Na co Polacy biorą kredyty

Na co Polacy biorą kredyty

author
Aneta Jankowska
16 listopada 2016
Wzrosła liczba Polaków, którzy planują wziąć kredyt na cel konsumpcyjny. W ubiegłym roku liczba ta była 2,5-krotnie mniejsza. Takie wnioski płyną z badania Deutsche Bank. Na co nasi rodacy planują wydać kredyt? Przede wszystkim na remont domu czy mieszkania lub wyjazdy na wakacje. 

Najnowszy sondaż Deutsche Bank pokazuje, że prawie 15% Polaków myśli nad wzięciem kredytu konsumpcyjnego w nadchodzącym roku. Grupa ta zwiększyła się ponad dwukrotnie w porównaniu do 2016 roku. Wówczas jedynie 5,8 % z nas planowało w ten sposób zwiększyć swój budżet.  Wzrost zanotowano przede wszystkim wśród kobiet i młodych osób, w wieku między 25 a 34 rokiem życia (ok. 31%). Ta grupa wykazała się też największym wzrostem gotowości do zaciągnięcia takiego zobowiązania (o 25 punktów procentowych).  Wśród kobiet gotowość ta wzrosła znacząco, bo o 20 punktów procentowych (z 2 do 22). W tegorocznym badaniu kobiety deklarują chęć wzięcia kredytu w 2017 roku trzykrotnie częściej niż mężczyźni – odpowiednio 22%i 8%.
 
Waldemar Jarek, odpowiedzialny za produkty kredytowe dla klientów indywidualnych w Deutsche Bank mówi:

– Sytuacja na rynku pracy jest dobra, bezrobocie wyjątkowo niskie, płace rosną, wzrasta więc też skłonność do konsumpcji. A to przekłada się na większe zainteresowanie kredytami gotówkowymi. Przy czym obecna struktura portfela kredytowego w Polsce wskazuje, że trend ten dotyczy raczej osób średniozamożnych i zamożnych chcących finansować droższe wydatki, natomiast w przypadku kredytów niskokwotowych obserwujemy na rynku lekkie przyhamowanie, co jest efektem m.in. programu Rodzina 500+.
 

Większe wydatki Polaków w przyszłym roku:

– remont domu/mieszkania – 23,4%
– wakacje/podróż – 22,2%

– organizacja wesela/komunii/chrzcin – 10,4%

– zakup samochodu – 8,8%

– prywatna opieka zdrowotna – 6,3%

– wysłanie dziecka do szkoły/studia za granicę – 1,7%
– inne – 5,8%

Na co kredyt ?

Najwięcej osób planujących wydatki, przeznaczy je na remont mieszkania lub domu (23,4%) To o 4,4 punkty procentowe więcej w porównaniu z przypuszczeniami na obecny rok. Dla 22,2% respondentów wydatkami w 2017 roku będą wakacje. Takie deklaracje najczęściej składają osoby w wieku od 25 do 34 lat (remont – 44% z nich, a wakacje 38%). 
 
Osobom młodym, często jeszcze bez większych zobowiązań, łatwiej jest podjąć decyzję o drogiej podróży. Takim planom sprzyja też atmosfera wielkich miast, gdzie modnie jest spędzać urlop w sposób nietypowy, jak i stabilna sytuacja na rynku pracy, pozwalająca ze spokojem myśleć o możliwości spłacenia zobowiązania z bieżących przychodów – dodaje Waldemar Jarek z Deutsche Bank.
 
Kolejną najczęściej deklarowaną kategorią znaczących wydatków są uroczystości rodzinne, czyli wesela, komunie czy chrzciny. W 2017 roku, to właśnie na nie będzie musiało znaleźć środki 11% badanych. 
Na czwartym miejscu uplasował się samochód (odpowiedziało tak prawie 9% badanych). Dalej Polacy przewidują wydatki na zdrowie i leczenie w ramach prywatnej opieki medycznej (6,3%), a jedynie 1,7% badanych będzie potrzebowało dodatkowych finansów, aby wysłać dziecko do szkoły lub na studia za granicę.

Co ciekawe, aż 44,6%. osób, które wzięły udział w badaniu, nie planuje w 2017 r. większych wydatków.
 
A jeśli nie kredyt ?

Niskie stopy procentowe gwarantują atrakcyjne warunki kredytów konsumpcyjnych oferowanych przez banki. Jak twierdzi Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska , w najbliższych miesiącach stopy procentowe powinny być stabilne.

Poza własnymi oszczędnościami i kredytem, trzecim źródłem finansowania potrzeb będą dla badanych bieżące przychody (17,9%). Mogą sobie na to głównie pozwolić osoby o wysokich zarobkach – w badaniu Deutsche Bank było to źródło deklarowane najczęściej przez osoby zarabiające 5 tysięcy złotych netto miesięcznie lub więcej. Natomiast około 7% badanych będzie chciało wziąć pożyczkę od kogoś z rodziny.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny Sandomierz
Wpisy Inne
author
Aneta Jankowska
06 grudnia 2017

Kredyt konsolidacyjny Sandomierz

Kredyt gotówkowy Siedlce
Kredyty miasta
author
Aneta Jankowska
24 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Siedlce

Kobiety przedsiębiorcy – raport BIK
Blog
author
Aneta Jankowska
15 marca 2018

Kobiety przedsiębiorcy – raport BIK

Nagroda dla Aplikacji Mobilnej BZ WBK
Wpisy
author
Aneta Jankowska
28 stycznia 2014

Nagroda dla Aplikacji Mobilnej BZ WBK

Nowy Kredyt Pocztowy na Poczcie
Pod Lupą
author
Aneta Jankowska
31 marca 2017

Nowy Kredyt Pocztowy na Poczcie

Dobre wyniki sprzedażowe banków – Newsletter kredytowy BIK
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
31 sierpnia 2019

Dobre wyniki sprzedażowe banków – Newsletter kredytowy BIK