Pralka to sprzęt domowy, który kupujemy na lata. W dodatku potrafi niemało kosztować. Warto zatem sprawdzić, która firma oferuje pralki o najlepszych parametrach, i w której z nich nie będziemy mieli problemu z ewentualną naprawą lub zwrotem z tytułu gwarancji.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 26.12.2017
Udostępnij:

Polski Instytut Badań Jakości przeprowadził badanie wśród użytkowników pralek, którego wynikiem jest ranking najbardziej polecanych producentów tych sprzętów. 

W ostatnich latach wiele wiodących marek, takich jak Electrolux, Whirpool, Samsung i LG, zaczęło produkować sprzęty także w naszym kraju. W dodatku wzrosła także popularność naszych rodzimych marek, (np.: Amica, Polar, Zelmer) które produkują już pralki nie tylko na rynek polski, ale i zagraniczny. 

Badanie Polskiego Instytutu Badań Jakości

Ankietowani zostali poproszeni o wyrażenie swojej oceny na temat pralki w każdej z trzech kategorii:
1) stosunek jakości do ceny,
2) jakość produktu,
3) zaufanie do marki.

Odpowiadający zostali podzieleni na pięć grup wiekowych:
– od 18 do 24 lat,
– od 25 do 34 lat,
– od 35 do 44 lat,
– od 45 do 54 lat,
– powyżej 55 roku życia.

W badaniu poproszono o wyrażenie opinii na temat pralek jedenastu marek: Amica, Beko, Bosch, Candy, Electrolux, Indesit, LG, Polar, Samsung, Siemens, Whirpool. 
 

RANKING

Maksymalna ocena, którą mogli przyznać ankietowani, wynosiła 6,00. W rankingu ogólnym (po uwzględnieniu wyników ze wszystkich kategorii) zwyciężyła marka Bosch, a za nią kolejno Samsung i Electrolux

W kategorii stosunku jakości do ceny również zwyciężył Bosch, natomiast w kategorii jakości produktu Bosch osiągnął pierwsze miejsce na równi z Samsungiem. Pod względem zaufania do marki znowu zwyciężył Bosch, a zaraz za nim kolejne miejsca miały Samsung i LG. 

Oceny trzech wiodących marek

1. Bosch
Za wysoki wynik w dużej mierze odpowiada niska awaryjność pralek tej firmy. Zaledwie 5% ankietowanych korzystało z serwisu naprawszego, a średnia ocena jakości tych napraw wyniosła 5.0. 

2. Samsung
Firma ta może pochwalić się podobnie niską awaryjnością – w przypadku Samsunga średnia ocena jakości napraw serwisowych (których było równie niewiele) wyniosła 4,71.

3. Electrolux 
Awaryjność pralek tej firmy okazała się najniższa, spośród wszystkich trzech, jednak jakość napraw serwisowych została oceniona na jedynie 4,6. 

Stosunkowo wysokie oceny przyznane właściwie wszystkim markom pralek oraz niewielkie rozbieżności pomiędzy wynikami pozwalają sądzić, że Polacy są generalnie zadowoleni z jakości produktów oferowanych przez wiodące marki. 

Komentarze