zadluzenia.com
zamknij

Nowe monety kolekcjonerskie NBP

Narodowy Bank Polski, 7 grudnia, wprowadził do obiegu monety kolekcjonerskie z wizerunkiem Aleksandra Jagiellończyka oraz monety „Szeląg, talar Stefana Batorego”. Są to kolejne emisje w seriach: „Skarby Stanisława Augusta” oraz „Historia Monety Polskiej”.

 

 „Aleksander Jagiellończyk”


Kolejną monetą z wyjątkowej kolekcji srebrnych i złotych monet kolekcjonerskich “Skarby Stanisława Augusta” jest “Aleksander Jagiellończyk”. Zbiór odzworowuje znaną osiemnastowieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski, która została wykonana na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Królewskie monety powstały w mennicy warszawskiej w latach 1791-1797/1798. 


Tomasz Bylicki, kustosz z Muzeum Historycznego m.st. Warszawy podkreśla:


- Monety emitowane przez przez NBP są dokładnymi replikami medali. Zachowują średnicę i wysokość reliefu oryginałów. Dotyczy to portretów królewskich prezentowanych na rewersach monet.  


Na rewersie monety umieszczono stylizowane popiersie Aleksandra Jagiellończyka z profilu, według obrazu Marcella Bacciarellego. Natomiast u góry monety można zauważyć półkolem napis: ALEXANDER. Autorami są Anna Wątróbska-Wdowiarska oraz Robert Kotowicz.  

 

  

 

„Historia Monety Polskiej – szeląg, talar Stefana Batorego”
 

Kolejna moneta kolekcjonerska została zaprojektowana przez Urszulę Walerzak. Główny motyw stanowi odwzorowanie szeląga i talara, które były wybijane za panowania Stefana Batorego. 


Panowanie Stefana Batorego (1576-1586) przynosi dalszą modyfikację i rozwój systemu menniczego. Zasadniczą rolę w jego kształtowaniu miała ordynacja z 1580 roku. Król postanawia w niej o zawarciu polsko-litewskiej unii monetarnej i biciu w obu częściach Rzeczypospolitej ujednoliconych jednostek pieniężnych. Wymienione zostały między innymi talary, trojaki, gorsze i szelągi – mówi prof. Stanisław Suchodolski, konsultant merytoryczny serii „Historia Monety Polskiej”. 


Na awersie talara jest półpostać króla Stefana Batorego w koronie na głowie, w zbroi, z berłem i szablą w dłoniach. Na rewersie zaś ukoronowany Orzeł z małą tarczą z herbem Batorych – Wilcze Kły – na piersiach.
 


Złota moneta „Skarby Stanisława Augusta – Aleksander Jagiellończyk” o nominale 500 zł będzie dostępna w nakładzie do 600 egzemplarzy w cenie 12 000 zł brutto.  Moneta srebrna o nominale 50 zł w nakładzie do 6 tys. egzemplarzy w cenie 720 zł brutto. Natomiast moneta - „Historia Monety Polskiej – szeląg, talar Stefana Batorego” o nominale 20 zł zostanie wyemitowana w łącznym nakładzie nieprzekraczającym 20 tys. sztuk. Jej cena wyniesie 180 zł

 

Gdzie kupić ?


Monety będą dostępne w sklepie internetowym Kolekcjoner jak i w oddziałach okręgowych Narodowego Banku Polskiego.


Na 14 grudnia planowana jest kolejna emisja wartości kolekcjonerskich. Do obiegu zostanie wprowadzona moneta o nominale 10 zł upamiętniająca 35. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”.

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY