zadluzenia.com
zamknij

Objawienia fatimskie na monetach NBP

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nową monetę kolekcjonerską, która upamiętnia 100-lecie objawień fatimskich.

 

 

Jak wygląda moneta ?

 

Na rewersie monety zobaczymy koronę wieńczącą figurę Matki Bożej Fatimskiej oraz lilię, czyli symbol czystości, niewinności i dziewictwa. Natomiast na awersie monety znajdują się wizerunki trojga dzieci, którym ukazała się Matka Boża i stałe elementy monety: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał, napis: Rzeczpospolita Polska,  a także rok emisji. 

 

Moneta o nominale 10 zł została zaprojektowana przez Urszulę Walerzak. Wyróżnia się kształtem i masą. Zainteresowani mogą nabyć monetę w cenie 100 zł w Oddziałach Okręgowych NBP oraz sklepie internetowym Kolekcjoner.

 

 

Moneta 100-lecie objawień fatimskich

 

Nominał: 10 zł 

Metal: Ag 925/1000 
Stempel: lustrzany 
Wymiary: 36,00 x 24,00 mm (owal) 
Masa: 10,00 g 
Brzeg (bok): gładki 
Nakład: do 25 000 szt.
Projektant: Urszula Walerzak
Emitent: NBP

 

W folderze emisyjnym możemy przeczytać, co o Fatimie pisze ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz:

 

Fatima to niewielkie miasto w środkowej Portugalii. Od 13 maja do 13 października 1917 r. trojgu dzieciom objawiała się tam Matka Boża. Było to rodzeństwo Marto: Hiacynta i Franciszek oraz Łucja dos Santos […]. W 1967 r. papież Paweł VI potwierdził wiarygodność objawień […]. W roku 2000 Jan Paweł II beatyfikował Franciszka i Hiacyntę oraz ujawnił treść tzw. trzeciej tajemnicy fatimskiej. W stulecie objawień, 13 maja 2017 r, papież Franciszek kanonizował rodzeństwo. Z objawieniami związane są trzy części „tajemnicy”. […] Jan Paweł II [któremu NBP poświęcił pierwszy polski banknot kolekcjonerski] był przekonany, że objawienia fatimskie są jednym z największych znaków danych człowiekowi w XX w. W koronie Matki Bożej Fatimskiej umieszczono kulę, która ugodziła go podczas zamachu 13 maja 1981 r., sam papież łączył zresztą swoje cudowne ocalenie z interwencją Matki Bożej Fatimskiej.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY