zadluzenia.com
zamknij

Polacy chcą oszczędzać na emeryturę

Wraz z nowym rokiem Polacy mają także nowe postanowienia. W 2018 roku głównym postanowieniem finansowym naszych rodaków jest oszczędzanie. Coroczny raport Deutsche Banku wykazuje, że chcemy odkładać głównie na emeryturę.

Według raportu, co drugi świadomy finansowo Polak ma swoje blany budżetowe na bieżący rok. W porównaniu z ubiegłym rokiem, 16% więcej obywateli naszego kraju chce z wyprzedzeniem zaplanować, co zrobić ze swoimi oszczędnościami.

"... dobrą informacją jest natomiast zwiększona chęć odkładania na emeryturę, ponieważ do tej pory w badaniach przeważało myślenie o oszczędzaniu w perspektywie krótkofalowej." - mówi Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank, Monika Szlosek.


Telefoniczny sondaż, który w listopadzie 2017 roku na zlecenie władz Deutsche Banku przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych jednoznacznie pokazał, że w stosunku do roku ubiegłego, Polacy są świadomi własnych pieniędzy i w większej mierze wiedzą, co chcą z nimi zrobić. Stosunkowo dużo, bo aż 51,2% Polaków nie planuje żadnych czynności finansowych (w poprzednim sondażu 67% Polaków nie planowało, co zrobi z finansami), 18,8% Polaków chce samodzielnie oszczędzać na emeryturę (w porównaniu z rokiem poprzednim, zauważyć można wzrost o ponad 5 punktów procentowych), a 16,2% obywateli naszego kraju planuje oszczędzanie na lokatach terminowych.
 

Młode osoby kalkulują chętniej

Młodzi chętniej obmyślają plany budżetowe, niż osoby starsze. Badanie Deutsche Banku pokazuje, że prawie wszystkie osoby do trzydziestego roku życia zamierzają podjąć działania w temacie odkładania pieniędzy. O wiele gorzej wypadają w tej kwestii czterdziestolatkowie - aż 70% z nich nie ma żadnych planów finansowych na 2018 rok.

"Osoby w okolicach trzydziestki są na etapie budowania własnego majątku, dlatego częściej planują pewne inwestycje z wyprzedzeniem i nie mogą sobie pozwolić na odkładanie ważnych decyzji na ostatnią chwilę." - relacjonuje prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.„Samodzielna”emerytura

Raport Deutsche Banku pokazuje, podobnie jak w zeszłorocznym badaniu, że co piąty Polak chce odkładać na emeryturę z własnej kieszeni. Głównym tego czynnikiem są negatywne prognozy w kwestii wysokości emerytur w perspektywie najbliższych kilkunastu lat. Znaczna część Polaków boi się, że po przejściu na emeryturę poziom ich życia diametralnie ulegnie pogorszeniu. 
 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY