenie z programu „Rodzina 500+” ? Prawdopodobnie konieczne będzie podpisanie stosownego aneksu, uwzględniającego dodatkowy numer rachunku.

 

Aby otworzyć rachunek rodzinny należy również przedstawić zaświadczenie z jednostki, która wypłaca nam świadczenie lub zasiłek. Zaświadczenie warto zdobyć być przed wizytą w banku.

 

Koszty prowadzenia rachunku rodzinnego

 

Rachunek rodzinny będzie całkowicie darmowy:

 

Opłaty przy rachunku rodzinnym

 

  • 0 zł za otwarcie rachunku rodzinnego
  • 0 zł za prowadzenie rachunku
  • 0 zł za wypłaty pieniędzy w oddziale
  • 0 zł za wydanie karty do konta rodzinnego
  • 0 zł za bankomaty banku, w którym posiadamy rachunek

Czy założenie rachunku rodzinnego jest obowiązkowe ?

 

Nie. Przepisy nie nakładają takiego obowiązku, ale w interesie osób, które otrzymują takie świadczenia warto o tym pomyśleć.

 

Skomentuj artykuł
captcha
Twoja ocena
Średnia ocena
4 / 5 z 5 ocen
~Marta

Jedna wielka ściema z tym rachunkiem. Byłam w 10 różnych placówkach i żadna z nich nic nie słyszała o rachunku rodzinnym i nie oferuje darmowego konta. Więc na co ta ustawa?   Odpowiedź

~MONIA

Problem polega na tym ze zaden bank w Elblągu mie chce otworzyć takiego rachunku   Odpowiedź

~vegetassj2

prawidłowo. dają na dzieci to niech dają na dzieci. dzieci nie mogą mieć długów więc dlaczego z ich kont miała by być zciągana prowizja za zwłoke w spłacie   Odpowiedź

~mix

myślę, że niebawem ruszy jakaś akcja społeczna, byłoby wskazane   Odpowiedź

~herzschmerz

bardzo dobre rozwiazanie tylko pytanie ile osob ktorym sie to subkonto na prawde przyda dowie sie o tej opcji   Odpowiedź