Autor: Natalia Narloch
Dodano: 30.10.2018
Udostępnij:

Zaskakująca reakcja Polaków. Według sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) wynika, że ponad połowa z nas nie uważa za konieczne ogłaszanie dnia 12 listopada, dniem wolnym od pracy.

Tegoroczna okrągła rocznica

Święto Niepodległości w tym roku przypada na niedzielę. Jako święto narodowe był to zawsze dzień wolny od pracy. Aby umożliwić Polakom uczczenie 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości, rząd postanowił ogłosić także 12 listopada dniem wolnym.

Jak wskazuje najnowsze badanie IBRIS zlecone przez „Rzeczpospolitą”, ponad 50% respondentów ma negatywne nastawienie do decyzji o wprowadzeniu kolejnego dnia wolnego. Zmianę poparło jedynie 40% ankietowanych, 10% jest to obojętne.

Co ciekawe, jak podaje „Rzeczpospolita” to właśnie kobiety w większym stopniu poparły dodatkowy dzień wolny (45%) niż mężczyźni (35%).

Biorąc pod uwagę grupę wiekową, najliczniej (47%) poparły wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego osoby w wieku 40-49 lat.  Najbardziej negatywnie odpowiedziały osoby w wieku 60-69 lat. 

Wahanie ze strony prezydenta Andrzeja Dudy

Obchodzone w tym roku Święto Niepodległości jest szczególnie wyjątkowe. Mija 100 lat od momentu powrotu Polski na mapy Europy i Świata. W związku z tym parlament podjął decyzję, która została poprawiona przez senat i złożona do podpisu prezydentowi.

Jak podano w portalu „wPolityce.pl” Andrzej Duda poważnie wahał się czy podpisać projekt ustawy. Potwierdził to również marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Ostatecznie, w poniedziałek rano, prezydent złożył deklarację o podpisaniu ustawy.

Kto będzie musiał pojawić się w pracy 12 listopada?

Wprowadzone przez Senat poprawki sprawią, że tego dnia nie zrobimy zakupów w  galeriach i centrach handlowych. Sklepy mogą być czynne 12 listopada, o ile za ladą stanie jego właściciel.
Co więcej, jak podaje Ministerstwo Zdrowia „wszystkie świadczenia mają w dniu 12 listopada 2018 r. obywać się według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia wynikającej z listy oczekujących lub kontynuacji leczenia u danego świadczeniodawcy". Zamknięte pozostaną przychodnie i apteki. Także lekarze rodzinni i specjaliści nie będą pracować tego dnia.

Dla klientów pozostaną otwarte: większość lokali gastronomicznych, kawiarnie, restauracje, bary, hotele  i ośrodków kulturalnych. Także ochroniarze, służby mundurowe (np. policja), służby ratownicze (np. straż pożarna), pracownicy transportu, komunikacji oraz logistyki (np. kierowcy autobusów, maszyniści) będą tego dnia w pracy.

Komentarze