Jak podaje raport „Junior Shopper 2018” co drugie dziecko w Polsce posiada swoje oszczędności. Co więcej, przeważająca część dzieci w wieku 5-17 lat dysponuje własnym budżetem. Jest to w znacznej części kieszonkowe otrzymane od rodziców.

Autor: Natalia Narloch
Dodano: 27.10.2018
Udostępnij:

Z czego składa się budżet dzieci?

Według raportu, budżet dzieci w Polsce składa się w przeważającej części z pieniędzy otrzymanych w konkretnym celu -45%. Pozostałe oszczędności to zazwyczaj pieniądze otrzymane na prezent lub za wykonanie określonych prac w domu a także prac sezonowych, np. podczas zbiorów.

Dzieci chcą realizować swoje marzenia

Bez wątpienia, większość oszczędności, które skrupulatnie odkładają dzieci przeznaczone są na zrealizowanie swojego celu i bardzo często na kupno określonego produktu. 

Renata Twardowska, analityk i badacz rynku, komentuje: „Dzieci oszczędzające pieniądze robią to w dużej mierze z myślą o konkretnym zakupie lub celu, który jest zróżnicowany ze względu na wiek i płeć. O ile dziewczęta częściej myślą o zakupie smartfonu czy wyjeździe wakacyjnym lub wycieczce, to chłopcy zdecydowanie wolą kupno roweru czy skutera oraz gry komputerowej. Nastolatkowie, dla których własny wygląd przybiera na znaczeniu, zaczynają oszczędzać z myślą o zakupie odzieży, ale także np. na kurs prawa jazdy.”

Rosnące wymagania nieletnich

Okazuje się, że obecnie ponad połowa dzieci w wieku 5-17 lat jest właścicielem telefonu, co więcej, co trzecie z nich posiada własnego laptopa.  Warto podkreślić, że w ubiegłym roku co dziesiąte dziecko zakupiło te urządzenia z własnych oszczędności.

Polskie dzieci stają się coraz bardziej przedsiębiorcze. Częściowo wynika to ze zmieniającego się systemu edukacyjnego i coraz większej uwagi przywiązywanej do kształcenia w zakresie ekonomii już od wczesnych lat szkolnych.

Do szkół wprowadza się nowe przedmioty, na których od najmłodszych lat dzieci uczą się jak skutecznie oszczędzać i zarządzać swoim portfelem. W szkołach ponadgimnazjalnych organizuje się olimpiady z dziedziny przedsiębiorczości i nauk ekonomicznych, które zachęcają nastolatków do zdobycia niezbędnej i niezwykle praktycznej obecnie wiedzy. Co więcej, najlepsi z nich otrzymują nawet indeks na polskie uczelnie ekonomiczne.

Na co oszczędzają dzieci?

Najczęstszym celem skrupulatnych oszczędności dzieci były smartfony kupowane w salonach operatorów sieci komórkowych. Pozostałe sprzęty elektroniczne, takie jak konsole, laptopy czy tablety cieszyły się dużą popularnością wśród dzieci, zwłaszcza w supermarketach.

Co ciekawe, raport podaje, iż rodzice kupując sprzęt elektroniczny dla siebie lub swoich dzieci, nierzadko konsultują z nimi tą decyzję. Dzieci odgrywają coraz większą rolę w wyborze i kupnie określonego modelu bądź marki.

Renata Twardowska dodaje: „Posiadane przez dzieci urządzenia elektroniki użytkowej mają bezpośrednie przełożenie na spędzanie przez nie wolnego czasu. Wśród młodego pokolenia dużą popularnością niezmiennie cieszy się internet. Obecnie 86 proc. dzieci i młodzieży w wieku 5-17 lat deklaruje korzystanie z internetu. W porównaniu z rokiem ubiegłym, odsetek ten wzrósł o 5 pp. Internet jest wykorzystywany przez dzieci głównie w celach rozrywkowych i komunikacyjnych (gry, słuchanie muzyki, oglądanie zdjęć, korzystanie z portali społecznościowych). Zdecydowanie najbardziej popularnym portalem społecznościowym jest Facebook. W drugiej kolejności, ze znaczną stratą do lidera, Instagram.”

O badaniu

Raport „Junior Shopper 2018” powstał  w celu zbadania wpływu dzieci na decyzje konsumenckie rodziców, zanalizowania zachowania zakupowych dzieci oraz ich siły nabywczej. Wskazał ulubione marki produktów, preferowane gadżety, aktywności na posiadanych smartfonach oraz sposoby spędzania wolnego czasu przez dzieci.

Komentarze