zadluzenia.com
zamknij

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna

Kredyt i pożyczka to terminy, które wielu z nas stosuje zamiennie, aczkolwiek należy być świadomym tego, że są to odmienne produkty bankowe. Tyczy się to również kredytów i pożyczek hipotecznych. Mimo, iż będąca zabezpieczeniem dla zaciągniętego zobowiązania hipoteka stanowi w tym przypadku element wspólny, wciąż są to produkty, które istotnie się od siebie różnią. Na czym polega owa różnica?


Cel finansowania


Wspólnym mianownikiem obu produktów jest wspomniana już hipoteka, będąca niczym innym jak niezwykle cennym dla banku zabezpieczeniem udzielonej pożyczki czy kredytu. Z kolei podstawowym elementem odróżniającym będzie cel finansowania. O ile w przypadku kredytu hipotecznego cel jest ściśle określony i związany z nieruchomością (jej zakupem, remontem lub budową), o tyle pożyczka hipoteczna oferuje znacznie większą swobodę w zakresie
wykorzystania uzyskanych środków. Co to oznacza?

 

Mniej więcej tyle, że planując zakup wymarzonego mieszkania sięgnąć należy po kredyt hipoteczny, natomiast szukając środków na jego urządzenie lub chociażby zakup nowego samochodu, wybrać należy pożyczkę hipoteczną.
Dlaczego produkty hipoteczne cieszą się tak dużym zainteresowaniem?


W przypadku kredytu hipotecznego odpowiedź jest dość oczywista. Niewielu stać na zakup mieszkania za gotówkę, stąd też sięgnięcie po bankowe finansowanie stanowi w takiej sytuacji jedyne rozsądne rozwiązanie. Kredyty hipoteczne są względnie atrakcyjnie oprocentowane, jednak wciąż nie tak nisko jak w krajach Europy Zachodniej. Wybierając ten idealny, należy dokładnie porównać dostępne na rynku oferty i przeanalizować wysokość rzeczywistych kosztów kredytu, obejmujących nie tylko oprocentowanie, ale również wszystkie koszty
towarzyszące.


Duże i stale rosnące zainteresowanie pożyczkami hipotecznymi wynika przede wszystkim z istotnie niższych kosztów takiego finansowania względem tradycyjnych pożyczek gotówkowych czy kart kredytowych. Zabezpieczenie w postaci hipoteki ustanowionej na nieruchomości jest bowiem dla banku na tyle korzystne, iż jest on w stanie w zamian zaoferować o wiele bardziej konkurencyjne oprocentowanie. Oszczędności płynące z wyboru pożyczki hipotecznej mogą się tym samym okazać naprawdę znaczące. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż ustanowienie zabezpieczenia w postaci hipoteki otwiera drogę do starania się o pożyczkę o naprawdę sporej wartości.


Warunki zyskania


Wnioskowanie o pożyczki i kredyty hipoteczne nie różni się znacząco od wnioskowania o standardowe produkty kredytowe. Konieczność ustanowienia zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości, nakłada jednak na wnioskujących konieczność dopełnienia dodatkowych formalności. Jakich? Konieczne jest nie tylko przedstawienie standardowych dokumentów niezbędnych przy kredycie, potwierdzających wysokość uzyskiwanych dochodów, ale również kompletu dokumentów dotyczących samej nieruchomości.


Biorąc pod uwagę powyższe, proces akceptacji wniosku z pewnością będzie nieco dłuższy niż zwykle. Analitycy kredytowi muszą bowiem mieć czas na dokładne zweryfikowanie stanu prawnego nieruchomości, jej wartości, a do tego na oszacowanie zdolności kredytowej klienta zgodnie z obowiązującymi procedurami i przyjętymi w banku zasadami udzielania kredytów. By uniknąć rozczarowań i przedłużania się procesu decyzyjnego, warto zadbać o jakość i kompletność wymaganych przez bank dokumentów.

 

Wpis autorstwa Piotra Majewskiego, eksperta od nieruchomości i redaktora bloga Morizon.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY