zadluzenia.com
zamknij

Największe banki w kraju

PKO Bank Polski i Bank Pekao to dwie instytucje działające w Polsce, które mają największą wielkość aktywów. Zaraz za nimi plasuje się BZ WBK. Zestawienie zamyka Idea Bank. 

 

 

Rok temu w sektorze bankowym było głośno o przejęciu przez Alior Bank wydzielonej części Banku BPH. Jak wynika z opracowania PRNews.pl efekt tej fuzji był widoczny w sprawozdaniu finansowym za IV kw. 2016 roku. Wówczas, w relacji kwartał do kwartału, suma bilansowa Alior Banku wzrosła o więcej niż 30%. Natomiast w skali roku dynamika zmian przekroczyła 50%. 

 

Źródło: bankier.pl

 

Najwięksi z największych

 

Chociaż fuzja była znacząca, to nie wystarczyła Aliorowi na uplasowanie się wyżej w zestawieniu największych banków w Polsce. Pozwoliła jednak zbliżyć się do Banku Millennium. Wcześniej banki dzieliła różnica 20 mld zł, a już na koniec roku - 7 mld zł. 

 

Bankom BGŻ BNP Paribas i Millennium udało się podskoczyć wyżej w zestawieniu. Suma bilansowa BGŻ BNP wzrosła w ciągu kwartału o prawie 3 mld zł (4,10%), dzięki czemu zostawił za sobą Getin Noble Bank i Bank Millennium. Patrząc szerzej, w skali roku, przyrost sumy bilansowej BGŻ BNP wyniósł 12%. 

 

PKO Bank Polski i Bank Pekao nieustannie zajmują pierwsze miejsca w zestawieniu. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
~kaja

O getin to ja akurat jestem w 100% spokojna. Od lat są potęga i nie sądzę, żeby się to zmienilo   Odpowiedź