PGNiG podpisał 20-letni kontrakt na gaz z USA

PGNiG podpisał 20-letni kontrakt na gaz z USA

autor wpisu
Natalia Narloch
17 października 2018
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało porozumienie na dostawy gazu skroplonego LNG sprowadzanego z USA. Umowę zawarto z amerykańskimi firmami  Venture Global Calcasieu Pass LLC oraz Venture Global Plaquemines na okres 20 lat. Oznacza to długotrwałą współpracę pomiędzy PGNiG a USA. Co więcej, dostawy gazu staną się ok 20% tańsze niż dotychczasowe ładunki ze Wschodu.

Podłoże decyzji

Pierwsze wzmianki dotyczące chęci podpisania takiej umowy pojawiły się już w czerwcu.  PGNiG od dłuższego czasu szukał alternatywy dla kontraktu jamalskiego i zrezygnowania ze współpracy z rosyjskimi dostawcami.
Na uniezależnienie się od ładunków gazu ze Wschodu i obniżenie kosztów jego importu pozwolą dostawcy z USA, którzy zaproponowali 20% korzystniejszą cenę.

Jedynym ich warunkiem jest wybudowanie terminali eksportowych w przeciągu pięciu lat. Do tego czasu wygaśnie kontrakt jamalski (2022r.) i Polska rozpocznie import LNG od amerykańskich dostawców.

Co zawiera kontrakt?

Obie strony zgodziły się na transport 2 mln ton LNG rocznie. Jest to ok 5,5 mld m3 gazu ziemnego. Biorąc pod uwagę fakt, że Polska zużywa obecnie 16 mld m3/rok jest to ilość znacznie przekraczająca dotychczasową konsumpcję i pozwoli rozwinąć energetykę gazową w kraju. Ministerstwo Energii szacuję, że w trakcie najbliższych 18 lat zużycie gazu może zwiększyć się nawet do 21 m3.

Venture Global Calcasieu Pass oraz Venture Global Plaquemines LNG będą dostarczały gaz dzięki powstających w Luizjanie instalacjom produkcyjnym. Do 2023r. planuje się oddanie do użytku dwóch inwestycji: Calcasieu Pass LNG w Calcasieu Parish oraz Plaquemines LNG w Plaquemines Parish.

Jak ukształtują się nowe ceny gazu?

Ceny uzależnione są od ceny LNG notowanej na amerykańskim indeksie Henry Hub.
„Staramy się, żeby gaz, który będziemy sprowadzać z szelfu norweskiego, był po prostu z naszych złóż. To nam daje komfort w dostawach, bo jesteśmy trochę poobijani przez ostatnie lata. Tutaj nie ma w ogóle porównania, jeśli chodzi o ceny i warunki dostaw, jakie mamy z partnerem wschodnim. Mogę tylko tyle powiedzieć, że jest to o ok. 20 proc. taniej niż dostawy ze Wschodu” zaznaczył prezes PGNiG, Piotr Woźniak.

Jakie są korzyści z nowego porozumienia?

Premier Morawiecki zaznacza, że nowe porozumienie jest oznaką podniesienia suwerenności i konkurencyjności polskiego sektora gazowego. Uważa, że podpisanie umowy z Gazoporem, zgodnie z wcześniejszymi zamierzeniami byłoby dla Polski  „gazowymi kajdanami”.

Prezes PGNiG, Piotr Woźniak powiedział, że kontrakty z amerykańskimi Venture Global Calcasieu Pass i Venture Global Plaquemines LNG to milowy krok w kierunku budowania pozycji PGNiG na globalnym rynku skroplonego gazu.
Współpraca ze Stanami Zjednoczonymi to przede wszystkim droga do suwerenności energetycznej. Nowi kontrahenci mają zaufanie ze strony rządu amerykańskiego. Są więc oznaką jakości i rzetelności w realizowaniu dostaw.  
Minister Energii, Krzysztof Tchorzewski powiedział iż są to kontrakty na 20 lat, które pozwolą skuteczniej realizować marzenia Polaków.

Dzięki kontraktowi „Free On Board” to Polska będzie decydowała czy towar dostarczony z USA trafi do Polski czy zostanie wyeksportowany i sprzedany za granicę. Takie transakcje wykonywane są w biurze w Londynie.

Przyszłość rynku gazu w Polsce

Dla PGNiG jest to ogromny krok w przód i szansa na rozwój na rynku skroplonego gazu ziemnego. Pozwoli to przede wszystkim dywersyfikować strukturę importu LNG. Co więcej zmniejszą się koszty, a co się z tym wiąże – ceny gazu. W rezultacie Polska będzie w stanie importować więcej i rozwinąć handel LNG na rynku międzynarodowym. Ma potencjał stać się bardziej konkurencyjna.

„Jesteśmy dumni, stając się partnerami Polski i PGNiG, która jest jedną z najważniejszych spółek w Europie działających na międzynarodowym rynku ropy naftowej i gazu ziemnego. Cieszymy się na rozwój współpracy handlowej z PGNiG, które dołączyło do grona naszych klientów – Shell, BP, Respol, Galp, Edison. To najważniejsi światowi gracze na rynku LPG”  powiedzieli prezesi Venture Global LNG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Lipnie
Oddziały
author
Patryk Byczek
06 sierpnia 2019

Bank Pekao w Lipnie

Koszty kredytu konsumenckiego
Kredyty
autor wpisu
Maciej_Stanko
07 kwietnia 2013

Koszty kredytu konsumenckiego

Majowa sprzedaż kredytów w Polsce – Newsletter BIK
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
12 lipca 2019

Majowa sprzedaż kredytów w Polsce – Newsletter BIK

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestytcyjnych wciąż liderem
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
29 grudnia 2020

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestytcyjnych wciąż liderem

Będą podwyżki cen chleba – nawet o 20%
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
27 kwietnia 2020

Będą podwyżki cen chleba – nawet o 20%

Czy komornik może zająć zasiłek dla bezrobotnych?
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
10 lutego 2022

Czy komornik może zająć zasiłek dla bezrobotnych?

Porównaj