Największe banki w Polsce

Największe banki w Polsce

author
Julia Wierciło
08 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Sektor bankowy odgrywa kluczową rolę w dynamicznie rozwijającej się polskiej gospodarce. Stanowi on przede wszystkim podporę dla inwestycji, oszczędności oraz płynności finansowej społeczeństwa. 2023 rok przyniósł wiele zmian w zakresie sytuacji ekonomicznej i technologicznych przeobrażeń. Sprawdźmy jakie banki w Polsce są obecnie największymi instytucjami finansowymi, a także porównajmy ich pozycję w aktualnym rankingu.

Spis treści:

  1. Który bank w Polsce ma najwięcej klientów? 
  2. Aktywa a największe banki w Polsce
  3. Udział kapitału polskiego - największe banki w Polsce w 2023 roku
  4. Bankowy Fundusz Gwarancyjny
Zwiń spis treści

Który bank w Polsce ma najwięcej klientów? 

Jednym z ważniejszych kryteriów podczas oceniania pozycji danego banku jest liczba klientów. Ten parament nie jest jednak jednoznaczny ze względu na różnorodność osób posiadających konto w konkretnej instytucji. Odbiorców usług możemy podzielić na:

  • odbiorcę instytucjonalnego,
  • odbiorcę indywidualnego.

Tworząc rankingi tego typu zazwyczaj korzysta się z pojęć klienta detalicznego lub klienta zbiorowego.

Zestawienie za III kwartał 2022 roku podaje liczbę wynoszącą 51 mln klientów, którzy łącznie korzystają z usług wszystkich banków w Polsce. 47,5 mln klientów to klienci detaliczni. Są to po prostu osoby prywatne.

Liczba ta przekracza ilość populacji kraju ze względu na to, że duża ilość klientów posiada kilka kont w różnych bankach jednocześnie. Może to być na przykład konto osobiste w jednej instytucji, a konto oszczędnościowe czy kredyt hipoteczny w innej. Przy podawaniu ilości klientów bank nie wchodzi w szczegóły dotyczące typu konta. Zamiast tego skupia się wyłącznie na ogólnym kryterium liczbowym.

Ranking banków w Polsce pod względem liczby klientów w III kwartale 2022 roku:

  • PKO BP: 11 565 000 mln,
  • Bank Pekao: 6 341 945 mln,
  • Santander Bank Polska: 5 671 620 mln,
  • ING Bank Śląski: 4 966 000 mln,
  • mBank: 4 603 765 mln,
  • Alior Bank: 4 337 857 mln,
  • Bank Millennium: 4 377 613 mln,
  • BNP Paribas: 4 215 000 mln,
  • Credit Agricole: 1 882 200 mln,
  • Santander Consumer Bank: 1 637 629 mln.

Aktywa a największe banki w Polsce

Aktywa to jedne z popularniejszych wartości, które są brane pod uwagę podczas tworzenia rankingów największych banków w Polsce. Ich wartość jest wyrażana w złotówkach, a za publikację raportów odpowiedzialne są między innymi Narodowy Bank Polski czy Związek Banków Polskich.

Sprawdźmy jak wygląda ranking największych banków w Polsce pod względem aktywów.

Ranking banków w Polsce pod względem aktywów w I kwartale 2022 roku:

  • PKO BP: 421,576 mld,
  • Bank Pekao: 271,885 mld,
  • Santander Bank Polska: 245,938 mld,
  • ING Bank Śląski: 210,069 mld,
  • mBank: 204,914 mld,
  • BNP Paribas: 138, 832 mld,
  • Bank Millennium: 109,755 mld.

Biorąc pod uwagę aktywa to właśnie PKO Bank Polski jest największą z instytucji finansowych w Polsce. Na drugim miejscu znajduje się Bank Pekao, natomiast trzecie miejsce zajmuje Santander Bank Polska.

Udział kapitału polskiego - największe banki w Polsce w 2023 roku

Udziały banków posiadających polski kapitał mówią o tym, że zdecydowana ich większość należy do polskich podmiotów, instytucji lub osób fizycznych. Oznacza to, że kontrola nad bankiem oraz jego działalność są zarządzane przez polskie interesy lub podmioty krajowe. Banki o polskim kapitale mają zazwyczaj główną siedzibę w Polsce, a ich operacje i decyzje podejmowane są z myślą o wspieraniu i rozwijaniu polskiej gospodarki oraz potrzeb finansowych lokalnych klientów. Sprawdźmy jak wygląda ranking największych banków z polskim kapitałem.

Największe banki z polskim kapitałem w 2023 roku:

  • PKO BP – największym udziałowcem jest Skarb Państwa,
  • Bank Pekao – w przypadku tego banku największym akcjonariuszem jest spółka PZU SA.,
  • Alior Bank – Skarb Państwa jest głównym akcjonariuszem,
  • BOŚ Bank – ten bank kontroluje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
  • Bank Pocztowy – głównym udziałowcem jest Poczta Polska SA,
  • Plus Bank – w tym wypadku instytucja jest prywatna, a głównym akcjonariuszem pozostaje Zygmunt Solorz-Żak,
  • Bank BPS,
  • SGB-Bank.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Bankowy Fundusz Gwarancyjny w Polsce to instytucja finansowa powołana w celu ochrony depozytów bankowych oraz zabezpieczenia stabilności sektora bankowego. Jego głównym celem jest zapewnienie ochrony oszczędności klientów banków w przypadku kłopotów finansowych jednego z banków lub kryzysu w sektorze bankowym.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny:

  • jest zabezpieczeniem w przypadku bankructwa lub upadku banku,
  • każdy bank zobowiązany jest do wpłaty środków,
  • klient zyskuje gwarancję do stu tysięcy euro.

Gwarancja oferowana przez ten fundusz obejmuje środki, które nie wynoszą więcej niż sto tysięcy euro. Jeżeli posiadamy większą kwotę niż ta, o której mowa w zasadach BFG warto zastanowić się nad przechowywaniem środków w różnych bankach. Dzięki temu w przypadku problemów związanych z jedną instytucją nie będziemy narażeni na utratę zgromadzonych pieniędzy.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

jung
jung
2015-07-28 15:27:32

Santander swego czasu był dużo potężniejszy. Nieudana strategia i wycofują się. A swego czasu przejeli BZ WBK które teraz jest na 3. miejscu

dargfil
dargfil
2015-07-25 11:24:34

a ciekawe w czym ta rozsądność się przejawia? koleżanka od nich ucieka, babcia też. wszystkie pokolenia wypływają z tego zgniłego basenu!

Podobne artykuły

BGŻ BNP Paribas wspiera Sąsiedzki Biznes

Razem Wspieramy Sąsiedzki Biznes – pod takim hasłem wystartowała nowa akcja BGŻ BNP Paribas i lokalnych przedsiębiorców. Twarzą kampanii promocyjnej został Robert Makłowicz.

author
Patryk Byczek
29 maja 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile wyniosą podwyżki emerytur w 2018 roku ?

Polscy emeryci od marca 2018 roku mogą liczyć na podwyżki świadczeń. Rząd przekazał informację, że waloryzacja rent i emerytur w przyszłym roku wyniesie najprawdopodobniej 2,7%. To nieco więcej niż podawano wcześniej (2,4%). W ubiegłym roku podwyżka wyniosła znacznie mniej, bo 0,44%.

author
Aneta Jankowska
20 października 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

PKO BP w Świdwinie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Świdwinie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
10 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bancovo znika z rynku

Znana w świecie finansów marka – Bancovo – znika z rynku. To z pewnością smutna wiadomość dla setek tysięcy klientów, którzy czerpali korzyści z wygodnego i bezpiecznego procesu uzyskiwania finansowania za pośrednictwem Bancovo.

author
Dominika Byczek
12 września 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Promocja: „Wymień walutę i odbierz bilet do Multikina” w internetowykantor.pl

Serwis www.internetowykantor.pl wystartował z promocją, w której do zgarnięcia jest bilet do Multikina. Aby zdobyć nagrodę należy wymienić minimum 400 jednostek jednej z walut: USD/EUR/GBP/CHF. Promocja trwa do 25 listopada lub wyczerpania puli nagród wynoszącej 100 sztuk.

author
Patryk Byczek
24 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

KIDT – co to jest?

Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych to najmniej znane biuro informacji gospodarczej. Znajdująca się w niej baza dłużników KIDT dedykowana jest firmom z branży telekomunikacyjnej. Zadaniem rejestru jest przechowywanie danych klientów, którzy nie uregulowali swoich zobowiązań w wyznaczonym czasie. Co to jest KIDT i jakie są warunki umieszczenia danych w bazie? Sprawdźmy jak działa KIDT BIG oraz jak usunąć nieaktualne informacje.

author
Julia Wierciło
12 maja 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj