Pożyczki bez BIK

Odkryj najlepsze pożyczki bez BIK, chwilówki bez BIK oraz kredyt bez BIK dzięki naszemu rankingowi, opracowanemu przez ekspertów finansowych. Te rozwiązania są idealne dla osób z opóźnieniami w spłacie zobowiązań lub zapisanych na listę dłużników, jak również dla tych bez historii kredytowej, którzy napotykają trudności w uzyskaniu tradycyjnych kredytów. Porównaj i wybierz najlepszą opcję dla siebie.

author
Autor
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
author
Ekspert finansowy
Łukasz Guzek
Sprawdzone przez eksperta
author
Ekspert finansowy
Ekonomista, absolwent Kolegium Ekonomicznego UG oraz Wydziału Zarządzania UG. Ukończył Studia Doktoranckie z Ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim. Wieloletni Członek Rady Wydziału Ekonomicznego UG. Praktyk i wykładowca akademicki.
author
Prawnik
Kornel Siwiec
Weryfikacja prawna
Prawnik, absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Doświadczenie zawodowe zdobywał w trójmiejskich kancelariach prawnych. Ukończył Podyplomowe Studia Menedżerskie na UG oraz studia Lean Six Sigma Black Belt na Politechnice Gdańskiej.

Ranking pożyczek bez BIK - marzec 2024

Ostatnia aktualizacja 19.03.2024
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert

Opiekun rankingu

Kornel Siwiec

Kornel Siwiec Założyciel porównywarki finansowej zadłużenia.com. Ekspert finansowy, prawnik, absolwent ekonomicznych studiów podyplomowych. Znawca rynku pożyczkowego od 12 lat.

Więcej treści od autora

Spis treści:

  1. Ranking pożyczek bez BIK - marzec 2024
  2. Pożyczki bez BIK - na czym polegają?
  3. Czy po zmianie przepisów pożyczki bez BIK są możliwe?
  4. Kto korzysta z pożyczek bez sprawdzania w BIK?
Zwiń spis treści

Przeanalizowaliśmy pożyczki pozabankowe z oferty 30 firm pożyczkowych i pośredników (zarejestrowanych jako Instytucje Pożyczkowe w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego) pod kątem weryfikacji ich Klientów w BIK, BIG InfoMonitor, KRD i ERIF. Kolejnym kryterium była przyznawalność pożyczek oraz maksymalna kwota pożyczki.

Kluczowe informacje

  • Pożyczki bez BIK to oferta dla osób z negatywną historią kredytową, jednak nie gwarantują one automatycznego przyznania finansowania i często wiążą się z wyższymi kosztami.
  • Nowe przepisy ustawy antylichwiarskiej obowiązujące od 18 maja 2023 roku nakładają na instytucje pożyczkowe obowiązek weryfikacji zdolności kredytowej, zwiększając ochronę konsumentów.
  • Korzystanie z pożyczek bez BIK wymaga ostrożności i świadomości potencjalnych ryzyk związanych z wyższym oprocentowaniem, dodatkowymi opłatami i ryzykiem wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Pożyczki bez BIK - na czym polegają?

Szybkie pożyczki bez BIK to pożyczki, które są udzielane Klientom bez sprawdzania historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej (BIK S.A).  Jest to produkt finansowy skierowany przede wszystkim do osób mających opóźnienia w spłacie innych kredytów/pożyczek, widocznych w raporcie BIK. Na początku warto pamiętać, że pożyczek bez BIK nie znajdziemy w żadnej bankowej ofercie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda osoba, która wnioskuje w banku o kredyt lub pożyczkę, musi być sprawdzana w BIK. Wynika to wprost z przepisów ustawy Prawo bankowe, które wymagają od banków szczegółowej weryfikacji Klienta przed zawarciem umowy kredytu. Szczegółowa weryfikacja to właśnie sprawdzenie klienta w rejestrach dłużników – nie tylko zresztą BIK, ale także innych (np.: ERIF, KRD, BIG InfoMonitor). Pożyczkę bez BIK możemy więc otrzymać wyłącznie w pozabankowych firmach pożyczkowych, które świadomie nie sprawdzają Klienta w tym rejestrze. Trzeba pamiętać, że w świetle najnowszych przepisów (nowelizacja przepisów ustawy o kredycie konsumenckim, która weszła w życie 18 maja 2023),  firma pożyczkowa musi nas weryfikować przynajmniej w dwóch bazach. Nie musi to być jednak baza Biura Informacji Kredytowej.  Podsumowując –  ocena zdolności kredytowej to prawny obowiązek – jeżeli firma nie zweryfikuje nas w bazie BIK, to skorzysta z weryfikacji w innych bazach, np.: ERIF czy KRD.

Pożyczki bez BIK i KRD oraz pożyczka bez BIG

Pożyczki bez BIK i KRD to natomiast pożyczki, w których pożyczkodawcy nie weryfikują Klientów zarówno w Biurze Informacji Kredytowej, jak i Krajowym Rejestrze Długów (KRD S.A.). Zawsze wtedy weryfikują jednak Klientów w co najmniej dwóch innych wybranych biurach informacji gospodarczej. Pożyczki bez BIK i KRD możemy znaleźć w kilku popularnych firmach pozabankowych. Takie propozycje występują także w wariancie do odebrania na poczcie, czyli zaciąganej często pożyczki na czek GIRO, wypłacanej w dowolnej placówce Poczty Polskiej w gotówce. Często Klienci poszukują także pożyczki bez BIG, czyli bez sprawdzania danych w bazie BIG InfoMonitor. Ciekawostką jest fakt, że jeżeli pożyczkodawca będzie weryfikował Klienta w BIG InfoMonitor, to de facto będzie on weryfikowany również w BIK, ponieważ „BIG InfoMonitor jest jedynym biurem informacji gospodarczej, które umożliwia dostęp do baz Biura Informacji Kredytowej oraz Związku Banków Polskich“. Nic więc dziwnego, że pożyczka bez BIG również jest dostępna w wielu firmach pożyczkowych z naszego rankingu.

Pożyczkę bez BIK możemy otrzymać tylko w firmach pozabankowych. Przykładową firmą, która wprost deklaruje niesprawdzanie bazy BIK, jest SMART Pożyczka, dostępna w formie pożyczki online.

Tak, wiele firm pożyczkowych udziela pożyczek bez BIK i KRD. W zamian za to weryfikują one jednak co najmniej dwa inne biura informacji gospodarczej.

W żadnym banku nie otrzymamy obecnie kredytu bez sprawdzania naszych danych w BIK. Wszystkie banki sprawdzają bazę BIK w celu oceny zdolności kredytowej potencjalnego Klienta. 

Pożyczki bez weryfikacji w BIK są bardzo szybkie – można otrzymać je nawet w ciągu kilkunastu minut. Tempo udzielenia pożyczki zależy jednak od tego, jak szybko wypełnimy wniosek kompletnymi danymi i w jakim czasie firma pożyczkowa czy bank zdążą podane przez nas informacje przetworzyć. Pożyczka online gwarantuje maksymalnie szybką wypłatę.

W bazie BIK mogą być niewidoczne pożyczki zaciągnięte przed dniem 18 maja 2023 roku. Wszystkie natomiast pożyczki, zarówno bankowe, jak i pozabankowe, udzielone w tym dniu lub później, są widoczne w BIK.

Czy po zmianie przepisów pożyczki bez BIK są możliwe?

Choć przepisy dotyczące udzielania pożyczek są coraz bardziej rygorystyczne, to bez sprawdzania bazy BIK  nadal pożyczka nadal może być udzielana i z łatwością zaciągniemy ją przez Internet. Znajdują się one w ofercie wielu firm pożyczkowych, które wprost informują, że nie sprawdzają Klientów w Biurze Informacji Kredytowej. Do bazy BIK nie zagląda na przykład SMART Pożyczka, która na swojej stronie informuje: Nie współpracujemy z Biurem Informacji Kredytowej (BIK) w zakresie odpytywania w bazach przy wnioskowaniu o pożyczkę”. Jak to możliwe? Czy inne firmy też mogą postępować w ten sposób? Okazuje się, że tak. Wystarczy zajrzeć do najnowszych przepisów z dnia 18 maja 2023 roku, w których wskazano, że firmy pożyczkowe do wydania pozytywnej oceny zdolności kredytowej rzeczywiście muszą posługiwać się danymi udostępnionymi przez bazy, ale nie wskazano, przez które konkretnie.

Podstawa prawna

Art. 9a.

1. Instytucja pożyczkowa uzależnia udzielenie kredytu konsumenckiego od pozytywnej oceny zdolności kredytowej kredytobiorcy.

2. Oceny zdolności kredytowej dokonuje się na podstawie analizy danych udostępnianych przez zaufanych dostawców gromadzących i przetwarzających dane niezbędne do takiej oceny, w szczególności przez:

1) instytucje, o których mowa w art. 105 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.– Prawo bankowe, lub

2) biura informacji gospodarczej, o których mowa w ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Firmy pożyczkowe podczas weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnego Klienta mogą zatem korzystać nie tyle z samej bazy BIK, ale także z innych biur informacji gospodarczej, np.: ERIF (Europejski Rejestr Informacji Finansowej), KRD (Krajowy Rejestr Dłużników) czy Platformy Wymiany Informacji pożyczkowej (CRIF). W związku z tym typowe pożyczki bez zdolności kredytowej wraz z wprowadzeniem nowych przepisów przestały istnieć – do uzyskania pożyczki konieczna jest potwierdzona weryfikacją w co najmniej dwóch biurach informacji gospodarczej zdolność kredytowa.

Kto korzysta z pożyczek bez sprawdzania w BIK?

Pożyczka bez BIK to pożyczka pozabankowa głównie dla osób, które mają:

  • negatywną historię kredytową w BIK (Biuro Informacji Kredytowej),
  • egzekucję komorniczą,
  • niską zdolność kredytową (albo jej brak!),
  • niskie dochody.

Pożyczki bez BIK są też jednak atrakcyjne dla osób, które z pewnych względów po prostu nie chcą, by ich dane w tej bazie sprawdzała jakakolwiek firma pożyczkowa. Do tej grupy osób należą przede wszystkim ci, którzy w najbliższej przyszłości chcą wnioskować o kredyt hipoteczny, więc muszą dbać o swój scoring w rejestrach dłużników, a w szczególności w BIK (a każde zapytanie o daną osobę taki scoring obniża). Poza tym pożyczki bez sprawdzania BIK są też często zaciągane przez osoby, które po prostu nie mogą ubiegać się o pożyczkę czy kredyt, bo… nie mają żadnej historii w rejestrach (tzw. brak historii kredytowej).

Po pożyczki bez BIK sięgają głównie osoby zadłużone i z problemami finansowymi. Głównie są to Klienci, którzy z uwagi na opóźnienia w spłacie innych zobowiązań widocznych w bazach, nie mają większych szans na kredyt dla zadłużonych w banku. Co ważne – nie chodzi tutaj o osoby, które o dzień lub dwa spóźniają się ze spłatą swojego kredytu czy pożyczki, a o osoby, których długi są już na tyle długotrwałe, że wierzyciel zdążył wprowadzić ich dane do rejestrów dłużników. Takie osoby często korzystają także z ofert pożyczek dla zadłużonych” – wskazuje prawnik, Kornel Siwiec.

Informacje o pożyczkach bez BIK

Źródła, z których korzystaliśmy przy pisaniu artykułu:

https://www.bik.pl/jak-dzialamy#biuro=2

https://www.bik.pl/poradnik-bik/bik-a-big-roznice

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971400939/U/D19970939Lj.pdf

https://www.bgk.pl/bik/

https://smartpozyczka.pl/pytania-i-odpowiedzi/?tab=warunki-przyznania-pozyczki

https://www.ing.pl/wiem/hipoteki/zla-historia-kredytowa-a-kredyt-na-mieszkanie

https://www.big.pl/baza-wiedzy/biuro-informacji-kredytowej

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Podatek od nieruchomości 2020 – opóźniony przez koronawirusa

Decyzją rządu obowiązek zapłaty niektórych danin publicznych zostanie przesunięty na dalsze terminy. W efekcie takiej decyzji podatek od nieruchomości oraz opłaty związane z użytkowaniem wieczystym będzie trzeba uiścić dopiero w drugim kwartale bieżącego roku. Pozwoli to obywatelom na zachowanie większej stabilności finansowej.

author
Alicja Hirsekorn
18 marca 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

BNP Paribas oddziały w Chorzowie

Szukasz danych o oddziałach BNP Paribas w Chorzowie? Sprawdź poniższe informacje, w których zawarliśmy adresy, numery kontaktowe oraz szczegóły oferty w placówkach w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
23 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Rząd przyjął projekt zrównoważonego budżetu na przyszły rok

Jak poinformowało Centrum Informacji Rządowych w poniedziałek 23 grudnia, rząd przyjął projekt zrównoważonego budżetu na rok 2020. Tym samym Rada Ministrów założyła, że Narodowy Bank Polski wpłaci do budżetu państwa zysk w wysokości około 7,1 miliarda złotych.

author
Alicja Hirsekorn
26 grudnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Chwilówki Piła

Szukasz najlepszej pożyczki chwilówki w Pile? Koniecznie sprawdź nasze zestawienie i wybierz to, która najlepiej spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Wszystkie prezentowane poniżej oferty dostępne są przez Internet. Maksymalna kwota pożyczki wynosi 15 000 zł.

author
Aleksandra Gościnna
25 marca 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

BNP Paribas udostępnia aplikację IBM Trusteer Rapport

BNP Paribas poinformował w komunikacie prasowym, że jako jeden z pierwszych banków na polskim rabunku udostępnił Klientom aplikację IBM Trusteer Rapport. Program chroni przed kradzieżą danych, które są następnie przekazywane drogą elektroniczną. Warto wiedzieć, że Klienci BNP Paribas mogą korzystać z nowo udostępnionej aplikacji całkowicie bezpłatnie.

author
Patryk Byczek
23 sierpnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Deflacja – co to jest?

Deflacja to jedno ze zjawisk, jakie zachodzą na światowym rynku w wyniku gospodarczych procesów i przekształceń. Wiele osób uważa, iż lepiej jest doświadczać deflacji aniżeli inflacji na krajowym rynku. W gruncie rzeczy jednak oba te zjawiska, jeśli występują w dużym nasileniu, wywierają niekorzystny wpływ na gospodarkę i prowadzą do kryzysów ekonomicznych. 

author
Halszka Gronek
20 lipca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj